Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Office

Office 2016 dla OS X już jest! Posiadacze Windowsów jeszcze muszą poczekać

17

Dziś w warszawskiej siedzibie Microsoftu odbyła się konferencja, na której oficjalnie zaprezentowano finalną wersję Office'a 2016 dla komputerów Mac. Dokładnie o godzinie 18:00 została ona udostępniona subskrybentom usługi Office 365. Liczba nowości jest duża, a integracja z systemem głębsza niż kie...

Dziś w warszawskiej siedzibie Microsoftu odbyła się konferencja, na której oficjalnie zaprezentowano finalną wersję Office'a 2016 dla komputerów Mac. Dokładnie o godzinie 18:00 została ona udostępniona subskrybentom usługi Office 365. Liczba nowości jest duża, a integracja z systemem głębsza niż kiedykolwiek. To jednak nie wszystko.

Office 2016 w wersji Preview jest dostępny od jakiegoś czasu zarówno dla Windows jak i OS X. Dziś użytkownicy tej drugiej platformy otrzymują finalną wersję systemu. Prace nad nią trwały 4 miesiące, a w trakcie tych betatestów użytkownicy nadesłali ponad 100 tys. sugestii. Przy czym jest ona dostępna wyłącznie dla subskrybentów Office'a 365. Wersja pudełkowa będzie w dalszym ciągu dostępna, jednak pojawi się w sklepach dopiero we wrześniu. Co z Windowsem? Tutaj żadnych dat nie ujawniono, ale mówi się o oficjalnym debiucie dopiero pod koniec roku. To jednak wyłącznie spekulacje.

Co nowy Office ma do zaoferowania? Przede wszystkim głębszą integrację z systemem. Pakiet posiada nie tylko skróty klawiszowe typowe dla Office'a, ale również wykorzystuje te systemowe. Interfejs zaprojektowano pod kątem wyświetlaczy Retina, a układ menu jest bardzo podobny do innych aplikacji na Maca. Office wspiera również wbudowane w system rozwiązania, jak np. tryb pełnoekranowy czy gesty Multi-Touch.

Nowy Office wspiera synchronizację dokumentów, a także pozwala na wspólną pracę wielu osób na tych samych plikach (oraz komentowanie) i łatwiejsze ich udostępnianie. W Wordzie pojawiły się szablony, style oraz nawigacja po dokumencie. Za pomocą nowej karty projekt, możemy lepiej dostosować wygląd dokumentów. Excel to natomiast szereg udoskonaleń w generatorze wykresów i konstruktorze formuł, a także funkcja eksportu do PDF. PowerPoint posiada natomiast garść nowych animacji przejścia, a także doczekał się funkcji porównywania wersji dokumentu i lepszego trybu prezentera. Outlook potrafi odbierać wiadomości w trybie push, a także wyświetla je w widoku konwersacji. Wszystko to dopełnia OneNote (identyczny, jak ten darmowy w AppStore), a także synchronizacja z OneDrive. Poszczególne programy naturalnie współpracują też ze swoimi mobilnymi odpowiednikami.

Microsoft tłumaczy, że Office 2016 będzie teraz rozwijany w sposób płynny za pomocą regularnych aktualizacji. Większe zmiany mają się pojawiać średnio co 3 miesiące, ale mniejsze poprawki będą wydawane znacznie częściej. Oczywiście nie znaczy to, że nie będzie kolejnych "dużych" edycji systemu, ale to już raczej odległa przyszłość. Warto przy tym zaznaczyć, ze osoby, które dotąd korzystały z wersji preview, muszą zainstalować Office'a na nowo. W ciągu miesiąca ten kanał zostanie wygaszony.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftOffice 2016