Felietony

Odyseja kosmiczna 2001 - Inteligentny dom

Paweł Aleksandruk
Odyseja kosmiczna 2001 - Inteligentny dom

Temat inteligentnego domu ciągle się gdzieś przewija, ale nie słyszałem zbyt wielu opinii o jego funkcjonowaniu w praktyce. Właściwie to nie znam osob...

Temat inteligentnego domu ciągle się gdzieś przewija, ale nie słyszałem zbyt wielu opinii o jego funkcjonowaniu w praktyce. Właściwie to nie znam osobiście nikogo, kto by takowy dom posiadał, chyba że jakąś konkretną część jak programowalne oświetlenie lub ogrzewanie jednak nigdy nie był to pełny pakiet, niestety. Czy jest to związane z obawą o wysokie koszta związane z zakupem wszystkich elementów, czy może ciągłą, jednak niedoskonałością technologii i obawą ludzi przed zdaniem się na łaskę “sztucznej inteligencji” kontrolującej oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację czy dostęp do poszczególnych pomieszczeń, praktycznie każdy aspekt działania ekosystemu inteligentnego domu. Czy jest się czego tak na prawdę obawiać?

Projektom inteligentnych domów daleko jeszcze do HAL’a z Odyseji kosmicznej 2001 Stanleya Kubricka więc nie ma obawy, że zostaniemy wystrzeleni w przestrzeń kosmiczną lub odcięci od świata, jednak nieuchronnie zmierzamy w podobnym kierunku. System zarządzający ekosystemem domu jest programowalny, co oznacza, że nie ma on (prawie) nic wspólnego ze sztuczną inteligencją, więc nie jest w stanie zrobić nam krzywdy, a wręcz przeciwnie, ma za zadanie chronić nasze dobre samopoczucie i zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Zgodnie z danymi jakie odnalazłem w sieci wybudowanie inteligentnego domu to koszt około 10-15% całości inwestycji. Jeśli więc planujesz przeznaczyć na budowę takiego domu 500 tys. to 50-75 tys. PLN pochłonie Ci “dodanie swojemu domowi inteligencji”. Czy to się opłaca? Zgodnie z danymi do jakich się dogrzebałem różnica pomiędzy inteligentną, a nieinteligentną instalacją to 17-25 tys. Czy to dużo czy mało, to zależy od zasobności Twojej kieszeni. Osobiście budując dom, wolałbym żeby był on inteligentny, albo bym się wstrzymał z inwestycją zgodnie z zasadą “jak masz coś zrobić, zrób to dobrze lub nie rób wcale”:).

Co wchodzi w skład projektu inteligentnego domu i jakich systemów możesz się spodziewać?

W zasadzie jesteś ograniczony wyobraźnią i zasobnością portfela, ale aby przybliżyć niezorientowanym w temacie ale zainteresowanym postaram się w skrócie opisać systemy wchodzące w skład takiego projektu.

Po pierwsze: centralne sterowanie - zarządzasz całym domem przy pomocy jednego kontrolera, a nie flotylli pilotów i paneli ściennych. Nowoczesne systemy mają także aplikacje mobilne, które instalujesz na swoim tablecie lub smarfonie i masz kontrolę z tego poziomu nad wszystkimi funkcjami systemu podobnie jak za pomocą centralnego sterowania.

Po drugie: Oświetlenie, ogrzewanie, klima, wentylacja, bramy, rolety i okna. System automatycznie włącza światła jak robi się ciemno, dostosowując intensywność oświetlenia do sytuacji oraz pomieszczenia w którym znajdują się domownicy - gdy na przykład pracujesz, jesz romantyczną kolację, czy oglądasz film system automatycznie wykrywa i ustawia wcześniej zaprogramowany plan.

System dostosowuje temperaturę czy wilgotność powietrza wykrywając obecność lub nieobecność domowników w pomieszczeniu czy domu obniżając lub podwyższając temperaturę i wilgotność a także samodzielnie wietrzy pomieszczenia. Wewnętrzny system poinformuje Cię oraz samoczynnie domknie okna i drzwi aby nie tracić cennej energii - wykorzystujesz jej jedynie tyle ile potrzebujesz. Możesz także ustawić rożną temperaturę w różnych pomieszczeniach za pomocą aplikacji lub centralnego sterowania.

Inteligentny dom sam podnosi i opuszcza rolety budząc cię promieniami porannego słońca lub zabezpieczając przed przegrzaniem się domu w gorące dni a wieczorem dbając o Twoją prywatność. Gdy wychodzisz z domu drzwi i okna automatycznie się zamykają a alarm się uzbraja i twój dom staje się fortecą podczas Twojej nieobecności. Brama garażowa otwiera się sama gdy system rozpozna Twoje auto bez konieczności szukania pilota. Możesz także zdalnie wpuścić znajomych do domu, ale tylko tych którym ufasz:)

Po trzecie: Zdalne i mobilne sterowanie, system alarmowy, monitoring i video-domofon. Dzięki możliwościom jakie daje mobilne/zdalne sterowanie możesz kontrolować to co się dzieje w Twoim domu będąc poza nim, bez względu na to jak daleko się znajdujesz. Masz możliwość zdalnego włączania i wyłączania sprzętów, ogrzewania a także możesz sobie nalać wody do wanny lub odpalić system symulujący Twoją obecność w domu podczas wyjazdu na wakacje. System będzie ostrzegał Cię przed niepożądaną aktywnością lub awarią, która może wydarzyć się podczas Twojej nieobecności. Masz także możliwość odbierania telefonu domowego lub domofonu zdalnie. Posiadasz mobilny dostęp do monitoringu i jesteś w stanie podejrzeć co robi niania opiekująca się dzieckiem lub ogrodnik.

Po czwarte: sieci, multimedia, stacja pogodowa i zdalne prace ogrodowe. Nie ma inteligentnego domu bez dostepu do internetu. System jest wspierany przez domową sieć, do której możesz podłaczyć lodówkę - która poinformuje Cię o tym, że kończy Ci się mleko i jajka, włączysz zdalnie ekspres do kawy lub pralkę. System dba także o to czy wszystkie urządzenia elektryczne, takie jak żelazko są wyłączone i nie spowodują pożaru. Automat wykryje także czad, ogień lub zalanie i powiadomi o tym Ciebie i w razie potrzeby odpowiednie służby ratunkowe.

Stacja pogodowa ustali odpowiednią temperaturę w domu w zależności od warunków atmosferycznych otwierając okna, spuszczając rolety lub podgrzewając powietrze a także zadba o ogród podlewając rośliny, kiedy jest sucho i sterując oświetleniem ogrodowym gdy zapada noc. Słuchasz muzyki którą lubisz od razu po przekroczeniu progu. Po ciężkim dniu w pracy system włączy Twoją ulubioną playliste, a także podąży za tobą i dzięki sieci głośników będzie grał tylko dla Ciebie - tu zastanawia mnie jedno, jeśli w pomieszczeniu znajdą się dwie osoby to czyj kawałek zabrzmi w głośnikach?

System oferuje także jedną platformę zarządzającą multimediami, na której są zgromadzone kolekcje muzyki i filmów i mogą być one odtwarzane przez wszystkich domowników jednocześnie na różnych urządzeniach i w różnych pomieszczeniach. Przy projektowaniu takiego domu trzeba dopilnować aby projektant zadbał o możliwość rozbudowy modułów sterujących w przyszłości o dodatkowe opcje w razie potrzeby lub z chwilą ich udostępnienia przez producenta. Systemy inteligentnych domów są różne w zależności od potrzeb danego klienta i głębokości jego portfela. Możliwe jest także “dodanie inteligencji” swojemu obecnemu mieszkaniu lub domowi, jednak jest to trochę mniej wydajne, nie wszystkie moduły da się zaadoptować i wiąże się to z zaplanowaniem generalnego remontu. Alternatywnie są także dostępne systemy bezprzewodowe - choć podobno są najmniej wydajne.

Taka inwestycja może nie jest tania i jest długo terminowa ale zwraca się w ciągu 7-10 lat. Nie licząc oczywiście wygody gdy dom przejmuje sporo Twoich obowiązków co można również przeliczyć na zaoszczędzony czas. Systemy inteligentnych domów wywodzą się z systemów przemysłowych co zapewnia im niemal bezawaryjne działanie, a jakiekolwiek awarie zdarzają się rzadko i rzadko dotyczą całego systemu, zazwyczaj jedynie jakiejś jego części. Przypadki utraty kontroli nad systemem są jeszcze rzadsze niż awarie i mogą zdarzyć się podczas przepięcia elektrycznego lub burzy. Naprawa uszkodzonego systemu, według zapewnień firm instalujących nie traw dłużej niż kilka godzin. Jeśli zabraknie prądu system przestaje działać - jak każde elektryczne urządzenie - ale na tą ewentualność zostajemy zapoznani ze “scenariuszem na brak prądu”, który określa jak mają się zachować urządzenia po odłączeniu zasilania i po jego przywróceniu. Zarządznie całym domem przez internet nie jest zbyt bezpieczne, ale oczywiście możliwe. Komunikacja zdalna odbywa się jedynie za pomocą urządzeń autoryzowanych i przy użyciu połączeń szyfrowanych.

I co myślicie o takim inteligentnym domu? Osobiście chciałbym się przekonać jak takie rozwiązania działają w praktyce i z wielką chęcią przyjmę zaproszenie na kawkę, którą automatycznie zaparzy mi ekspres;) Ten tekst nie wyczerpuje tematu, a właściwie jest kroplą w morzu. Chciałbym zwrócić w nim uwagę na to zjawisko, o którym jakoś cicho na portalach technologicznych a przecież to połączenie wszystkich opcji, które są na nich poruszane. To dom jest naszą enklawą, a jego integracja z siecią jest nieunikniona. Coraz częściej takie inteligentne domy integrują się także z serwisami społecznościowymi albo są tworzone specjalne aplikacje dzięki którym możesz zarządzać różnymi sprzętami. Są to miejsca w których spędzamy znacznie więcej czasu niż w samochodzie, a  o inteligentnych rozwiązaniach dla aut jest coraz więcej tekstów. Mam cichą nadzieję, że będę pionierem i rozpocznę burzliwą dyskusję na temat inteligentnych domów. Sam z chęcią dowiedziałbym się więcej na ten temat. Jeśli znasz jakieś ciekawe miejsca w sieci, które poruszają tematykę inteligentnych domów podziel się proszę swoją wiedzą w komentarzach. Sądzę, że to nie ostatni mój tekst w temacie i z chęcią uzupełnię swoją wiedzę.

Foto: 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu