Wreszcie po wielu miesiącach przygotowań możemy wam pokazać nowego Antyweba. Jak widzicie zmieniło się praktycznie wszystko poza logo i zespołem redak...
Wreszcie po wielu miesiącach przygotowań możemy wam pokazać nowego Antyweba. Jak widzicie zmieniło się praktycznie wszystko poza logo i zespołem redakcyjnym. Celem było zbudowanie od podstaw nowoczesnego Antyweba i mam nadzieję, że się udało. Za projekt oraz realizację odpowiedzialny był Adam Jesionkiewicz i Michał Polak z Invetica.
Przeprowadzę was pokrótce przez zmiany i opowiem trochę o koncepcji jaka stała za niektórymi rozwiązaniami.
Nagłówek
Potężny z pięknym tłem. Jest główną częścią serwisu, która ma codziennie pokazywać co nowego warto przeczytać na Antyweb. Dzięki dużej elastyczności Antyweb praktycznie codziennie może wyglądać inaczej. Kafle, które widzicie tworzy się w wizualnym edytorze, w którym wskazujemy artykuł a system na jego bazie tworzy kafel. Możemy oczywiście zmieniać jego wielkość, tekst, obrazek tła oraz kolory. Jedynym stałym elementem nagłówka jest blok o nazwie "Gorący temat" gdzie chcemy pokazywać warte uwagi dyskusje. Reszta codziennie może wyglądać inaczej.
Jeszcze słowo o dużym tle nagłówka (to pod kaflami) nazywanym wewnętrznie mega bilboardem. Chcemy pokazać, że duża reklama może nie tylko wyglądać fajnie, ale też być częścią serwisu. Nie zawsze będzie to klasyczna reklama zewnętrznych podmiotów czasem będzie to ilustracja do jednego z naszych wpisów na Antyweb.
Układ treści
Nie jestem fanem piterestowych układów i wpychania tego layoutu na siłę gdzie tylko się da. Dlatego też nowy Antyweb to miks starego dobrego layoutu blogowego oraz nowoczesnych układów wykorzystujących więcej niż jedną kolumnę. Mamy więc kilka bloków, w których treści są umieszczone w dwóch lub trzech kolumnach. Przy czym do połowy strony układ tekstów nie powinien zaburzać ich chronologicznej kolejności - chodzi o to aby czytelnik nie zastanawiał się który teksty był publikowany wcześniej a który później. "Im dalej w las" tym ta chronologia jest bardziej zaburzona przez 3 kolumnowe bloki.
To na co chciałbym też zwrócić uwagę w nowym Antyweb to wyróżnienia autorów. Tym razem zespół widać praktycznie wszędzie łącznie z tym, że sekcje promujemy wizerunkiem autora tekstu. Sekcje to też taki mały dodatek, którego wcześniej nie było. Będziemy tam pokazywać materiały z wybranych kategorii.
Teksty i formaty
Nowy Antyweb daje nam więcej możliwości jeśli chodzi o formaty publikowanych tekstów. Przede wszystkim mamy układ klasyczny z dużym zdjęciem otwierającym. Mamy układ z olbrzymim zdjęciem otwierającym, przy którym jeśli jest to recenzja pojawiać się też będzie nasza ocena. Ten wpis jest przykładem takiego formatu.
Mamy też mega recenzję, która wygląda zupełnie inaczej niż klasyczny wpis i właściwie cała szerokość strony poświęcona jest na tekst i dodatki. Tego ostatniego formatu jeszcze nie używaliśmy, ale na pewno niedługo nadarzy się ku temu okazja.
Oceniamy
Na nowym Antyweb na samym dole strony znajdziecie część poświęconą naszym recenzjom. Obok zdjęć w kolorowych warstwach widać też jest nasze oceny - jest to nowy element który wprowadzamy. Na Antyweb opisujemy i testujemy sporo różnego rodzaju usług i urządzeń, postanowiliśmy więc wprowadzić własną wewnętrzną punktację. Dzięki temu czytelnik znając skalę będzie mógł szybko ocenić dany produkt czy usługę - oczywiście uwzględniając, że przedstawione opinie są subiektywne.
Forum
Temat uruchomienia forum dla Czytelników na Antyweb przewijał się już od dłuższego czasu w Waszych komentarzach pod naszymi wpisami. Korzystając z okazji uruchomienia nowej wersji Antyweb postanowiliśmy udostępnić Wam takie miejsce w naszym serwisie, gdzie będziecie mogli publikować własne treści i dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami czy spostrzeżeniami w dziedzinach związanych z szeroko pojętymi technologiami.
Chciałem podkreślić, że z forum tak naprawdę dopiero stratujemy więc wasze uwagi co do tematyki i zawartości będą naprawdę mile widziane. Zachęcam też do publikowania na forum klasycznych artykułów, te najciekawsze będziemy oczywiście promować na głównej stronie a najlepszych autorów wspierać na różne sposoby.
Jak zacząć przygodę z forum macie opisane w tym wątku
Dopasowuje się
I to pięknie, do każdego ekranu każdego urządzenia. Nazywa się to fachowo responsive web design (RSW) i od jakiegoś czasu wszyscy szaleją na tym punkcie. Oczywiście nie ma się co dziwić bo serwis czy strona internetowa stworzona w tej "technologii" dostępna jest na każdym urządzeniu. Nie zawsze jest to łatwe we wdrożeniu ale efekty szczególnie w przypadku Antyweb są naprawdę imponujące. Polecam wam zresztą odpalić Antyweb na waszym telefonie czy tablecie i sami zobaczycie. Jeśli natomiast chcecie zobaczyć jak strona przechodzi pełne przeobrażenia z dużego do małego formatu wystarczy, że po manewrujecie wielkością okna przeglądarki
Podziękowania
Na koniec podziękowania dla ekipy Inventica czyli Adama Jesionkiewicza i Michała Polaka. Adam to ojciec i matka nowego Antyweb, Michał to natomiast niedościgniony moim zdaniem mistrz jeśli chodzi o to co można wycisnąć nie tylko z Wordpressa. Nie będę teraz się rozpisywał bo wiem, że chłopaki przygotowali też fajny tekst na temat nowego Antyweb. Opublikuję go bardzo niedługo.
Ps. Drodzy - jeśli ktoś nie widzi poprawnie nowej głównej Antyweb to proszę porządnie odświeżyć przeglądarkę czyli ctrl+r (kilka razy) Obie wersje są mocno cachowane i stąd też zgrzyty u niektórych czytelników.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu