Telekomy

Orange: Światłowód od UPC to "fibersztuczki"

Grzegorz Ułan
Orange: Światłowód od UPC to "fibersztuczki"
97

Z końcem sierpnia rozpoczął się wyścig operatorów na gigabity, już dwóch z nich oferuje prędkość internetu 1 Gb/s - UPC i Orange, a trzecia Netia z 900 Mb/s zbliża się tej prędkości. Okazuje się jednak, że światłowód światłowodowi nierówny, co wytknął wczoraj UPC rzecznik Orange Wojciech Jabczyński.

UPC jako pierwszy ogłosił wprowadzenie prędkości 1 Gb/s i to dzień przed konferencją Orange, w której ten operator zapowiedział udostępnienie takiej samej prędkości.

Robert Redeleanu, CEO UPC Polska:

Wprowadzenie prędkości 1 Gb/s rozpoczyna erę gigabitową w Polsce i potwierdza naszą pozycję lidera w zakresie internetu oraz telewizyjnej rozrywki. Uruchomienie przełomowej prędkości gigabitowej, które jest rezultatem wielomilionowych inwestycji w rozwój światłowodowej technologii DOCSIS 3.1, pozwoli oferować klientom nowe możliwości w zakresie wirtualnej rozrywki, a także wesprze w rozwoju biznesu. Przełomowa prędkość 1Gb/s, uzupełniona o konsekwentne podnoszenie prędkości lojalnym klientom, a także bogatsze portfolio w zakresie prędkości internetowych oraz rozrywki telewizyjnej, jest dowodem na to, że zespół UPC Polska chce wprowadzać innowacje i stale zwiększać satysfakcję klientów.

Różnica polegała jednak na tym, iż UPC dał taką możliwość tylko mieszkańcom Warszawy i to w przedsprzedaży, a Orange od razu wszystkim klientom w Polsce, korzystającym do tej pory z prędkości 600 Mb/s i tego samego dnia ją włączyli automatycznie.

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska:

Idziemy o krok dalej, pełniej wykorzystując możliwości technologiczne, jakie daje nam światłowód. Oferujemy naszym klientom – po raz pierwszy w Polsce na taką skalę – prędkość sięgającą 1 Gb/s. Światłowód nigdy jeszcze nie był tak szybki, ale i tak wygodny. Wprowadzamy również na rynek nową generację Wi-Fi – inteligentne Wi-Fi, które zapewnia nową jakość korzystania z domowej sieci. Wi-Fi podąża za nami po całym domu, automatycznie wybierając najlepszy sposób połączenia. Wszystko po to, by każdy z domowników mógł jak najpełniej korzystać z możliwości światłowodu – oglądać telewizję w najwyższej jakości, pracować, komunikować się ze znajomymi – płynnie i bez zakłóceń.

Rzecznik Orange w swoim wpisie nie omieszkał wypomnieć tego jednodniowego uprzedzenia UPC, ale głównie skupił się na komunikacji UPC, który przedstawia swój światłowód jako FTTH, kiedy w rzeczywistości dostarcza go tylko do budynku, a nie bezpośrednio do mieszkań klientów.

Nie jestem specem od techniki, dlatego zapytałem moich kolegów inżynierów: czy UPC robi światłowód do domu jak my? Że co? Absolutnie nie – odrzekli. UPC nie robi światłowodu do domu (FTTH – Fiber to the Home). To, co robią to doprowadzają światłowód maksymalnie do budynku a później wykorzystują kable koncentryczne, którymi dochodzą do klientów. Dalej jest to technologicznie DOCSiS i sieci HFC (Hybrid Fibre-Coaxial). Co więcej do flagowego modemu konkurenta (Giga Connect Box) nijak nie można podpiąć… światłowodu.­­­

Aby być do końca zgodnym z prawdą rzecznik Orange wspomina, że w wybranych lokalizacjach i Orange na ostatnich metrach korzysta z technologii G.fast, ale jak zapewnia jednocześnie - to tylko kilka procent wszystkich połączeń.

Co na to UPC? Rzecznik UPC nie odniósł się bezpośrednio do zarzutów Orange, jedynie skontrował to jako marketingową sztuczkę i próbę sprzedaży światłowodów Orange, mówiąc o światłowodach UPC.

Pewnie obaj mają po trochę racji, a klienci i tak nie zauważą różnicy. W przypadku światłowodów nadal najistotniejszą dla nich kwestią będzie dostępność akurat takich prędkości w ich lokalizacji - wybiorą po prostu takiego operatora, który im ją dostarczy.

Photo: yashabaker/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu