Płatności i bankowość

Od 21 sierpnia spore zmiany w ofercie BZ WBK oraz od 1 listopada w tabeli opłat i prowizji

Grzegorz Ułan
Od 21 sierpnia spore zmiany w ofercie BZ WBK oraz od 1 listopada w tabeli opłat i prowizji
62

Aktualne informacje o nowym koncie - Konto Jakie Chcę. Banki rzadko wprowadzają rewolucję w swoich ofertach, raczej tylko dokładają lub zdejmują pojedyncze pozycje. Tym razem BZWBK postanowił rozstać się z większością oferowanych kont, nastąpi to od 1 listopada, a od 21 sierpnia pojawi się jedno nowe konto dla wszystkich klientów indywidualnych, które ma je zastąpić.

Będzie to konto Konto Jakie Chcę oraz karta do konta od Mastercarda albo Visy - Karta Dopasowana. Po 1 listopada zostaną w ofercie tylko to konto oraz Konto VIP i Konto24 walutowe.

Z nowej oferty będą mogli skorzystać obecni klienci, przechodząc bezpłatnie na Konto Jakie Chcę. Co ciekawe, zostanie ono podzielone na dwie opcje. Dla klientów do 26 roku życia i dla klientów, którzy mają więcej niż 26 lat. Czym się będą te dwa rodzaje kont różnić? Opłatami za korzystanie z kart debetowych, dla młodszych klientów będzie taniej.

Opłata stała w obu przypadkach będzie wynosiła 3 zł na miesiąc, ale będzie trzeba dopłacić 5 zł, jeśli nie wykonamy w miesiącu 5 transakcji bezgotówkowych oraz jeśli nie wykonamy transakcji bezgotówkowych na kwotę, co najmniej 500 zł.

Z informacji uzyskanych bezpośrednio od BZ WBK wynika, że opłata za kartę uzależniona będzie od wyboru klienta. Może wybrać opłatę stałą w wysokości 3 zł, albo uzależnioną od minimalnej ilości transakcji albo opłatę uzależnioną od minimalnej wartości transakcji w miesiącu. W przypadku spełnienia w tych dwóch ostatnich opcjach warunków, opłata nie będzie pobierana.

Wypłaty z bankomatów BZWBK będą bezpłatne, bezpłatne będą również wypłaty w obcych bankomatach, ale tylko dla klientów, którzy mają poniżej 26 lat. Starsi będą musieli zapłacić 5 zł za wypłatę, chyba, że wykupią pakiet takich wypłat za 7 zł. Za granicą natomiast obie grupy mają płatne wypłaty, drożej zapłacą starsi. Bez opłat pozostaną wpłaty do bankomatów. Co do wznowienia karty opłatę 15 zł poniosą tylko klienci, którzy mają więcej niż 26 lat.

Od 1 listopada nastąpią też zmiany w taryfie opłat i prowizji dla klientów BZWBK. Od razu uspokoję, że opłaty za prowadzenie konta osobistego w złotówkach oraz wysokość opłat i prowizji związanych z używaniem kart debetowych i kredytowych pozostaną bez zmian. Z tymi wszystkimi zmianami będziecie się mogli zapoznać na stronie internetowej banku, w każdej placówce oraz na płycie CD, którą bank roześle do wszystkich klientów najbliższym czasie.

Mirosław Skiba, Wiceprezes Zarządu Banku Zachodniego WBK:

Już od 1 listopada 2017 roku wprowadzamy zmiany w taryfie opłat i prowizji oraz w innych regulacjach i warunkach ubezpieczeń, natomiast od 31 października zmieni się oprocentowanie kont oszczędnościowych. Nie zmienia się wysokość opłat i prowizji za prowadzenie konta osobistego w złotówkach oraz używanie kart debetowych i kredytowych. Wszystkie zmiany, o których mowa wyżej, znajdą Państwo na załączonej do korespondencji płycie CD, która jest trwałym nośnikiem informacji, wymaganym przez prawo. Przy tej okazji postanowiliśmy zapoznać Państwa z wyjątkowym nagraniem. Przedpremierowo prezentujemy recital fortepianowy utalentowanego Krzysztofa Książka. Ponadto od 21 sierpnia 2017 roku wprowadzamy innowacyjne Konto Jakie Chcę oraz Kartę Dopasowaną. Dzięki tym produktom sami Państwo dopasują bankowość do swoich potrzeb. Z przyjemnością zapraszam w podróż po świecie bankowości. Z dobrą muzyką. Na nowych zasadach.

Patrząc na tą tabele opłat za przelewy już wiem, że nie przejdę na nowe Konto Jakie Chcę, bo nie jest takie jakie chcę. Już wolę obecną ofertę, wprawdzie mam miesięczną opłatę 15 zł za prowadzenie konta, ale wszystkie przelewy mam za darmo, podobnie wypłaty z bankomatów. Tutaj musiałbym już po trzecim przelewie zapłacić 20 zł, nie wspominając o wypłatach z obcych bankomatów i opłacie za Kartę Dopasowaną (za tą, co mam płacę 1 zł miesięcznie).

Jak przekazał mi przedstawiciel banku BZ WBK, opłaty za przelewy dotyczą konta oszczędnościowego - Konto Systematyczne. W przypadku nowej oferty Konto Jakie Chcę, "przelewy internetowe pozostają nadal bezpłatne lub tańsze", jedynie te dokonywane w oddziale banku będą płatne. Tak więc, nowe konto wydaje się atrakcyjniejsze, niż moja obecna oferta, ale poczekam na więcej szczegółów, poznam je już na konferencji prasowej 21 sierpnia. Przekażę Wam po niej już wszystkie warunki nowej oferty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu