Apple

Nowe MacBooki Pro już oficjalnie. Najważniejszy dla Apple jest nowy panel dotykowy

Paweł Winiarski
Nowe MacBooki Pro już oficjalnie. Najważniejszy dla Apple jest nowy panel dotykowy
92

Apple długo kazało nam czekać na nowe MacBooki, szczególnie te mocniejsze z dopiskiem Pro. Wiele plotkowało się o panelu dotykowym zamiast klawiszy funkcyjnych. Teraz o wszystkich zmianach i nowych modelach wiemy już oficjalnie.

Zgodnie z oczekiwaniami i wcześniejszymi wyciekami, Apple zaprezentowało dziś nowego MacBooka Pro - zapowiadając go takimi oto słowami:

Od 25 lat definiujemy i redefiniujemy czym jest notebook. Dzisiaj zrobimy to ponownie.

Potwierdziły się spekulacje dotyczące panelu dotykowego, co stało się najważniejszym punktem zwiastuna nowego przenośnego komputera Apple. Komputer będzie występował w dwóch wariantach (podobnie jak wcześniej) - 13 calowym i 15 calowym.

Nowy MacBook Pro (wersja 13 calowa) jest 17% cieńszy od poprzedniego modelu, co czyni go najsmuklejszym MacBookiem Pro w historii. Sprzęt waży jedynie 1,36 kg. 15-calowy MacBook Pro jest natomiast 14% smuklejszy od poprzednika, ogólnie mniejszy o 20%. Dwa razy większy gładzik Force Touch, nowa dla Pro klawiatura (znana z MacBooka) - Butterfly 2 generacji oraz...

 

 

Panel dotykowy w nowym MacBook Pro

Panel dotykowy. Tak, zgodnie z plotkami Apple żegna się z przyciskiem Fn i zamiast fizycznych klawiszy funkcyjnych proponuje w nowym MacBooku Panel, a w zasadzie ekran dotykowy. Zawartość panelu zależna będzie od tego, jaka aplikacje zostałą uruchomiona. Na panelu mają znaleźć się również emoji, sterowanie zdjęciami, podpowiedzi tekstowe podczas pisania, zmiana koloru czcionki i inne...bajery - tak, bajery, trudno mówić tu o jakiejś konkretnej funkcjonalności. Dedykowany przycisk dla Siri? Nie jestem przekonany. Szczególnie, że ikony są mniejsze niż klawisze numeryczne poniżej - przy pokazanym edytorze z filtrami nie wygląda to zbyt wygodnie. Świetnie natomiast prezentuje się możliwość personalizacji przycisków funkcyjny nowego panelu.

Podzespoły w nowym MacBook Pro

Nowy ekran w 15 calowym modelu jest 67 % jasniejsy, 67 %lepszy kontrast i ma 25% więcej kolorów. W środku Intel Core i7 2133 quad-core, do tego szybsza grafika - Radeon Pro, 14nm GPU do 4GB Vram, 2.3x szybsza karta niż w poprzednim modelu. Szybsze SSD do 3.1 GB/s, wielkość do 2TB, podobno o 50% szybsze dyski niż wcześniej. Nowy system chłodzenia, dwa wiatraki, nowe głośniki (tak jak plotkowano, po bokach).

13 cali z Intel Core i5/u7 nowy Iris 64 MB eDram, 2x szybsze. 2x szybsze również nowe dyski SSD w trzynastocalowym modelu.

Oba modele otrzymają 4 porty Thunderbolt 3. Każdy z portów będzie nie tylko przesyłał dane, ale również służył do ładowania. Zastąpi też USB, DIsplayPort, HDMI i VGA.

Specyfikacja wszystkich modeli.

I amerykańskie ceny wszystkich modeli.

Jak tylko zostaną ujawnione polskie ceny, zaktualizujemy nasz wpis.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot