Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Polska

Nowa aplikacja Onet News na Androida daje radę - zobaczcie sami

KM
Kamil Mizera
25

Kilka tygodni temu na Antywebie Grzesiek opisywał nowy wygląd portalu Onet.pl, któremu odświeżono design, uporządkowano layout i zmieniono nieznacznie układ wyświetlania wiadomości. Zmiany nie ominęły również mobilnych aplikacji Onetu. Tym razem jednak portal nie pokusił się o update, ale zaproponow...

Kilka tygodni temu na Antywebie Grzesiek opisywał nowy wygląd portalu Onet.pl, któremu odświeżono design, uporządkowano layout i zmieniono nieznacznie układ wyświetlania wiadomości. Zmiany nie ominęły również mobilnych aplikacji Onetu. Tym razem jednak portal nie pokusił się o update, ale zaproponował zupełnie nową aplikację. I muszę powiedzieć, że przy tej okazji programiści naprawdę się postarali.

Po zainstalowaniu Onet News wita nas strona, która wyświetla naszą lokalizację i kilka podstawowych ikonek w nowym, bąbelkowym designie Onetu. Możemy sprawdzić prognozę pogody właściwą dla naszego miasta, zobaczyć, co dziś grają w kinach, sprawdzić notowania giełdowe, program telewizyjny i aktualne kursy walut. Nie wiedzieć czemu dodano do tego jeszcze horoskop, ale widocznie bez jego przeczytania nie warto zaczynać dnia. Wybranie bąbelka przenosi nas na osobną stronę, gdzie interesujące nas informacje podane są bardzo czytelnie, a przeskakiwanie po funkcjach jest szybkie i intuicyjne.

Jeżeli nie interesuje nas żaden z głównych bąbelków szybkim ruchem palca możemy przejść do kolejnych stron, na których znajdziemy Wiadomości, Sport, Biznes i Rozrywkę, czyli główne kategorie tematyczne Onetu. Nie wiem dlaczego, ale zabrakło na przykład działu z technologiami – widocznie rzadko jest odwiedzany. Każda rubryka wypełniona jest newsami, jeżeli chcemy któryś szczególnie zgłębić klikamy na niego i szybko przechodzimy do osobnej strony, na której dostajemy pełną treść. Nie wracając do głównej strony możemy eksplorować dalej newsy z wybranej kategorii po prostu przesuwając po ekranie palcem. Aplikacja bez problemów wyświetla grafikę, wideo i tekst oraz dostosowuje je do wielkości naszego ekranu.

O ile aplikacja na smartphonie prezentuje się dobrze, o tyle korzystanie z niej na tablecie to czysta przyjemność. Twórcy pomyśleli o dostosowaniu jej do Honeycomba, na którym wygląda po prostu świetnie i tak samo działa. Gdybym miał obstawiać, którą wersją Androida kierowali się programiści przy jej tworzeniu, to powiedziałbym, że robili tę aplikację pod tablety. O ile na telefonie zdarza się, że strony się czasami zacinają, a wiadomości wolno ładują, o tyle na tablecie wszystko działa bez zająknięcia.  Dzięki wykorzystaniu całego rozmiaru ekranu nie musimy nieustannie skakać po stronach, aby przejrzeć newsy z danej kategorii, co również należy zapisać na plus Onet News.

 

Aplikacja jest naprawdę dobrze zrobiona i to, co mi się w niej najbardziej podoba, to jej ascetyczny, ale nowoczesny wygląd, który sprawia, że newsy wyświetlane są w bardzo czytelny i nienachalny sposób. Tego, czego mi szczególnie brakuje, to możliwości doboru treści. Niestety twórcy nie przewidzieli tego, że ktoś być może chciałby, zamiast ploteczek z życia gwiazd, poczytać sobie nieco o nowych technologiach. Niestety jesteśmy pod tym względem skazani na autoratywną decyzję autorów aplikacji, którzy nie uznali również za stosowne dać użytkownikom jakiekolwiek możliwości personalizacji aplikacji – nie ma po prostu opcji ustawień. Nie zaszkodziłaby również tej aplikacji jakakolwiek wyszukiwarka treści oraz poprawa  chronologii wyświetlania newsów. Są to jednak niewielkie mankamenty,  które nie są w stanie przekreślić pozytywnego wrażenia, jakie odniosłem korzystając z Onet News.

Jest to chyba jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza aplikacja na Androida polskiego portalu newsowego i mam nadzieję, że  jej twórcy  nie spoczną na laurach i będą ją dalej rozwijać. Z czystym sumieniem mogę ją każdemu polecić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Aplikacjeonet.plAndroidTablet