Nokia

Smartfony Nokia innowacyjne jak nigdy - na taki czytnik linii papilarnych warto czekać

JS
Jakub Szczęsny
4

Nokia po premierze modeli 8 Sirocco oraz X6 zyskała kolejne, bardzo dobre recenzje. Mało tego, okazało się, że w Europie fińska legenda znajduje się w pierwszej piątce producentów, którzy sprzedają najwięcej smartfonów. Wygląda na to, że najbliższe targi IFA będą szczególnie owocne dla fanów Nokii: wtedy powinien pojawić się kolejny pełnoprawny flagowiec.

Nokia 9, bo tak okrzyknięto kolejny flagowy model telefonu przez media miałby charakteryzować się czytnikiem biometrycznym zatopionym w ekranie: podobnie jak w przypadku przede wszystkim chińskich smartfonów, które oferują takie rozwiązanie. Nazwa kodowa telefonu wewnątrz Nokii / HMD Global to A1P - warto zwrócić uwagę na fakt, iż model 8 Sirocco występował pod wewnętrzną nazwą A1N. Wiele więc wskazuje, że będzie to zwyczajnie "ulepszona" Nokia 8 Sirocco już z Androidem P na pokładzie.

Nokia 9 wcale nie taka "nowa"?

Przecieki wskazują na to, że Nokia wykorzysta w najnowszym modelu najnowszy obecnie procesor Qualcomm Snapdragon 845, a ponadto znacznie usprawni możliwości fotograficzne przygotowywanego smartfona. Reszta używanych przez nowinkę podzespołów pozostaje niestety tajemnicą - źródła jednak sugerują, że pod tym względem Nokia oraz HMD Global podejmują "spore ryzyko" - cokolwiek to oznacza.

Dostawcą ekranów dotykowych wspierających ponadto umieszczenie w nich sensora biometrycznego ma być LG. Oznacza to więc, że po raz kolejny zobaczymy w Nokii OLED, którego tak bardzo brakuje np. w podstawowym modelu "ósemki". IPS nie jest najlepszym możliwym wyborem w kontekście eleganckich i potężnych urządzeń.

Premiera telefonu według źródeł ma mieć miejsce w Berlinie w trakcie targów IFA 2018. Sprzedaż rozpocznie się krótko po nich na wybranych rynkach: Android 9.0 P ma być wersją systemu Google, która zostanie użyta w nowym smartfonie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu