Felietony

Oddzwaniacie na nieznany numer? Ja najpierw go sprawdzam

Maciej Sikorski

Fan nowych technologii, ale nie gadżeciarz. Zainte...

84

Co robicie, jeśli na wyświetlaczu telefonu pojawia się nieznany numer? Oczywista odpowiedź brzmi: oddzwaniam. Do niedawna oddzwaniałem i ja. Od razu, bez dłuższego zastanawiania się, kto chciał się skontaktować. Podkreślę jednak, że to już przeszłość – od pewnego czasu pytam wujaszka Google’a któż t...

Co robicie, jeśli na wyświetlaczu telefonu pojawia się nieznany numer? Oczywista odpowiedź brzmi: oddzwaniam. Do niedawna oddzwaniałem i ja. Od razu, bez dłuższego zastanawiania się, kto chciał się skontaktować. Podkreślę jednak, że to już przeszłość – od pewnego czasu pytam wujaszka Google’a któż to wybrał mój numer i czego mógł chcieć.

Wczoraj wieczorem odebrałem połączenie wykonane z numeru, którego nie znałem/nie miałem zapisanego w telefonie. Na halo nikt nie odpowiedział, poczekałem chwilę i się rozłączyłem. Szybka wizyta w wyszukiwarce, numer wstukany i dowiaduję się, że to jeden z operatorów. Dzwonił robot, a ja zamiast poczekać na konsultanta i omówić z nim jakiś nowy pakiet usług po prostu się rozłączyłem. Większość z Was pewnie przerabiała już ten temat, więc nie ma się w co zagłębiać.

Jednocześnie jednak mogę napisać, że nie była to pierwsza sytuacja, gdy szukałem w Google numeru telefonu. Robię to od kilku miesięcy, gdy widzę na ekranie nieodebrane połączenie od numeru, którego nie znam. Powód? Nie chcę się narażać na koszty lub stratę czasu spowodowaną bezproduktywną rozmową. Całkiem niedawno wstukałem w wyszukiwarkę numer, który okazał się jakimś przekrętem - z Sieci dowiedziałem się, że za połączenie zapłaciłbym kilkanaście złotych. Pewnie są ludzie, którzy dzwonią więcej niż raz, bo chcą się bardzo dowiedzieć, kto nie mógł się z nimi skontaktować.

Sprawdzanie numerów zaczęło się jednak wcześniej i chyba przez przypadek - z ciekawości sprawdzałem czy w Sieci pojawi się numer, którego nie zdążyłem odebrać i szybko dowiedziałem się, że dzwonił sprzedawca dywanów czy pościeli, teraz już nie pamiętam. Przy okazji zrozumiałem, iż sporo osób sprawdza numery, opisuje je w Sieci i ewentualnie przestrzega. W miarę rozwinięta część Internetu nastawiona na szybki przepływ informacji. Krótkie pytania i krótkie odpowiedzi. Często dość podobne: nie oddzwaniaj/nie odbieraj.

Nie zachęcam oczywiście do tego, by wszystkie nieodebrane połączenia pozostawiać bez odpowiedzi lub ignorować dzwoniący telefon, jeśli nie zna się numeru. Takie zachowanie na większą skalę wiodłoby pewnie do absurdalnych sytuacji. Jednocześnie jednak zalecam ostrożność - jeśli nie zdążyło się odebrać i nie zna się numeru, to zawsze lepiej sprawdzić. Trwa to krótko i szybko może się okazać, że ktoś próbuje nas naciągnąć, wtedy - blokada połączeń z tego numeru. Pewnie mocno zazgrzytałbym zębami, gdybym się dowiedział, że oddzwoniłem do kogoś i zapłaciłem za to nieświadomie kilkanaście złotych. Uważajcie, sprawdzajcie, uczulajcie. Chyba, że potrzebujecie nowej pościeli i chcecie ją kupić przez telefon ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wyszukiwarkatelefonhot