Ciekawostki technologiczne

Chcą odkodować język delfinów wykorzystując do tego swoją technologię AI

Marcin Hołowacz
Chcą odkodować język delfinów wykorzystując do tego swoją technologię AI
Reklama

Wielu naukowców jest przekonanych o tym, że delfiny potrafią ze sobą rozmawiać. Jakby tego było mało, wszystko wskazuje na to, że ich wypowiedzi mogą być przedstawiane za pomocą pełnych zdań. Ich język wydaje się być wyjątkowo złożony, choć niestety do tej pory nikomu nie udało się go odszyfrować.

Rozmowy delfinów

Za jeden z przykładów mogą posłużyć obserwacje butlonosów z Instytutu Nauk Morskich RIMS na wyspie Roatan. Rozumieją one wiele komend pokazywanych przez instruktora za pomocą gestów i co ciekawe, można im nawet powiedzieć „wymyśl coś”, dzięki czemu dwa delfiny same uzgodnią między sobą kolejną sztuczkę do wykonania, rozumiejąc przy okazji, że powinno to być coś nowego, czyli coś czego dzisiaj jeszcze nie robiły. Butlonosy zanurzają się pod wodę i przez jakiś czas zaczynają wydawać różne dźwięki, tak jakby prowadziły ze sobą rozmowę. Chwilę później obydwa delfiny podejmują się wykonania tej samej, idealnie zsynchronizowanej sztuczki. Są dwa wyjaśnienia:

Reklama
  1. Jeden z delfinów jest genialny w naśladowaniu drugiego delfina i mimo iż nie wie co kolega zaraz zrobi, obserwuje go i w tym samym czasie robi dokładnie to samo. Innymi słowy to delfin geniusz, który wykazuje się refleksem godnym superbohatera, bo mimo iż najpierw musi zobaczyć sztuczkę wykonywaną przez drugiego delfina i dopiero potem może się jej podjąć, stwarza wrażenie idealnej synchronizacji (zupełnie jakby wiedział wcześniej co zrobi kolega).
  2. Drugie wyjaśnienie jest takie, że podczas wydawania dźwięków pod wodą delfiny omawiają następną sztuczkę do wykonania.

Inne obserwacje wykazały na przykład, że delfiny nadają sobie imiona i określony ssak faktycznie zareaguje na dźwięk utożsamiany z jego imieniem. Co więcej, w rodzinie dochodzi do dziedziczenia imion np. po swoich matkach. Delfiny potrafią również przekazywać sobie wiedzę. Uczą swoje dzieci opracowanych wcześniej technik i strategii polowania, a jeśli trzeba to nauczą tego nawet nowego przybysza spoza rodziny.


Delfiny są naprawdę bystre, więc najwyższy czas je zrozumieć

W związku z bardzo silnym przekonaniem, że wśród tych ssaków występuje coś takiego jak język i to w dość złożonej postaci, szwedzki startup Gavagai AB wykorzysta swoją technologię AI do odkodowania ich języka. Nie udało się to ludziom, więc być może zrobi to oprogramowanie, które zostało stworzone właśnie w celu analizowania różnych języków? Gavagi AB połączy swoje siły z Królewskim Instytutem Technologicznym w Sztokholmie.

Utworzony specjalnie w tym celu zespół, zacznie monitorować butlonosy wykorzystując do tego sztuczną inteligencję, której przeznaczeniem jest analizowanie języka. Ma to doprowadzić do odkodowania dźwięków wydawanych przez delfiny i stworzenia czegoś w rodzaju słownika z językiem tych ssaków. Dodatkową pomocą będą nowoczesne metody rejestrowania dźwięków oraz dostęp do informacji, które do tej pory udało się zebrać w temacie delfinów.

Profesor z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie, Jussi Karlgren mówi:

Wiemy, że delfiny posiadają złożony system komunikacji, ale nie wiemy o czym rozmawiają.

CEO firmy Gavagi AB jest pewny swego

CEO firmy Gavagi AB, Lars Hamberg powiedział dziennikarzowi Bloomberga, że takie badania nad delfinami aktualnie nie przekładają się w żaden bezpośredni sposób na cele biznesowe, jednak pomoże to firmie w lepszym rozwijaniu posiadanych narzędzi. Co ciekawe, Hamberg jest pewny tego, że słownik zawierający mowę delfinów powstanie i ostatecznie umożliwi skuteczną komunikację z tymi zwierzętami. W ciągu ostatnich kilku lat Gavagi AB przeznaczyło 10 milionów dolarów na rozwój swojego AI do języków. Gdyby naprawdę dokonali czegoś takiego jak odszyfrowanie mowy delfinów, to przez następną dekadę nie musieliby się przejmować kosztami związanymi z marketingiem… Wszyscy będą pisać o firmie, dzięki której poznaliśmy spisek delfinów przeciwko ludzkości, co umożliwiło nam wczesne wykrycie ich broni masowego rażenia, która była budowana w tajnej podwodnej bazie.

Źródło 1, 2, 3, 4

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama