Android

Nowy NVIDIA Shield TV z Asystentem Google oraz Amazon Video w 4K i HDR!

Konrad Kozłowski
Nowy NVIDIA Shield TV z Asystentem Google oraz Amazon Video w 4K i HDR!
26

Jako użytkownik pierwszej generacji Shield TV byłem niesamowicie ciekawy, co takiego przygotuje NVIDIA w drugiej wersji urządzenia. Uwagę od razu zwraca na siebie nowy kontroler, natomiast sama konsolka doczekała się ulepszeń w aplikacyjno-systemowych: pojawiła się aplikacja Amazon Video oraz Asystent Google!

Pod względem specyfikacji nowy Shield TV prezentuje się tak samo jak pierwsza wersja, ale konstrukcja jest znacząco, bo o około 40% mniejsza od pierwszej wersji. Najważniejsze role odgrywają cechy wyjątkowe jak pojawienie się aplikacji Amazon Prime Video z obsługą HDR oraz Asystent Google, który miał jednocześnie swoją premierę na platformie Android TV. Nie sposób nie wspomnieć o wsparciu dla HDR w innych aplikacjach jak Netflix i 4K w Filmy Google Play.

Jest to dopiero drugi przypadek, gdy aplikacja Ammazon Prime Video pojawia się na platformie Android TV. Do tej pory wyposażone w nią były tylko telewizory Sony i to na wybranych rynkach, ale możemy być pewni, że po grudniowej premierze Prime Video w Polsce oficjalna aplikacja będzie dostępna dla polskich użytkowników Shield TV.

Nowy kontroler

Lżejszy i poręczniejszy - tak prezentuje się nowy kontroler do Shield TV od Nvidii. Sprzedawany z pierwszą wersją urządzenia pad rzeczywiście mógł być postrzegany jako mało komfortowy przez niektórych użytkowników, szczególnie tych z mniejszymi dłońmi. Tym razem Nvidia zdecydowała się na odchudzenie kontrolera nadając mu więcej charakteru. Nowy design nie oznacza zniknięcia przycisków od sterowania głośnością.

Asystent Google na Android TV

Asystent Google ma funkcjonować w takiej samej formie, jak w przypadku sprzętu Google Home. Do kupienia dostępny będzie specjalny mikrofon Nvidia Spot podłączany do Shield TV, a który umieścimy w najdogodniejszym miejscu. Oczywiście Asystent Google porozmawia z nami tylko w języku angielskim, ale umożliwi zarządzanie na przykład innymi urządzeniami SmartThings w domu.

Asystent Google pojawi się także na innych urządzeniach: Xiami Mi Box, AirTV Player oraz telewizorach z Android TV (wersja minimalna to 6.0 Marshmallow). Niestety, nie wiemy czy którykolwiek model w Polsce doczeka się tej funkcji.

Shield TV to przecież także konsola!

Nvidia Shield TV to nie tylko sprzęt do strumieniowania treści wideo i uruchamiania mniej skomplikowanych gier z Google Play. Jedną z kluczowych funkcji jest funkcja streamingu pełnoprawnych tytułów (jak Watch Dogs 2, Assassin’s Creed Syndicate oraz For Honor). Dowiedzieliśmy się, że Ubisoft będzie udostępniał swoje gry w wersji do streamowania równocześnie z premierami na PC. Gdyby tego było mało Nvidia przygotowała dedykowaną Shield TV aplikację Steam, która pozwoli na strumieniowanie gier na ekran telewizora w 4K i przy wsparciu dla HDR.

Aktualizacja dla pierwszej Shield TV

Posiadacze pierwszej generacji Shield TV nie zostaną pozostawieni na pastwę losu. Nvidia zapewnia, że większość z nowości - jak aplikacje Amazonu cyz Steam oraz Asystent Google - zawitają na wcześniejszym modelu dzięki aktualizacji systemowej, która pojawi się w styczniu.

Ceny

Podstawowa wersja Nvidia Shield TV wyceniona została na 999 złotych - 16 GB pamięci, kontroler oraz, co najważniejsze, pilot), zaś Shield Pro z dyskiem o pojemności 500GB (urządzenie takich samych rozmiarów co pierwsza wersja Shield TV) będzie kosztowała 1479 złotych (w zestawie z kontrolerem oraz pilotem). Dystrybutorem na terenie Polski jest sklep x-kom, a obydwa zestawy trafią do oferty jeszcze w styczniu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu