Nokia

Nokia zamyka usta sceptykom. Nowe telefony sprzedają się świetnie

Jakub Szczęsny
Nokia zamyka usta sceptykom. Nowe telefony sprzedają się świetnie
38

Pamiętacie kiedy pojawiły się na rynku pierwsze nowe telefony Nokia produkowane przez HMD Global? Ledwie 18 miesięcy temu. W ciągu tego okresu Finom udało się wejść do najlepszej dziesiątki producentów telefonów komórkowych pod względem ich sprzedaży. Co więcej, dynamika kolejnych wzrostów pozwala sądzić, że już niedługo HMD Global oraz Nokia mogą niebezpiecznie zbliżyć się do czołówki.

Drugi kwartał 2018 roku HMD Global oraz Nokia z całą pewnością mogą zaliczyć do bardzo udanych. W ciągu trzech opisywanych miesięcy duet sprzedał może i niezbyt spektakularne biorąc pod uwagę wyczyny liderów 4,5 miliona słuchawek, ale jednocześnie może pochwalić się wzrostem na poziomie 782%. Dla porównania - sporo większy Huawei, który jest obecny na wielu rynkach na świecie może pochwalić się wzrostem na poziomie 41%. Zupełnie inna skala, zupełnie inna klasa producenta, ale biorąc pod uwagę historię Chińczyków, doskonale pamiętam przecież niesamowite wzrosty notowane przez Huawei jeszcze kilka lat temu. Obecnie jest to jeden z czołowych producentów telefonów komórkowych na świecie.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, iż Nokia wespół z HMD Global sprzedała niemal dwa razy więcej słuchawek niż Sony - marka doskonale znana i obecna na rynku już długie, długie lata. Zasadniczo, Sony oraz LG wskazano jako te firmy, które radziły sobie ostatnio najgorzej: ma to związek m. in. z modyfikacją cyklu wydawniczego kolejnych słuchawek. Zresztą, LG oraz Sony na rynku telefonów komórkowych w ostatnim czasie radziły sobie słabo - pomimo bardzo atrakcyjnych i wartych uwagi propozycji.

Nokia i HMD Global. Co dalej?

Do Nokii mam ogromny sentyment - kiedy ta marka święciła triumfy przed erą smartfonów, właściwie wszystkie urządzenia u mnie w domu pochodziły z Finlandii - niezawodne, ładne, po prostu dobre. Do dzisiaj wśród niektórych konsumentów panuje przekonanie, że "Nokia" kojarzy się z jakością. Jestem w stu procentach przekonany, że obecny na rynku, niecodzienny odrobinę duet odcina kupony od schedy wypracowanej przez Nokię wiele lat temu.

Ostatnie premiery Nokii to właściwie majstersztyk: model 8 Sirocco, choć nie jest może najpiękniejszy - został przyjęty bardzo ciepło, mimo według mnie nieco zbyt wysokiej ceny. Nokia X6 jako przedstawiciel serii urządzeń z tzw. "notchem" również zaskoczył - może nie tyle co podzespołami, co designem. Wszystkie sprzęty, jakie kiedykolwiek zostały wydane przez HMD Global oraz Nokię zostały dobrze ocenione i nic dziwnego, że sprzedają się dobrze. Cały czas pamiętajmy o tym, że wszystkie te sprzęty nie są najtańsze na rynku i można trafić na lepiej wyposażone i tańsze propozycje.

Nokia i HMD Global oferują jednak to, czego inni producenci często nie są w stanie zapewnić. Aktualizacje. Finowie chętnie szczycą się tym, że ich słuchawki są jednymi z najlepiej uaktualnianych urządzeń mobilnych w świecie Androida. Sam jako posiadacz Nokii 8 bardzo chwalę sobie ten fakt i gdybym miał teraz przenosić się na inny telefon z systemem Google - byłaby to kolejna Nokia, albo Pixel. Nie zdziwię się jednak, jeżeli w końcu coś mi "odbije" i powrócę na łono Apple. Obiecuję Wam jednak nie napisać o tym w stylu "stało się, powróciłem na łono Apple - oto dlaczego". ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu