Spotify

Nowe mobilne Spotify Was zachwyci

Konrad Kozłowski
Nowe mobilne Spotify Was zachwyci
36

Nie sądziłem, że tak drobna zmiana będzie tak bardzo odczuwalna. Spotify rozpoczęło proces udostępniania nowego układu w aplikacjach mobilnych i na chwilę obecną zawitał on tylko w wersji beta - jest jednak na co czekać, bo dzięki dokonanym zmianom z aplikacji korzysta się o wiele wygodniej.

Zapowiedzi tych zmian sięgają pierwszych dni maja tego roku - właśnie wtedy, bardzo wąskiemu gronu użytkowników aplikacji na iOS-a, Spotify po raz pierwszy udostępniło nowy sposób nawigacji. Wysuwany z lewej strony ekranu panel, czyli tak zwane "hamburger menu", zostało zastąpione przez pasek nawigacyjny u dołu ekranu. Wbrew pozorom jest to bardzo odczuwalna zmiana, ponieważ dotychczasowe rozwiązanie było dość problematyczne. Wysunięcie menu było możliwe tylko z określonych miejsc w aplikacji - gdy przeglądając zasoby Spotify zabrnęliśmy zbyt "głęboko" menu przestawało być osiągalne. To przeszkadzało.

Nic więc dziwnego, że podobnie jak Google, Spotify decyduje się na przyjęcie układu interfejsu aplikacji, z którego Apple korzysta od wielu lat. Pasek nawigacyjny ze skrótami do najważniejszych sekcji aplikacji to bez wątpienia jeden z lepszych pomysłów, ponieważ niezależnie od wykonywanej nas czynności możemy zaledwie jednym tapnięciem przejść do zupełnie innej zakładki wewnątrz aplikacji.

W przypadku Spotify doszło przy okazji do niewielkiego przetasowania, ponieważ dodano ekran domowy Home, który zawiera zestawienia ostatnio odtwarzanych treści oraz tych wyselekcjonowanych specjalnie dla nas. Poza tym mamy do czynienia z dobrze znanymi nam już kategoriami: Przeglądaj, Wyszukaj, Radio i Twoja Muzyka. Pasek ze skrótami znika jedynie wtedy, gdy przejdziemy do ekranu teraz odtwarzane, a jego miejsce zajmują przyciski sterujące. Korzystając z okazji dodam, że Spotify nadal nie wprowadziło obsługi gestu minimalizowania ekranu "teraz odtwarzane" na Androidzie - nadal potrzebne jest naciśnięcie na strzałkę w górnym lewym rogu, podczas gdy na iOS-e wystarczy gest ku dołowi w dowolnym miejscu w okolicach okładki albumu.

Z nowego układu mobilnego Spotify miałem okazję korzystać w aplikacji na Androida - brak przynależności do grona beta testerów nie oznacza, że instalacja wersji beta aplikacji z pliku APK nie będzie skuteczna. Jeżeli chcecie już dzisiaj sprawdzić poprawioną nawigację w Spotify na Androida, to możecie (na własną odpowiedzialność) pobrać plik instalacyjny np. z APKMirror i zaktualizować posiadają wersję aplikacji. Użytkownicy iOS-a muszą uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na oficjalny debiut nowego układu, który pojawi się wraz z uaktualnieniem Spotify w App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu