Komputery i laptopy

Nowy Raspberry Pi ma WiFi 5 GHz i Bluetooth 4.2. Ileż to daje możliwości!

Tomasz Popielarczyk
Nowy Raspberry Pi ma WiFi 5 GHz i Bluetooth 4.2. Ileż to daje możliwości!
93

Raspberry Pi 3 Model B+ może nie brzmi jakoś szczególnie dobrze i przywodzi na myśl nazewnictwo smartfonów Samsunga sprzed lat, ale nadrabia swoimi możliwościami, a te są większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Raspberry Pi 3 Model B+ to odświeżona wersja Raspberry Pi 3 Model B wydanej w 2016 roku. Dwa lata to szmat czasu, więc najwyższa pora na nowości. Nieznaczna zmiana nazewnictwa sugeruje, że mamy do czynienia jedynie z kosmetyką. Nic z tych rzeczy. Na moje oko, nowa malinka mogłaby równie dobrze nosić numerek 4.

Największą nowością odświeżonej "Maliny" jest wprowadzenie dwuzakresowego modułu WiFi, co pozwoli jej łączyć się zarówno z sieciami 5 GHz jak i 2,4 GHz, a tym samym osiągać znacznie wyższą przepustowość. Druga nowość to Bluetooth 4.2 Low Energy. Nowy standard nie jest jeszcze zbyt szeroko wspierany, ale ma ogromny potencjał jeśli chodzi o komunikację z rozwiązaniami z kategorii IoT i nie tylko.

Zobacz też: Raspberry Pi 4 jest już dostępny!

A skoro o łączności mowa, to znajdziemy tutaj też gigabitowy Ethernet (zasługa nowego chipu LAN - Microchip LAN7515), co daje przepustowość na poziomie 300 Mbps. Płytka wspiera też oficjalnie technologię Power over Ethernet (PoE).

Wymieniono też procesor. Nowy Broadcom BCM2837B0 posiada cztery rdzenie pracujące z częstotliwością 1,4 GHz. To o 200 MHz więcej od poprzedniej jednostki. Ale na tym zalet nie koniec, bo zastosowany chip to również lepsze zarządzanie mocą oraz temperaturą. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie, gdzie zamieszczono też

Od strony wizualnej nie zmienia się praktycznie nic. Płytka będzie też dostępna w tej samej cenie, a więc 35 dolarów. Z nowymi "mocami" Raspberry Pi staje się potężnym narzędziem do zarządzania IoT oraz rozwiązaniami typu Smart Home. Nigdy wcześniej "Malinka" nie posiadała takiego potencjału, jeśli chodzi o łączność bezprzewodową i przewodową.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu