Nauka

Naukowcy uczynili ściąganie odcisków palców jeszcze łatwiejszym. Nie uwierzysz jak!

Jakub Szczęsny
Naukowcy uczynili ściąganie odcisków palców jeszcze łatwiejszym. Nie uwierzysz jak!
3

Kryminalistyka sporo zyska dzięki sprayowi kryminalistycznemu, który nie tylko przyspiesza proces zbierania odcisków palców, ale także eliminuje potrzebę stosowania nieporęcznych proszków czy chemicznych odczynników. Eksperymentalna metoda opracowana przez zespół naukowców z University of Bath (Wielka Brytania) oraz chińskiego Shanghai Normal University znacząco wspomoże proces identyfikacji i pozyskiwania odcisków z miejsca zbrodni — i nie tylko.

Tradycyjne metody zbierania odcisków palców wymagały czasu oraz często prowadziły do zniszczenia śladów DNA. Nowy spray, który zawiera świecące białko pozyskiwane z meduz, nie tylko przyspiesza proces identyfikacji odcisków palców, ale także minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego. Dzięki temu śledczy mają teraz narzędzie, które pozwala na szybką i precyzyjną identyfikację sprawców przestępstw.

Polecamy na Geekweek: Poznaliśmy "nową" przyczynę raka. Jest tak groźna jak palenie i otyłość

Jedną z kluczowych zalet nowej metody jest jej szybkość działania. Wystarczy zaledwie 10 sekund, aby odciski palców stały się widoczne po nałożeniu sprayu na powierzchnię. Dodatkowo dostępność dwóch barwników - LFP-Yellow oraz LFP-Red - pozwala na dostosowanie się do konkretnej powierzchni, na której znajdują się odciski — co przekłada się w istotny sposób na skuteczność.

Składniki aktywne sprayu, pochodzące z białka fluorescencyjnego wydzielanego przez meduzy, są całkowicie bezpieczne dla DNA. Ogólny proces działania sprayu jest prosty i nieinwazyjny — po nałożeniu go na powierzchnię, cząsteczki barwnika łączą się z cząsteczkami tłuszczów lub aminokwasów z odcisków palców, co umożliwia ich późniejszą identyfikację za pomocą światła UV. I gotowe! Taki spray może znacząco usprawnić proces zbierania dowodów na miejscach zbrodni, co przyczyni się do zwiększenia efektywności śledztw i zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa ludzi na całym świecie.

Naukowcy obecnie współpracują z prywatnymi podmiotami, aby móc w przyszłości wprowadzić spray na rynek. Jednak prace nad dalszym doskonaleniem tej metody oraz poszukiwaniem nowych zastosowań w dziedzinie kryminalistyki trwają nadal. Badania nad nowym sprayem zostały opisane w Journal of the American Chemical Society - tam naukowcy chwalą się skutecznością oraz procesem pozyskiwania barwników ze zwierząt.

Opracowany spray może być przełomem w dziedzinie śledztw kryminalistycznych. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, śledczy otrzymają naprawdę skuteczne narzędzie, które umożliwia szybką identyfikację i zatrzymanie przestępców. Dodatkowo jest ono bardzo bezpieczne dla śladów DNA na miejscu zbrodni. Wygląda na to, że znaleźliśmy naprawdę genialną metodę pobierania odcisków palców i ciekaw jestem, kiedy stanie się ona standardem na całym świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu