Polska

O2.pl kupuje Wirtualną Polskę za 375 mln zł

GU
Grzegorz Ułan
16

Jak to bywa z plotkami w branży, z czasem okazują się rzeczywistością. Jak informowaliśmy Was pod koniec maja, o planach Michała Brańskiego z O2.pl o zakupie WP, dziś stało się to faktem. Orange sprzedał WP za 375 mln zł. Zarząd Telekomunikacji Polskiej S.A.("Orange Polska") informuje o zawarciu...

Jak to bywa z plotkami w branży, z czasem okazują się rzeczywistością. Jak informowaliśmy Was pod koniec maja, o planach Michała Brańskiego z O2.pl o zakupie WP, dziś stało się to faktem. Orange sprzedał WP za 375 mln zł.

Zarząd Telekomunikacji Polskiej S.A.("Orange Polska") informuje o zawarciu umowy dotyczącej zbycia akcji spółki Wirtualna Polska S.A.? jednostki zależnej od TP S.A. Orange Polska zwarła umowę sprzedaży spółki Wirtualna Polska S.A za 375 mln zł.; Dodatni wpływ na zysk brutto w 2014r. w kwocie około 180 mln zł. 23 października 2013 roku: Orange Polska podpisała z O2 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umowę sprzedaży wszystkich akcji spółki Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku, o wartości nominalnej 4 złote każda. Akcje te stanowią 100% kapitału zakładowego Wirtualna Polska S.A. oraz uprawniają do wykonania 100% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu tej spółki. Przeniesienie własności akcji nastąpi po uzyskaniu przez kupującego zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Umowa nie zawiera innych warunków zawieszających. Łączna cena sprzedaży akcji wynosi 375 mln zł (może podlegać nieznacznym korektom przy rozliczeniu zamknięcia transakcji). Grupa spodziewa się sfinalizowania transakcji w 1 kwartale 2014r. i wygenerowania szacowanych na około 180 mln zł zysków kapitałowych, co dodatnio wpłynie na EBITDA oraz zysk brutto Grupy w 2014 roku. Wpływy z tytułu zbycia spółek zależnych nie są zaliczane do organicznych przepływów pieniężnych. za finanse.wp.pl

Zakup sfinansuje Innova Capital, o czym również Was informowaliśmy we wrześniu.

Dawno nie pamiętam takiej sytuacji w polskiej sieci. Zapowiada się też ciekawa i już równorzędna rywalizacja nowej Grupy Wirtualna Polska z Onetem o rynek reklamowy.

Komentarz na gorąco z San Diego:

Grzegorz Marczak
WP za 375 milionów to prawie 10 x EBITDA (pewnie też podkręcona przed sprzedażą) czyli wycena jak za spółkę dynamicznie się rozwijającą jaką zapewne WP już dawno nie jest. Z drugiej strony 375 milionów za drugi największy portal w Polsce to nie kwota zwalająca z nóg (biorąc pod uwagę chociażby sprzedaż Onetu).

Statystyki za Media2.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wirtualna polskaorange