Fotografia

Nikon przedstawia najszybszego bezlusterkowca 1 V3 - 20 klatek na sekundę z autofokusem

Jan Rybczyński
Nikon przedstawia najszybszego bezlusterkowca 1 V3 - 20 klatek na sekundę z autofokusem
Reklama

Chociaż dwaj najwięksi producenci lustrzanek mają raczej niewiele do powiedzenia na rynku bezlusterkowców, prawdopodobnie zupełnie celowo, chcąc zatrz...

Chociaż dwaj najwięksi producenci lustrzanek mają raczej niewiele do powiedzenia na rynku bezlusterkowców, prawdopodobnie zupełnie celowo, chcąc zatrzymać klientów przy lustrzankach właśnie, to jeden z nich wypuścił najszybszego bezlusterkowca na rynku. Mowa o Nikonie i jego trzeciej wersji aparatu z systemu oznaczonego po prostu 1. Aparat potrafi robić aż 20 klatek na sekundę wraz z ustawianiem ostrości pomiędzy nimi. Dodatkowo nagrywa również filmy 720p ze 120 klatkami na sekundę, co oferuje płynne spowolnienie nagranego ruchu.

Reklama


Aby osiągnąć taki wynik Nikon zastosował 171 punktów ustawiania ostrości, zarówno tych odpowiadających za detekcję kontrastu jak i tych odpowiadających za detekcję fazy. To nie tylko najlepszy wynik wśród bezlusterkowców, deklasuje również profesjonalne lustrzanki, które również zostają trochę w tyle. Jest to więc najszybszy aparat z wymienną optyką. A to wszystko przy wykorzystaniu matrycy o rozdzielczości 18,4 megapiksela.


Jak wspomniałem wcześniej, 1 V3 potrafi nagrywać wideo typu slow-mo z prędkością 120 klatek na sekundę, dorobił się również trybu FullHD 60p, podczas gdy poprzednik miał jedynie 60i.

Ciekawie również zapowiadają się akcesoria. Wśród nich przede wszystkim dodatkowy wizjer elektroniczny o wysokiej rozdzielczości 2,36 miliona pikseli, który montowany jest z góry w specjalnym uchwycie. Aparat otrzyma również dedykowany grip, który będzie zawierał osobny spust migawki, dodatkowy przycisk funkcyjny i dodatkowe pokrętło do regulacji parametrów.



Reklama

Aparat będzie sprzedawany w zestawie z obiektywem 10-30 mm F3.5-5.6 (odpowiednik 27-81 mm).

Wszystko to brzmi rewelacyjnie? Niestety jest też spora łyżka dziegciu w tej beczce miodu. Po pierwsze zabrakło standardowej stopki na lampę błyskową. Zamiast niej Nikon wprowadził własne gniazdo, do którego są różne akcesoria, w tym dwie lampy błyskowe, mikrofony i wspomniany wizjer. Innym producentom udało się pogodzić standardową stopkę z dodatkowym, wbudowanym w nią interfejsem. Drugim problemem jest niewielki zestaw dostępnych obiektywów, które dodatkowo są stosunkowo drogie, zwłaszcza te z wyższej półki. Niektóre kosztują więcej niż odpowiedniki dla lustrzanek i większej matrycy.

Reklama


Ostatnią kwestią jest cena. W Stanach Zjednoczonych aparat będzie oferowany od razu z gripem i wizjerem w zestawie za 1200 dolarów. To zdecydowanie nie mało. Zapowiedziana przez Sony a6000, który to aparat jest zaraz za Nikonem pod względem szybkości - potrafi zrobić 11 klatek na sekundę z ustawianiem ostrości w 179 punktach, jest o 400 dolarów tańszy i ma do tego znacznie większą matrycę APS-C, podczas gdy Nikon wyposażył 1 V3, jak z resztą całą serię (stąd nazwa) w matrycę jednocalową - mnożnik ogniskowej skacze z 1,5 aż do 2,7. Pogarsza to parametry w gorszych warunkach oświetleniowych i utrudnia także stosowanie obiektywów o szerokim kącie widzenia. W Europie aparat będzie sprzedawany bez wizjera i gripa, które będą dostępne jako osobne akcesoria, pytanie jaka będzie wówczas jego cena?

Informacje i zdjęcia zaczerpnąłem z serwisu Dpreview.

Specyfikacja
Rodzaj bezlusterkowiec
Rozdzielczość 5232 x 3488
Megapiksele 18
Wielkość matrycy 1″ (13,2 x 8,8 mm)
Typ matrycy CMOS
ISO Auto, ISO 160 - 12800
Bagnet obiektywu Nikon 1
Mnożnik ogniskowej dla 35 mm 2,7×
Wyświetlacz Odchylany
Wielkość ekranu 3 cale
Rozdzielczość ekranu 1037000
Najdłuższa migawka 30 s.
Najkrótsza migawka 1/16000 s.
Format wideo MPEG-4, H.264
Rodzaj karty pamięci microSD/SDHC/SDXC
USB USB 2.0
Waga z baterią 381 gram
Wymiary 111 x 65 x 33 mm
GPS Brak

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama