Moje przemyślenia

Nowy, lepszy edytor prezentacji w Dokumentach Google - 50 nowych funkcji i lepsze możliwości współpracy

JR
Jan Rybczyński
4

Google wciąż intensywnie pracuje nad udoskonaleniem swojego pakietu biurowego umieszczonego w chmurze. Od samego początku Dokumenty Google nie konkurowały z lokalnie instalowanymi pakietami biurowymi za pomocą mnogości funkcji. Google postawił na prostotę, dostępność, możliwość edycji z różnych komp...

Google wciąż intensywnie pracuje nad udoskonaleniem swojego pakietu biurowego umieszczonego w chmurze. Od samego początku Dokumenty Google nie konkurowały z lokalnie instalowanymi pakietami biurowymi za pomocą mnogości funkcji. Google postawił na prostotę, dostępność, możliwość edycji z różnych komputerów oraz łatwość udostępniania innym w zamian przesyłania mailem. Jest jeszcze jeden, moim zdaniem bardzo ciekawy aspekt - łatwej współpracy w większym zespole, nawet jeżeli wszyscy nie mogą spotkać się w jednym miejscu. Teraz Google kładzie na tą cechę jeszcze większy nacisk, dodatkowo wzbogacając prezentacje o kolejne, nowe funkcje.

Możliwość współpracy na odległość to jedna z szczególnych cech internetu, którą bardzo sobie cenie. Możliwość łatwej komunikacji przy jednoczesnym wspólnym rozwijaniu projektu jest naprawdę bardzo wygodna. Google wie, że w tego rodzaju rozwiązaniach tkwi siła Dokumentów Google, dlatego zdecydowanie rozwinął możliwości współpracy w swoim edytorze prezentacji.

Od teraz możemy tworzyć prezentacje w kilka osób w tym samym czasie. Po prawej stronie mamy dostępny czat i listę wszystkich osób w zespole. Możliwa jest jednoczesna edycja jednej prezentacji przez wiele osób, mimo to już na pierwszy rzut oka można rozróżnić która osoba edytuje który fragment prezentacji, ponieważ każda osoba oznaczona jest innym kolorem, jak również wszystkie zmiany które wprowadziła. W każdej chwili można przejrzeć historię wprowadzonych zmian i przywrócić prezentacje do dowolnego punkt z przeszłości.

Prezentacje doczekały się w sumie 50 nowych funkcji, w skład których zaliczają się animowane przejścia pomiędzy slajdami, nowe motywy, możliwość rysowania pozwalająca tworzyć nowe motywy czy schematy, bogate tabele oraz animacje podkreślające najważniejsze elementy slajdu. Google nie wyszczególnia wszystkich zmian, więc pozostaje jedynie przekonać się samemu w praktyce.

Co najbardziej interesujące, gigant z Mountain View poinformował, że Dokumenty Google w obecnej formie działają na nowej solidnej podstawie. Teraz kiedy została wykonana najważniejsza część pracy możemy spodziewać się wydawania nowych funkcji częściej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Oznacza to, że prawdopodobnie możemy spodziewać się znacznego przyspieszenia rozwoju Dokumentów Google.

Google poinformował również, że nowy edytor wykorzystuje wiele funkcji najnowszych przeglądarek, w związku z czym osoby korzystające ze starszych wersji będą w stanie oglądać, ale nie będą mogły edytować nowych prezentacji.

Po uruchomieniu edytora prezentacji wyświetli się pytanie, czy chcemy włączyć jego nową wersję. Jeśli tak, zostaniemy przeniesieni wprost do ustawień, gdzie będzie można to zrobić. Google jak zwykle jest ostrożny przy wprowadzaniu nowych funkcji. Więcej informacji na blogu Google.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleDokumenty Google