Apple

Nowe MacBooki Pro już oficjalnie. Najważniejszy dla Apple jest nowy panel dotykowy

Paweł Winiarski
92

Apple długo kazało nam czekać na nowe MacBooki, szczególnie te mocniejsze z dopiskiem Pro. Wiele plotkowało się o panelu dotykowym zamiast klawiszy funkcyjnych. Teraz o wszystkich zmianach i nowych modelach wiemy już oficjalnie.

Zgodnie z oczekiwaniami i wcześniejszymi wyciekami, Apple zaprezentowało dziś nowego MacBooka Pro - zapowiadając go takimi oto słowami:

Od 25 lat definiujemy i redefiniujemy czym jest notebook. Dzisiaj zrobimy to ponownie.

Potwierdziły się spekulacje dotyczące panelu dotykowego, co stało się najważniejszym punktem zwiastuna nowego przenośnego komputera Apple. Komputer będzie występował w dwóch wariantach (podobnie jak wcześniej) - 13 calowym i 15 calowym.

Nowy MacBook Pro (wersja 13 calowa) jest 17% cieńszy od poprzedniego modelu, co czyni go najsmuklejszym MacBookiem Pro w historii. Sprzęt waży jedynie 1,36 kg. 15-calowy MacBook Pro jest natomiast 14% smuklejszy od poprzednika, ogólnie mniejszy o 20%. Dwa razy większy gładzik Force Touch, nowa dla Pro klawiatura (znana z MacBooka) - Butterfly 2 generacji oraz...

 

 

Panel dotykowy w nowym MacBook Pro

Panel dotykowy. Tak, zgodnie z plotkami Apple żegna się z przyciskiem Fn i zamiast fizycznych klawiszy funkcyjnych proponuje w nowym MacBooku Panel, a w zasadzie ekran dotykowy. Zawartość panelu zależna będzie od tego, jaka aplikacje zostałą uruchomiona. Na panelu mają znaleźć się również emoji, sterowanie zdjęciami, podpowiedzi tekstowe podczas pisania, zmiana koloru czcionki i inne...bajery - tak, bajery, trudno mówić tu o jakiejś konkretnej funkcjonalności. Dedykowany przycisk dla Siri? Nie jestem przekonany. Szczególnie, że ikony są mniejsze niż klawisze numeryczne poniżej - przy pokazanym edytorze z filtrami nie wygląda to zbyt wygodnie. Świetnie natomiast prezentuje się możliwość personalizacji przycisków funkcyjny nowego panelu.

Podzespoły w nowym MacBook Pro

Nowy ekran w 15 calowym modelu jest 67 % jasniejsy, 67 %lepszy kontrast i ma 25% więcej kolorów. W środku Intel Core i7 2133 quad-core, do tego szybsza grafika - Radeon Pro, 14nm GPU do 4GB Vram, 2.3x szybsza karta niż w poprzednim modelu. Szybsze SSD do 3.1 GB/s, wielkość do 2TB, podobno o 50% szybsze dyski niż wcześniej. Nowy system chłodzenia, dwa wiatraki, nowe głośniki (tak jak plotkowano, po bokach).

13 cali z Intel Core i5/u7 nowy Iris 64 MB eDram, 2x szybsze. 2x szybsze również nowe dyski SSD w trzynastocalowym modelu.

Oba modele otrzymają 4 porty Thunderbolt 3. Każdy z portów będzie nie tylko przesyłał dane, ale również służył do ładowania. Zastąpi też USB, DIsplayPort, HDMI i VGA.

Specyfikacja wszystkich modeli.

I amerykańskie ceny wszystkich modeli.

Jak tylko zostaną ujawnione polskie ceny, zaktualizujemy nasz wpis.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot