Świat

Nowe Google - będzie SEO panika?

Grzegorz Marczak
Nowe Google - będzie SEO panika?
46

Google pokazało swojego sandboxa w którym możemy testować nowy silnik wyszukiwarki nazwany roboczo Caffeine. Zmian interfejsu czy też jakichkolwiek elementów graficznych nie ma co wypatrywać - jedynie na czym możemy się skupić to podobno nowa szybsza i zwracająca bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwa...

Google pokazało swojego sandboxa w którym możemy testować nowy silnik wyszukiwarki nazwany roboczo Caffeine. Zmian interfejsu czy też jakichkolwiek elementów graficznych nie ma co wypatrywać - jedynie na czym możemy się skupić to podobno nowa szybsza i zwracająca bardziej precyzyjne wyniki wyszukiwarka.

Teoretycznie na początku można nawet nie dostrzec zmian w wynikach wyszukiwania - może jednak się okazać, że w konsekwencji wprowadzenia Caffeine nastąpi małe trzęsienie ziemi jeśli chodzi o SEO. Jednym z trzech wymienionych parametrów które mam poprawiać nowy silnik wyszukiwania jest bowiem "Rank and return the most relevant pages for users' queries as quickly as possible.". Nie sugerował bym się jednak w ocenie obecnymi wynikami sandboxa (w końcu to system testowy a usprawnienia wyników pewnie potrwają jeszcze trochę czasu). Natomiast mam nadzieję, iż nowy silnik systematycznie będzie poprawiał jakość wyników i może wreszcie pozbędziemy się z czołówki nie tylko wikipedi, ale również tych serwisów, które znalazły się tam tylko dzięki sztuczkom SEO (choć zdaje sobie sprawę, że wrócą)

Według niektórych źródeł, pracami nad Caffeine dowodził sam Sergey Brin, który do tego projekty wybrał podobno najlepszych inżynierów z firmy. Nikt nie ma wątpliwości, że zmiana silnika wyszukiwarki podyktowana została zapowiedzią i potem udanym wdrożeniem przez Microsoft wyszukiwarki Bing. Wprawdzie na razie Bing powoli ale skutecznie zdobywa rynek kosztem innych gracz ale jak wiemy szybko może dojść do konsumpcji cennych procentów jakie posiada Google.

Przetestowałem nowy silnik na frazie składającej się z imienia i nazwiska. Przyznam, że dla tego typu wyszukiwania wynik jaki pokazuje testowy Google jest znacznie różny od tego co w chwili obecnej pokazuje wyszukiwarka. Zniknął wyniki wyszukiwania powiązany z moim serwisem TechAll, pojawił się zaraz pod Profeo wynik z Facebook, Twitter spadł o pozycję w dół.


Obecna wyszukiwarka Google


Nowe Google na CaffeineDla porównania - wyniki z Bing.com

Mimo, iż Bing ustawiony był na język Polski to jednak skutecznie wyeliminował polskie serwisy takie jak profeo czy goldenline z czołówki wyników. Wyszukiwarka ciągle kojarzy mnie z serwisem Pytamy.pl (w rozwój którego już nie jestem zaangażowany), a na źródło głównych informacji na mój temat wskazuje Facebook i Twittera.

Kiedy nowy silnik zostanie wprowadzony do głównej wyszukiwarki tego na razie nie wiadomo. Google wprawdzie nie musi się, aż tak bardzo spieszyć (lepiej żeby efekty były zauważalne) ale nie może też zbyt długo odwlekać zmian które mają być kontrą w stosunku do rosnącego Binga.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftwyszukiwarkiBing