Google

Nowa wersja Google Trends bardziej dokładna i miarodajna

Grzegorz Ułan
Nowa wersja Google Trends bardziej dokładna i miarodajna
3

Od czasu połączenia Insights for Search oraz Google Trends niewiele się działo w tej usłudze mierzenia popularności wybranych haseł w wyszukiwarce Google, a wprowadzone wczoraj zmiany uwidoczniły wyraźnie jakim błędem były dotychczas obarczone prezentowane wyniki. Oczywiście błędy te dotyczyły dw...

Od czasu połączenia Insights for Search oraz Google Trends niewiele się działo w tej usłudze mierzenia popularności wybranych haseł w wyszukiwarce Google, a wprowadzone wczoraj zmiany uwidoczniły wyraźnie jakim błędem były dotychczas obarczone prezentowane wyniki.

Oczywiście błędy te dotyczyły dwuznacznych haseł i to zrozumiałe, ale też nie zawierały danych wprowadzanych błędnie lub w obcych językach.

Na blogu Inside Search dość wyraźnie zobrazowano zmiany na przykładzie dwuznacznie brzmiącej nazwy amerykańskiego uniwersytetu.

Otóż nowa wersja Google Trends pozwala teraz dokładnie rozróżnić wpisywane hasła, podpowiadając w polu wprowadzania konkretny rodzaj wyszukiwanych pozycji.

Możemy wybrać czy interesuje nas popularność, w przypadku na przykład hasła Las Vegas, jako miasta czy serialu telewizyjnego.

Dodatkowo jeśli wybierzemy, dajmy na to, miasto Tokyo i zaznaczymy, że interesuje nas wyszukiwanie haseł związanych z miastem w Japonii, do prezentowanych wyników dołączone zostaną również podobne hasła pisane w różnych językach (東京, Токио, Tokyyo, Tokkyo). Jeśli nie określimy tego dokładnie, wyświetlą się nam tylko te wyniki po wpisaniu samego Tokyo.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku słów wpisywanych z błędami, nowe algorytmy zakwalifikują również te błędne, ale jednoznacznie wskazujące na dane hasło. Na przykład Gwyneth Paltrow - Gweneth Paltrow, oczywiście jeśli wcześniej zaznaczymy w Google Trends, że chodziło nam o aktorkę.

Google informuje, że nowa wersja Google Trends działa tylko siedmiu krajach: Brazylia, Francja, Niemcy, Indie, Włochy, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, ale jak widać dodane są już i polskie hasła, więc można próbować wyciągnąć te bardziej dokładne wyniki również i w naszym kraju - Google Trends.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

google trends