Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Spotify

Nowe mobilne Spotify Was zachwyci

KK
Konrad Kozłowski
36

Nie sądziłem, że tak drobna zmiana będzie tak bardzo odczuwalna. Spotify rozpoczęło proces udostępniania nowego układu w aplikacjach mobilnych i na chwilę obecną zawitał on tylko w wersji beta - jest jednak na co czekać, bo dzięki dokonanym zmianom z aplikacji korzysta się o wiele wygodniej.

Zapowiedzi tych zmian sięgają pierwszych dni maja tego roku - właśnie wtedy, bardzo wąskiemu gronu użytkowników aplikacji na iOS-a, Spotify po raz pierwszy udostępniło nowy sposób nawigacji. Wysuwany z lewej strony ekranu panel, czyli tak zwane "hamburger menu", zostało zastąpione przez pasek nawigacyjny u dołu ekranu. Wbrew pozorom jest to bardzo odczuwalna zmiana, ponieważ dotychczasowe rozwiązanie było dość problematyczne. Wysunięcie menu było możliwe tylko z określonych miejsc w aplikacji - gdy przeglądając zasoby Spotify zabrnęliśmy zbyt "głęboko" menu przestawało być osiągalne. To przeszkadzało.

Nic więc dziwnego, że podobnie jak Google, Spotify decyduje się na przyjęcie układu interfejsu aplikacji, z którego Apple korzysta od wielu lat. Pasek nawigacyjny ze skrótami do najważniejszych sekcji aplikacji to bez wątpienia jeden z lepszych pomysłów, ponieważ niezależnie od wykonywanej nas czynności możemy zaledwie jednym tapnięciem przejść do zupełnie innej zakładki wewnątrz aplikacji.

W przypadku Spotify doszło przy okazji do niewielkiego przetasowania, ponieważ dodano ekran domowy Home, który zawiera zestawienia ostatnio odtwarzanych treści oraz tych wyselekcjonowanych specjalnie dla nas. Poza tym mamy do czynienia z dobrze znanymi nam już kategoriami: Przeglądaj, Wyszukaj, Radio i Twoja Muzyka. Pasek ze skrótami znika jedynie wtedy, gdy przejdziemy do ekranu teraz odtwarzane, a jego miejsce zajmują przyciski sterujące. Korzystając z okazji dodam, że Spotify nadal nie wprowadziło obsługi gestu minimalizowania ekranu "teraz odtwarzane" na Androidzie - nadal potrzebne jest naciśnięcie na strzałkę w górnym lewym rogu, podczas gdy na iOS-e wystarczy gest ku dołowi w dowolnym miejscu w okolicach okładki albumu.

Z nowego układu mobilnego Spotify miałem okazję korzystać w aplikacji na Androida - brak przynależności do grona beta testerów nie oznacza, że instalacja wersji beta aplikacji z pliku APK nie będzie skuteczna. Jeżeli chcecie już dzisiaj sprawdzić poprawioną nawigację w Spotify na Androida, to możecie (na własną odpowiedzialność) pobrać plik instalacyjny np. z APKMirror i zaktualizować posiadają wersję aplikacji. Użytkownicy iOS-a muszą uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na oficjalny debiut nowego układu, który pojawi się wraz z uaktualnieniem Spotify w App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu