Microsoft

No, Microsofcie. To najwyższy czas, żebyś wystartował z głośnikami z Cortaną

Jakub Szczęsny
No, Microsofcie. To najwyższy czas, żebyś wystartował z głośnikami z Cortaną
15

Już w tamtym roku przekazywaliśmy Wam wieści o tym, że na rynku powinny pojawić się niedługo głośniki obsługujące Cortanę. Pojawiają się nowe doniesienia - tym razem z dużo poważniejszych źródeł. Informacje te pochodzą bezpośrednio z Windows 10 - tam kryje się funkcja sparowania z systemem głośnika obsługującego wirtualną asystentkę.

Doskonale na rynku wiadomo, że prawdopodobnie pojawią się głośniki zewnętrznych producentów, które pozwolą na interakcję z Cortaną. Niewykluczone jednak, że Microsoft pokaże swoje, referencyjne rozwiązanie na wzór Google Home, czy Echo od Amazonu. Kiedy oficjalna premiera? Nie wiadomo, bowiem Microsoft nie podzielił się z nami jeszcze żadnymi informacjami na ten temat, ale obecność funkcji parowania głośników w Windows 10 stanowi zapowiedź, że powinno odbyć się to już niedługo.

Microsoft musi rzucić rękawice Google oraz Amazonowi. Cortana w domu to świetny pomysł

Microsoft ma w zanadrzu zaawansowaną i dobrze pomyślaną asystentkę głosową, która niestety ma problem głównie z kanałami dotarcia do klientów. Mająca więcej sensu w urządzeniach mobilnych, nie może cieszyć się ogromną popularnością z powodu fiaska platformy Windows 10 Mobile. Obecność w Androidzie i iOS to tylko dodatek cechujący się dodatkowo sporymi ograniczeniami. Wydanie głośnika zdolnego do obsłużenia dodatkowych akcesoriów z kręgu "inteligentnych" mogłoby stanowić całkiem atrakcyjny kanał dotarcia.

Niestety, trzeba liczyć się na razie z tym, że takie rozwiązania jak Cortana, Alexa, czy Google Assistant nie będą dostępne w Polsce. Pisałem dla Was niedawno o tym, że rozwiązania takie jak inteligentny dom są uważane przez klientów za ciekawe, ale jednocześnie również za stosunkowo drogie. Im większa będzie konkurencja na tym polu, tym lepiej dla nas. Również jeżeli chodzi o dostępność asystentów w innych krajach. Czy doczekamy się Cortany w Polsce? Wiadomo, że taka możliwość istniała jeszcze wtedy, gdy Windows Phone radził sobie w naszym kraju dobrze - asystentka Microsoftu doskonale rozumiała wtedy polski i jedyne, co trzeba było w niej dopracować, to odpowiednie dla naszej kultury zachowania. Zabrakło czasu na dopieszczenie Cortany tak, aby można było ją u nas wydać.

Niemniej, mam nadzieję, że wraz z ekspansją inteligentnych głośników, Polska zostanie w końcu dostrzeżona

Polacy uwielbiają technologie ułatwiające życie. Płatności kartą, choć w innych krajach przyjęły się różnie, u nas są niesamowicie popularne. Już nawet w osiedlowych sklepikach instaluje się terminale do kart, bo taka jest wola klientów. Ci potrafią iść do konkurencji tylko dlatego, że nie mogą zapłacić w wygodny dla siebie sposób. Czy tak samo mogłoby być z głośnikami? Mam szczerą nadzieję, że tak - sam jestem entuzjastą takich rozwiązań i życzyłbym sobie ich dostępności nad Wisłą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu