Świat

Nowy sposób logowania w Windows 8

Marcin Kamiński
Nowy sposób logowania w Windows 8
9

Podobno obrazy zapamiętujemy lepiej niż tekst. Dlaczego więc nie wykorzystać tego do wyparcia uprzykrzającego życie tradycyjnego wpisywania haseł? Pisaliśmy o próbach wyposażenia komputerów i bankomatów w funkcję rozpoznawania ludzi poprzez analizę twarzy i głosu. IBM mówił wtedy jednak o planach na...

Podobno obrazy zapamiętujemy lepiej niż tekst. Dlaczego więc nie wykorzystać tego do wyparcia uprzykrzającego życie tradycyjnego wpisywania haseł? Pisaliśmy o próbach wyposażenia komputerów i bankomatów w funkcję rozpoznawania ludzi poprzez analizę twarzy i głosu. IBM mówił wtedy jednak o planach na najbliższe pięć lat. Tymczasem Microsoft w zapowiadanym już na drugą połowę tego roku systemie Windows 8 zaimplementować ma opcję logowania obrazkowego, obsługiwanego za pomocą gestów.

Jak opowiada sam Microsoft, stworzenie całego systemu rozpoczął od przeprowadzenia prostych badań. Wybrane osoby poproszono o zaznaczenie na fotografiach najważniejszych dla nich elementów. Wynikiem jest wybrane trzech podstawowych gestów używanych przed badanych: uderzanie, zaznaczanie kołem oraz łączenie punktów. Jak wykorzystać to do zalogowania się do systemu? Wystarczy wykonać wybrane gesty na naszym ulubionym zdjęciu, a Windows 8 zapamięta ich lokalizację na fotografii oraz kolejność, włączając w to kierunek zaznaczania linii i kółek. Oto nasze nowe hasło! Teraz odtwarzając te same ruchy na pliku graficznym omijamy konieczność wpisywania tradycyjnego, tekstowego hasła z klawiatury. Wedle Microsoftu rozwiązanie to pomaga na skuteczne zalogowanie się w ciągu krótszym niż cztery sekundy.

Pomysł na nowy sposób logowania, dedykowany urządzeniom z ekranem dotykowym, wydaje się ciekawy i wygodny w użyciu. Microsoft przekonuje także, że nowe rozwiązanie jest bezpieczne. Dzięki podzieleniu zdjęcia logowania na wiele segmentów oraz zastosowaniu trzech typów gestów istnieje wiele unikalnych kombinacji ich zastosowania. Użycie trzech gestów daje podobną liczbę unikalnych kombinacji co użycie pięciu, sześciu losowo wybranych znaków z klawiatury. Co natomiast ze śladami zostawianymi przez palce na ekranie? Producent Windowsa przekonuje, że nawet w takim przypadku zastosowanie gestów jest bezpieczniejsze niż wpisywane na klawiaturze dotykowej hasła tekstowego lub numeru PIN – możliwości kombinacji gestów jest po prostu więcej.

Hasło obrazkowe dostępne będzie w Windows 8 i najprawdopodobniej przyjmie się na urządzeniach przenośnych, posiadających wyświetlacze reagujące na dotyk. W tablecie sam chętnie przetestowałbym takie rozwiązanie. Domowe pecety nie będą pozbawione możliwości wykorzystania nowego sposobu logowania, jednak wykonywanie gestów za pomocą myszki nie wydaje mi się już tak wygodne i precyzyjne. Na szczęście poczciwe hasło nadal będzie dostępne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows 8