Polska

Po Łodzi i Wrocławiu również w Gdańsku zapłacimy za przejazd komunikacją miejską kartą zbliżeniową

Grzegorz Ułan
Po Łodzi i Wrocławiu również w Gdańsku zapłacimy za przejazd komunikacją miejską kartą zbliżeniową
48

Na razie to będzie pilotaż, z resztą podobnie jak w Łodzi - jedynie dwie linie kursujące do portu lotniczego w Gdańsku wyposażone zostaną przez Mennicę Polską w biletomaty do płatności zbliżeniowych za przejazd.

Podobnie więc jak we Wrocławiu nie będzie przy tym drukowany papierowy bilet, ten zapisze się w wersji elektronicznej na naszej karcie.

Jacek Sieński, dyrektor działu handlowego płatności elektronicznych Mennicy Polskiej:

Zbliżeniowe karty bankowe zyskują podwójną funkcję: środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Za przejazd można także zapłacić smartfonem.

Jak to dokładnie działa? Po wejściu do autobusu wybieramy w biletomacie bilet jednorazowy - normalny lub ulgowy albo czasowy i zbliżamy kartę płatniczą bądź smartfona wspierającego płatności HCE, Google Pay lub Apple Pay i uiszczamy opłatę za przejazd. Tak to działa we Wrocławiu - sam sprawdzałem ostatnio, z kolei Kamil sprawdził system łódzki, gdzie płaci się za przejechane przystanki.

Nowe biletomaty w Gdańsku w okresie testowym zainstalowane będą w 15 autobusach kursujących pomiędzy centrum miasta a Lotniskiem im. Lecha Wałęsy.

Umowa z Miastem Gdańsk przewiduje instalację 23 biletomatów pokładowych w 15 autobusach kursujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta (linie 110, 210). Open Payment System jest szczególnie wygodny dla podróżujących, którzy nie znają obowiązujących taryf i nie mają czasu na szukanie punktu sprzedaży tradycyjnych biletów. Co ważne dla przyjezdnych i okazyjnych pasażerów, nowoczesne rozwiązanie eliminuje również konieczność posiadania dedykowanej karty miejskiej.

Pilotaż uruchomiony zostanie już w pierwszej połowie września i przewiduje się, że potrwa rok. Oprócz sprzedaży w nowych biletomatach, nadal będzie można kupić w tych autobusach tradycyjny bilet papierowy u kierowcy.

Źródło: GAiT/Trojmiasto.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile