Polska

Nowe o2.pl nie będzie portalem tylko aplikacją

Grzegorz Marczak
Nowe o2.pl nie będzie portalem tylko aplikacją
65

Jeden z naszych czołowych portali internetowych postanowił właśnie zmienić całkowicie layout swojego serwisu. I zapowiada się to na zmiany dość rewolucyjne. o2 praktycznie jako jedyny portal pozostawał ze swoim wyglądem daleko w tyle za Onetem, WP czy Interią, które już dawno dostosowały swoje se...

Jeden z naszych czołowych portali internetowych postanowił właśnie zmienić całkowicie layout swojego serwisu. I zapowiada się to na zmiany dość rewolucyjne.

o2 praktycznie jako jedyny portal pozostawał ze swoim wyglądem daleko w tyle za Onetem, WP czy Interią, które już dawno dostosowały swoje serwisy do zmieniających się technologii. O2.pl tkwiło nadal głęboko w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku.

To się jednak jutro zmieni. Jutro zobaczymy nowy serwis o2, który nie jest już portalem, ale aplikacją. O ile brzmi to dość kuriozalnie to ma to swoje uzasadnienie w tym, czym teraz będzie o2.pl. Nowy serwis celuje przede wszystkim w grupę milenistów, osoby urodzone w czasach kiedy internet już był, nie dzielących aktywności na online i offline bo taki podział już dla nich nie istnieje.

W nowym o2 będzie więc dużo treści dynamicznie się zmieniających i dostosowanych właśnie pod grupę wiekową 20+. Twórcy serwisu chwalą się, że personalizacja wiadomości na stronie głównej będzie posunięta do tego stopnia, iż każdy będzie miał tak naprawdę inny serwis.

Treści w portalu w lewej szpalcie mają być podawane w czasie rzeczywistym. Ma to być taki stream z wiadomościami, statusami z Facebooka, zdjęciami i wszystkimi innym treściami, które są trendy, na topie czy też zyskują popularność.

Prawa strona serwisu ma być równie żywa. Treści mają zmieniać się również w dynamiczny sposób. Całość będzie odświeżać się, bez potrzeby ręcznego odświeżania strony. Celem jest aby czytelnik został jak najdłużej w serwisie, mogąc ciągle czytać nowe treści.

Innym ciekawym elementem w nowym o2 jest interfejs w postaci interaktywnych narożników. W lewym górnym rogu będziemy mieli możliwość puszczenia muzyki z naszej ulubionej stacji radiowej, na dole będziemy mogli podejrzeć, co leci w telewizji, a po prawej stronie wziąć udział w quizach i zabawach na specjalnie do tego przygotowanym serwisie.

I to właśnie te cechy nowego o2 według twórców tworzą z ich strony aplikację. Oczywiście jest to stwierdzenie umowne, ale też skoncentrowanie się w tak dużym stopniu na jednej grupie, interaktywne elementy i dynamizm treści wpisują się trochę w definicje aplikacji.

Adam Plona z o2 tak tłumaczy czym jest aplikacja

Nowe O2 to tzw. single-page-app; nie portal, nie serwis internetowy, a pełnoprawna aplikacja. To nowatorskie podejście w polskich mediach online do prezentacji treści, zarówno jeśli chodzi o technologię, jak i user experience. Gwarantuje ono szybkość działania i spójność doświadczenia użytkownika. Materiały nie otwierają się na osobnych, długo ładujących się stronach, a szybkich i prostych warstwach"

Strategicznie nowe o2 to moim zdaniem bardzo dobre posunięcie. Od teraz będzie bowiem dość jasny podział pomiędzy treściami i charakterem WP.pl i o2.pl. To rozróżnienie było potrzebne całej grupie.

W nowej odsłonie o2 zastosowano wiele elementów, których do tej pory nie było na portalach. Jest więc ryzyko, że nie wszystkie z nich zadziałają tak jak powinny. Mówię tutaj np. o streamie z lewej strony. Prowokujący i przekierowujący na zewnętrzne strony może skracać czas wizyty w o2 czy też ilość odsłon.

Innym elementem, który może nie każdemu się podobać jest otwieranie artykułów w nałożonej na stronę warstwie. Nie ma wprawdzie tutaj męczącego przeładowywania strony (dzięki zastosowanej technologii pozbyli się zbędnych przeładowań i wszystko odbywa się bardzo płynnie), ale mimo wszystko komfort czytania jest nieco inny.

Podsumowując, nowe o2 to bardzo odważne wdrożenie, poligon dla wielu ciekawostek jakie grupa WP testuje. Jeśli się sprawdzą zapewne zostaną wdrożone również w innych serwisach grupy.

Razem z nowym serwisem o2 zmienia też logo. Moim zdaniem całkiem niezłe, będzie się kolorystycznie dostosowywać do treści i rodzaju stron serwisu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internetportalehot