Przeglądarki internetowe

Opera nieco zaspała, ale ułatwiła synchronizację z mobilną wersją przeglądarki

Weronika Makuch
Opera nieco zaspała, ale ułatwiła synchronizację z mobilną wersją przeglądarki
11

W przeglądarce Opera pojawiła się nowa opcja synchronizacji i dzielenia się pomiędzy aplikacją desktopową, a Androidem. Jest bardzo wygodna.

W nowej wersji Opery zaprezentowano nową opcję, która ułatwi synchronizację i dzielenie się linkami czy plikami pomiędzy wersją desktopową, a mobilną w dużo wygodniejszy sposób. Funkcja jest dostępna w wersji 71 (desktop) i 60 (Android). Sync, bo tak nazywa się opcja, nie wymaga używania adresu mejlowego ani hasła. Wszystko opiera się na kodach QR.

Synchronizacja w Operze kodami QR

Wystarczy wejść w opera.com/connect na komputerze i zeskanować kod QR, który pojawi się na ekranach za pomocą QR-readera w przeglądarce na naszym smartfonie z Androidem. Po wykonaniu tej prostej czynności wszystkie nasze zakładki, ulubione witryny, historia i wiele innych danych zostaną przeniesione z wersji z komputera na telefon. Twórcy przeglądarki wyjaśniają, że zdecydowali się na wprowadzenie tej opcji, ponieważ ich użytkownicy mieli już dość obowiązku wpisywania całych adresów mejlowych i haseł przy ewentualnej synchronizacji. Ta opcja oczywiście nie znika, QR kody są po prostu dodatkowym ułatwieniem dla tych, którym zależy na sprawnym działaniu.

Automatyczne grupowanie kart i zwiększenie bezpieczeństwa w Google Chrome

Poza opcją Sync twórcy Opery zaprezentowali funkcję nazwaną przez niż Flow. Pozwala ona na dzielenie się linkami, filmami z YouTube, zdjęciami oraz osobistymi notatkami pomiędzy mobilną a desktopową wersją przeglądarki. Wystarczy zaznaczyć dany link, tekst lub zdjęcie i wybrać opcję przesyłania do Flow z wyświetlającego się menu. Można również przesłać witrynę, na której się znajdujemy, klikając na strzałkę po prawej stronie paska adresu. Opcja pozwala na kopiowanie i przesyłanie plików do 10 MB. Ostatnią z zaprezentowanych nowości okazały się sugerowane strony (Suggested Sites). Opcja analizuje najczęściej odwiedzane witryny i wyświetla je w sekcji szybkiego wybierania.

Dominacja Google Chrome nie jest taka oczywista w Polsce. TOP 5 najpopularniejszych przeglądarek

Zmiany oczywiście są korzystne dla użytkowników, jednak wielu z nich mogłoby odnieść wrażenie, że są wdrażane trochę za późno. Dla części z nich kody QR są już nieco archaicznym rozwiązaniem. Użytkownicy przeglądarki mogliby liczyć na coś dużo bardziej „na czasie”. Z kolei dla pozostałych użytkowników wybór ten okaże się wyjątkowo trafny dzięki „lokalności” rozwiązania. Nie ulega jednak wątpliwości, że Opera powinna zdecydować się na wdrożenie tych zmian już jakiś czas temu, ponieważ dla wielu użytkowników opcja ta staje się coraz to bardziej kluczowa.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu