Microsoft

Omiń problemy z aktualizacją i pobierz dysk instalacyjny z Windows 8.1

Jan Rybczyński
Omiń problemy z aktualizacją i pobierz dysk instalacyjny z Windows 8.1
125

Windows 8.1 zbiera pozytywne recenzje, które chwalą zmiany w stosunku do Windows 8. Całe szczęście Microsoft udostępnił aktualizację dla użytkowników Windows 8 za darmo. Nie obyło się jednak bez kłopotów - niektórym użytkownikom aktualizacja sprawia problem. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zainst...

Windows 8.1 zbiera pozytywne recenzje, które chwalą zmiany w stosunku do Windows 8. Całe szczęście Microsoft udostępnił aktualizację dla użytkowników Windows 8 za darmo. Nie obyło się jednak bez kłopotów - niektórym użytkownikom aktualizacja sprawia problem. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zainstalowanie systemu na czysto, a nie aktualizowanie obecnego. Niestety Microsoft nie udostępnia obrazu Windows 8.1 do pobrania... ale, jak się okazuje, można to ograniczenie obejść i jednak pobrać ISO z oficjalnych serwerów Microsoftu.

Problemów z aktualizacją do Windows 8.1 jest przynajmniej kilka. Pierwszy jest taki, że oficjalnie Microsoft udostępnił ją tylko przez sklep w interfejsie Modern. U niektórych użytkowników zatrzymuje się ona podczas pobierania na 50% i wywala błąd oznaczony 0x80240031. U innych użytkowników część zainstalowanych programów jest niekompatybilna i trzeba ręcznie je usuwać przed aktualizowaniem. Oczywistym rozwiązaniem byłoby pobranie obrazu dysku instalacyjnego systemu Windows 8.1 i zrobienie instalacji na czysto. Takie podejście zawsze minimalizuje ewentualność wystąpienia problemów.

Osobiście zdecydowałem się na zakup upgrade z Windows 7 do Windows 8 dopiero, gdy udało mi się ustalić, że system będę mógł zainstalować na czysto. Nie uznaję piętrzących się aktualizacji. Nawet jeżeli ktoś nie ma tak radykalnych poglądów jak ja, zrozumie jak bardzo przydatny jest dysk instalacyjny, gdy przyjdzie czas formatowania partycji systemowej. Nie ma nic gorszego niż instalowanie starszych wersji oprogramowania na nowo, tylko po to, żeby później je aktualizować do nowszych. Nie dość, że zajmuje to wielokrotnie więcej czasu, to de facto otrzymujemy produkt drugiej kategorii, zamiast czystej instalacji.

Niestety Microsoft nie przewidział udostępnienia dysku instalacyjnego z Windows 8.1 dla użytkowników Windows 8, chociaż mam nadzieję, że ta sytuacja ulegnie zmianie. Oficjalnie nie ma sposobu na czystą instalację Windows 8.1, chyba, że po prostu kupimy nowy system, zamiast go aktualizować. Co prawda można pobrać małą aplikację, która następnie pozwala pobrać obraz instalacyjny nowego systemu, ale wymaga ona podania klucza przed rozpoczęciem pobierania, a klucz Windows 8 nie działa. Jest jednak bardzo prosty sposób aby to obejść i jednak pobrać dysk instalacyjny Windows 8.1.

Najpierw należy udać się na stronę, która pozwala pobrać obrazy instalacyjne Windows 8 i 8.1 za pomocą dwóch małych aplikacji. Pobieramy obie, zarówno do Windows 8 jak i 8.1. Najpierw uruchamiamy pobieranie obrazu Windows 8, w tym celu będziemy musieli wpisać klucz, którym aktywowaliśmy Windows 8 na swoim komputerze. Gdy klucz zostanie poprawnie zweryfikowany, wyświetlana zostanie informacja jaki obraz systemu będzie pobierany Windows 8 czy 8 Professional. Gdy klikniemy dalej rozpocznie się pobieranie. Pobieranie należy zatrzymać, np. gdy osiągnie 1% (coś z obrazu systemu musi zostać zapisane na dysku), a następnie zamykamy aplikację.

Następnie uruchamiamy aplikację do pobierania dysku instalacyjnego Windows 8.1. Normalnie poprosiłaby ona o klucz aktywacyjny Windows 8.1, a klucz Windows 8 nie zostałby zaakceptowany. Zamiast tego aplikacja poinformuje, że pobieranie obrazu nie zakończyło się sukcesem. Zamykamy aplikację i uruchamiamy ponownie. Tym razem rozpocznie się pobieranie obrazu Windows 8.1 bez pytania o klucz i informacji o błędach. Po pobraniu obrazu, pliki zostaną zweryfikowane, a użytkownik będzie maił wybór albo zainstalować aktualizację na istniejący system, albo stworzyć obraz instalacyjny do wypalenia na DVD, ewentualnie wgrać obraz instalacyjny na pamięć flash.

Taka metoda pobrania obrazu jest bez wątpienia bezpieczniejsza niż szukanie go po forach internetowych. System jest pobierany z oficjalnych serwerów, a po pobraniu zostaje zweryfikowany. Wszystko przy pomocy prostego w użyciu programu. Ciężko również przyczepić się do wykonania kilku kroków w odpowiedniej kolejności - nie ma to nic wspólnego z łamaniem zabezpieczeń systemu.

Warto również na koniec dodać, że podczas instalacji systemu z tak utworzonego nośnika część użytkowników ma problem z podaniem klucza aktywacyjnego systemu. Klucz Windows 8 nie zawsze jest akceptowany. Jak rozwiązanie tego problemu część użytkowników sugeruje podanie uniwersalnego klucza aktywacyjnego - XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB, który pozwoli przejść do dalszych etapów instalacji, ale nie umożliwi rejestracji systemu po instalacji. Dlatego po instalacji, w linii poleceń należy wpisać: slmgr /ipk TWÓJ-KLUCZ-WINDOWS-8-Z-MYŚLNIKAMI a następnie slmgr /rearm i uruchomić komputer ponownie. Tym sposobem system będzie przypisany do naszego oryginalnego, legalnie uzyskanego klucza, będzie można go aktywować i używać. Za tą część jednak nie mogę ręczyć, ponieważ jeszcze jej osobiście nie sprawdziłem, ale ISO Windows 8.1 udało mi się pobrać bez problemu i w wolnej chwili przeprowadzę instalację na swoim głównym komputerze. Dam wówczas znać, czy mój klucz Windows 8 został przyjęty podczas instalacji, czy musiałem uciekać się do sztuczki ze zmianą klucza aktywacyjnego.

Niezależnie od sposobu podanego powyżej, mam nadzieję, że Microsoft umożliwi wszystkim łatwą instalację czystego systemu Windows 8.1, tak jak umożliwił czystą instalację systemu Windows 8. Chociażby dlatego, że sam jest winien problemów z aktualizacjami Windows 8, nie mówiąc o aktualizacji systemu w wersji RT. Niby tabletów z procesorami ARM i systemem Windows jest tak mało na rynku, a mimo to ich aktualizacja w niektórych wypadkach doprowadza do tzw. zbrickowania urządzenia, które można uruchomić tylko dzięki nośnikowi ratunkowemu, jeśli taki utworzyliśmy. Jeśli nie to musimy poszukać innego sprawnego urządzenia z Windows RT i tam taki nośnik utworzyć, co biorąc pod uwagę popularność tych urządzeń może wcale nie być łatwe. Z tego powodu aktualizacja Windows RT została tymczasowo wycofana z Windows Store. W zamian za taką wpadkę wypadałoby wykonać jakiś gest w stronę użytkowników.

Poradnik pobrania i instalacji Windows 8.1 postał na bazie artykułu w serwisie WinBeta. Informacja o wycofwaniu aktualizacji Windows RT pochodzi z serwisu ArsTechnica.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu