Felietony

HTC G1 - po tygodniowym teście

Grzegorz Marczak
HTC G1 - po tygodniowym teście
50

Nabyłem drogą kupna telefon HTC G1, który w Polsce występujący pod nazwą ERA G1. Kupowałem na rynku wtórnym czyli od osoby, która skorzystała z możliwości kupienia tego telefonu w Erze natomiast zaraz potem sprzedała go na Allegro (stąd też skusiła mnie atrakcyjna cena). Mając już doświadczenia...

Nabyłem drogą kupna telefon HTC G1, który w Polsce występujący pod nazwą ERA G1. Kupowałem na rynku wtórnym czyli od osoby, która skorzystała z możliwości kupienia tego telefonu w Erze natomiast zaraz potem sprzedała go na Allegro (stąd też skusiła mnie atrakcyjna cena).

Mając już doświadczenia z iPhonem (który leży teraz z rozbitą szybką a ja zastanawiam się czy warto go naprawić) moje oczekiwania co do telefonu z systemem Google były dość wysokie. Liczyłem na sprawnie działający system, szybki internet oraz ciekawe aplikacje i nowatorskie rozwiązania. Oto co wyszło po tygodniu testowania:

Wady

zacznę od wad ponieważ wolę kończyć optymistycznie.

Obudowa - trzymając w ręku telefon HTC mam wrażenie jakbym nie miał do czynienia z dobrze spasowanym i tworzącym wrażenie jednolitej bryły aparatem. Przy delikatnym naciskaniu na obudowę czuć, że coś się przesuwa i coś tam delikatnie się porusza. Jest to raczej przeciętnej jakości telefon a za te pieniądze można i powinno się wymagać czegoś więcej.

Ekran - wprawdzie układ dotykowy działa świetnie ale samej szybki nie udaje mi się doczyścić nawet specjalną szmatką dołączoną do zestawu - za każdym razem są efekty "mazania" a po dniu korzystania z telefonu wygląda on jak narzędzie do zbierania odcisku palców.

Nawigacja iPhone jest telefonem zdecydowanie bardziej intuicyjnym w obsłudze. Mój pierwszy kontakt z HTC którego przestawiałem na Orange nie był łatwy. W celu połączenia z internetem trzeba ręcznie ustawić APN. Wszystko fajnie i prosto ale APN nie działał, dopiero skasowania wszystkich innych wpisów na liście APN-ów spowodowało, że mój telefon zaczął komunikować się ze światem. Mnogość funkcji oraz kilka poziomów opcji i nawigacji powodują, że na początku trzeba się przyzwyczaić do nowej zabawki i jej obsługi. Zaznaczę jedynie, że Apple jest moim faworytem jeśli chodzi o interfejs użytkownika nie tylko w urządzeniach mobilnych - stąd może za duże oczekiwania w stosunku do Google i HTC.

System operacyjny system operacyjny to duża zaleta tego telefonu ale również ma swoje wady o których w tym momencie chciałem napisać. Wydaje mi się, że albo Android wymaga jeszcze sporej pracy jeśli chodzi o stabilność albo też ja ma pecha. Telefon w przeciągu tygodnia sam zrestartował się przynajmniej 3 razy i do tego miałem dwa razy problem z odebraniem telefonu ponieważ przyciski na obudowie nie reagowały (okazało się, że były to chwilowe zawieszenia). Nie wiem czy jest to do końca wina Androida czy też duetu który tworzy z telefonem ale nie jest to zachowanie normalne.

Bateria - nie spodziewałem się wiele, ale wydaje mi się, że HTC z Androidem to smok jeśli chodzi o energię jaką czerpie z baterii. Przy dość przeciętnym korzystaniu z telefonu bateria starcza na dwa niepełne dni. Gdzie na jakimś forum wyczytałem, że z czasem się to poprawia i faktycznie po kilku dniach telefon wytrzymuje jakby dłużej ale nie są to jakieś zawrotne czasy.

Język Polski - nie mam problemu z tym, że system jest po angielsku, ale brak polskich znaków jest już dla mnie zaskoczeniem. Nowy telefon sprzedawany w Polsce w którym nie mogę pisać po Polsku to chyba jest przegięcie ze strony operatora. Rozumiem, że trzeba było szybko itp. ale jak ludzie mają szukać ulicy w google maps, czy wpisać polskie nazwisko w wyszukiwarkę?

Zalety

czyli co działa dobrze, co przyjemnie zaskoczyło

Dobry ekran dodatkowy - naprawdę działa, i nie jest żadne punktowe walenie palcem w ekran, przesuwanie palcem czy też wybieranie opcji z aplikacji działa bardzo sprawnie i przyjemnie. Czasami mam nawet wrażenie, że lepiej niż w iPhone.

Joystik - to taka mała kuleczka umieszczona między guzikami, pozwala ona na nawigowanie po całym telefonie a przyciśnięcie jej uruchamia daną aplikację. Bardzo dobrze wykorzystuje się joystik do nawigowania po stronach internetowych. Kurso przemieszcza się po aktywnych linkach na stronie i robi to dosyć dokładnie. Oczywiście możemy też przewijać strony wzdłuż i wszerz przy użyciu joystika. Praktycznie jeśli się ktoś przyzwyczai to może przestać korzystać z sterowania telefonem przez dotyk.

Dobra integracja z usługami google Przede wszystkim kontakty z Gmal synchronizują się z telefonem. Czyli wreszcie mam jedno miejsce na utrzymywanie moim wszystkich danych, nie potrzebuję do tego dodatkowej aplikacji, nie męczę się wprowadzając dane do telefonu itp. Integracja naprawdę pomaga, tak samo w przypadku kalendarza jak i poczty. Oczywiście można by wiele rzeczy usprawnić. Przy włączonej automatycznej synchronizacji nie wiem co jaki czas jest ona robiona i ile na to zużywane jest danych - myślę jednak, że takie informacje w końcu będą dostępne.

Bardzo dobra prędkość 3G / HSDPA Robiłem testy porównawcze z iPhonem 3G i naprawdę gołym okiem widać dużą różnicę w prędkości. Testowaliśmy ten sam film na Youtube. HTC odtwarzał go już dobre klika sekund a iPhone nadal wczytywał dane.

Klawiatura - nigdy wcześniej nie korzystałem z tego typu klawiatury w telefonie i muszę powiedzieć, że byłem bardzo mile zaskoczony tym jak łatwo się ją obsługuje i do niej przyzwyczaja. Pisanie obiema rękami nie sprawiło mi najmniejszych problemów (oprócz braku polskich znaków).

Taki mały komputerek - korzystając z iPhona miałem odczucie jakbym miał super gadżet który dzwoni i łączy się z internetem. W przypadku HTC G1 ma się wrażenie obcowania z małym wszystko mogącym komputerem. Możliwe, że to bardzo subiektywne odczucie ale musiałem się nim podzielić.

Market i aplikacje - nie ma co ukrywać, że do sklepu Apple jeszcze daleko chociaż już teraz można wybrać sobie kilka ciekawych aplikacji rozrywkowych, parę ciekawych rozszerzeń i przydatnych programów. Ponieważ Google jest jeszcze bardzo młode jeśli chodzi sklep internetowy androida dlatego jak na początek oceniam to co oferuje dość pozytywnie.

Przeglądarka Działa szybko i sprawnie, skalowanie stron jest bardzo przyzwoite i praktycznie nie zmusza do korzystania z mobilnych wersji stron internetowych. Nieco dziwne jest iż aby wpisać adres strony trzeb najpierw poprzez naciśnięcie przycisku wywołać funkcje dodatkowe, ale nie jest to zbyt duża przeszkoda kiedy jako stronę domową mam ustawione mobilne google. Co ciekawe zapamiętywanie haseł działa poprawnie! Nie wiem jaki problem był z moim iPhonem ale aby zmusić go do pamiętania haseł do serwisów internetowych musiałem zmieniać uprawnienia na niektórych plikach.

System operacyjny Wada i zaleta w jednym. O wadach już pisałem więc teraz napiszę co mi się podoba. Przede wszystkim aplikacje działają w tle - włączam sprawdzanie poczty i przełączam się na inny program (np browser). Kiedy poczta jest już pobrana dostaję o tym komunikat w specjalnym pasku z komunikatami który wyświetlany jest przy górnej krawędzi telefonu (jest to belka z powiadomieniami, zarówno o nowym SMS, poczcie, nowych połączeniach itp). Wydaje mi się, że Android jest szybki - przełączanie między aplikacjami działa sprawnie, nigdy nie zdarzyło mi się aby telefon dostał jakiegoś laga i zaczął działać wolno. Podoba mi się też sposób instalacji nowych dodatków - telefon przy procesie instalacji pokazuje nam do jakich komponentów systemu dany program będzie miał dostęp. Bardzo przydatne ze względu na bezpieczeństwo naszych danych oraz świadomość tego co robimy.

Podsumowując

HTC z Androidem trochę trudno jest porównywać do iPhona. W moim przekonaniu iPhone to świetne narzędzie do rozrywki połączone z telefonem. Jeśli ktoś z was poszukuje właśnie w tym celu telefonu to moim zdaniem powinien wybrać sprzęt od Apple.

G1 jest innym - wprawdzie też obsługującym wszelkie możliwe multimedia ale jakby nie jest to jego cel podstawowy (a przynajmniej ja mam takie wrażenie). Klawiatura oraz dobrze zintegrowane usług Google budują wrażenie telefonu bardziej dla osób pracujących czy też do zastosowań biznesowych. Gdybym teraz po tygodniu testów miał ponownie wybierać między iPhone 3G a HTC to w moim przypadku wybrał bym telefon z androidem głównie za sprawą klawiatury i szybkości działania internetu (choć trwałość baterii mnie przeraża).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu