Felietony

NK rozwija "Zaloguj się z NK" - za późno niestety

Grzegorz Marczak
NK rozwija "Zaloguj się z NK" - za późno niestety
6

NK (z przyzwyczajenia chciałem napisać Nasza Klasa) zajęła się na poważnie opcją logowania przez NK. Wprawdzie komunikat który dziś otrzymałem nie jest do końca dla mnie zrozumiały. Ponoć pilotażowo logowanie przez NK zostało wdrożone w Onetowym serwisie zapytaj.onet.pl. Pod koniec informacji pr...

NK (z przyzwyczajenia chciałem napisać Nasza Klasa) zajęła się na poważnie opcją logowania przez NK. Wprawdzie komunikat który dziś otrzymałem nie jest do końca dla mnie zrozumiały. Ponoć pilotażowo logowanie przez NK zostało wdrożone w Onetowym serwisie zapytaj.onet.pl. Pod koniec informacji prasowej czytamy jednak, że logowanie przez NK występuje również w serwisach TVP, RMF MAXXX, Radia Zet czy Yetipay.pl.

Niezależnie jednak od tego ile serwisu korzysta z tej możliwości i gdzie to dla mnie jest to raczej reanimacja utraconej szansy którą trzeba było wykorzystać kilka lat temu kiedy ludzie dopytywali się jak można zintegrować się z NK. Dziś przy całej mojej sympatii dla NK trzeba sobie jasno powiedzieć, Facebook rządzi w tej materii. Jak wszyscy wiemy mimo iż NK radzi sobie jako biznes nad wyraz dobrze to jednak jako społecznościówka mocno przegrywa z amerykańskim gigantem. Nie jest to oczywiście wina NK, nie wierzę że ktokolwiek byłby w stanie w Polsce obronić się przed Facebookiem.

Fakty są jednak takie, że migracja użytkowników nastąpiła już dawno - i mimo że na poziomie RU Nk trzyma się dobrze to jednak o samej aktywności już nie wiemy za dużo (na przykład jak wyglądają odsłony, poziom liczby komentarzy itp). Logowanie przez NK miałby dla portali większy sens gdyby wiedzieli, że NK w środku żyje i jest sens integrować się z nimi bo oprócz logowania akcje użytkownika będą wywoływały reakcje wśród znajomych z portalu (i można liczyć na jakiś ruch zwrotny itp). W innym przypadku będzie to tylko ułatwienie przy logowaniu i niewiele więcej.

Inna sprawą jest API które udostępnia NK, po latach w których ludzi dopytywali się czy jest i czy można teraz już można. Tylko kto dziś będzie zainteresowany? Duzi gracze liczący na to, że można coś jeszcze wycisnąć z społeczności NK, twórcy gier społecznościowych itp. To nie są źli partnerzy ale popularność platformy buduje się też rękami małych developerów którzy mają pomysł jak rozwijać produkt poza granicami NK. Teraz na wywołanie takiego zainteresowania może być za późno, inną sprawą jest też to że w Polsce jest tak naprawdę mało chętnych do tego typu projektów. Wszyscy wprawdzie krzyczą o API ale popatrzmy jakie w naszym kraju powstały projekty wykorzystujące API dużych zagranicznych serwisów?

Za NK nadal trzymam kciuki ale osobiście w popularność takich projektów jak "zaloguj z NK" nie wierzę. Owszem można tym zrobić pewnie kilka ciekawych deali biznesowych ale nie jest to usługa "dla mas" :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu