Mobile

Nowy Nexus od LG zbliża się wielkimi krokami. Oto pierwsze szczegóły

Tomasz Popielarczyk
Nowy Nexus od LG zbliża się wielkimi krokami. Oto pierwsze szczegóły
19

To już niemal pewne - nowy smartfon marki Nexus zostanie przygotowany przez LG. Urządzenie ma pracować pod kontrolą czterordzeniowego Snapdragona i posiadać 5-calowy wyświetlacz. Co jeszcze wiadomo na jego temat? Pierwsze informacje o nowym Nexusie pojawiły się kilka dni temu, przy okazji opublik...

To już niemal pewne - nowy smartfon marki Nexus zostanie przygotowany przez LG. Urządzenie ma pracować pod kontrolą czterordzeniowego Snapdragona i posiadać 5-calowy wyświetlacz. Co jeszcze wiadomo na jego temat?

Pierwsze informacje o nowym Nexusie pojawiły się kilka dni temu, przy okazji opublikowania przez Google wideo z odsłonięcia figury Androida 4.4 KitKat przed siedzibą. Na nagraniu pojawił się jeden z pracowników z zupełnie nowym smartfonem w dłoniach. Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby na obudowie nie widniał napis "Nexus".

Teraz internet obiegły informacje na temat urządzenia koreańskiego producenta o nazwie D820, które właśnie otrzymało zielone światło od Federalnej Komisji Łączności do wprowadzenia na rynek. Smartfon ma obsługiwać łączność NFC, Bluetooth 4.0, WiFi oraz 4G/LTE, a także posiadać funkcje bezprzewodowego ładowania w standardzie Qi. Na pokładzie znajdziemy procesor Qualcomm Snapdragon 800, a zastosowany wyświetlacz ma mieć przekątną 5 cali. Co jednak najważniejsze, wizualnie model ten ma wyglądać identycznie, jak ten zaprezentowany na wspomnianym wyżej wideo.

Wygląda zatem na to, że nadchodzi nowy Nexus od LG. Intryguje jednak ciągle kilka kwestii, wśród których jest m.in. wersja oprogramowania oznaczona jako: "aosp_hammerhead-userdebugKyeLimePieFACTORYeng.sangjoon84.lee.20130618.015154". Wygląda to na dość niefortunny błąd (lub jest rezultatem dopinanego na szybko porozumienia między Google a Nestle odnośnie nazewnictwa nowego systemu), ale jednocześnie wyraźnie wskazuje, że nowy Nexus będzie pracował pod kontrolą kolejnego wydania Androida.

Wątpliwość budzą też wymiary nowego Nexusa, które mają wynosić 131,9 mm na 68,2 mm. Dla porównania Nexus 4 ma 133,9 mm x 68,7 mm, a dysponuje ekranem o przekątnej 4,7-cala. Czyżby zatem jakimś cudem jego następca był mniejszy, mimo większego wyświetlacza?

Pozostaje czekać na kolejne przecieki i więcej szczegółów. Niemniej nowy smartfon Google'a zaczyna coraz bardziej intrygować. Jestem jednak przekonany, że Google wraz z LG będą musieli pokazać coś naprawdę mocnego, by skłonić użytkowników obecnej generacji do przesiadki. Dla mnie N4 jest smartfonem bliskim ideału - szybki, zgrabnym, stylowym oraz dobrze leżącym w dłoni. To naprawdę udana wersja, którą trudno będzie przebić jedynie mocniejszym procesorem i większym ekranem. Zresztą spójrzmy na nowego Nexusa 7, który oparto o identyczny chip, co ewidentnie wskazuje, że jego możliwości są w stanie zaspokoić potrzeby większości konsumentów, którym do szczęścia wcale nie potrzeba ani Tegry 4 ani Snapdragona 800. Co więcej Nexusy mają to do siebie, że nie mogą skusić użytkowników nowymi funkcjami w oprogramowaniu, bo zwyczajnie poprzednie generacje również je otrzymają. Jestem szalenie ciekaw, jakimi atuami w związku z tym będzie kusił następca.

Aktualizacja (10.09.2013)

Źródło informacji o nowym Nexusie, profil Evleaks na Twitterze, podał, że model LG D820 nie będzie nowym Nexusem, a jedynie jednym z wariantów smartfona LG G2 kompatybilnym z sieciami CDMA. W przygotowaniu są bowiem też wersje D821 oraz D802. Cóż, pozostaje nam zatem czekać na więcej szczegółów.

https://twitter.com/evleaks/statuses/376980602542501888

Nowy Nexus już teraz budzi ogromne emocje, a więc warto patrzeć z dystansem na wszelkiego rodzaju informacje na ten temat.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidLGSmartfonNexus