Korzystacie z ocieplania barwy ekranu przed snem z nadzieją, że dzięki temu lepiej się wyśpicie? Według nowego badania - nic z tego.
Według badania wieczorne ocieplanie barw ekranu nie poprawia jakości snu
Night Shift to funkcja w którą Apple wyposażyło swoje urządzenia kilka lat temu — i jej zadaniem jest redukcja niebieskiego światła, by wszyscy korzystający przed snem ze smartfonów mogli lepiej się wysypiać. Znam, lubię, korzystam od lat — jeszcze zanim Apple wprowadziło Night Shift natywnie w swoich urządzeniach, na komputerze od dawna instalowałem dodatkowe oprogramowanie oferujące dokładnie ten sam efekt: f.lux. Zdania na temat efektywności zmiany kolorów są... podzielone. Ale według ostatniego badania przeprowadzonego przez Brigham Young University Psychology pod okiem profesora Chada Jensena — funkcja ta nie wpływa pozytywnie na jakość snu.
Funkcja Night Shift, korzystając z zegarka oraz funkcji geolokalizacji urządzenia, określa godzinę zachodu słońca w miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz. Następnie automatycznie ociepla kolorystykę wyświetlacza po zmroku, a rankiem przywraca zwykłe ustawienia.
Night Shift nie jest tak efektywny, jak byśmy tego oczekiwali. Ale wciąż warto z niego korzystać - dlaczego?
W badaniu wzięło udział 167 osób (grupa wiekowa: 18-24). Zadaniem każdego z nich było spędzenie co najmniej ośmiu godzin w łóżku, podczas których mieli na nadgarstku założony akcelerometr badający jakość ich snu. Wszyscy podzieleni zostali na trzy grupy:
- pierwsza — używała smartfona z trybem Night Shift
- druga — używała smartfona bez trybu Night Shift
- trzecia — miała przed snem w ogóle nie używać smartfona.
I wyniki badania okazały się... dla wielu zaskakujące. Otóż... nie zauważono jakiś wielkich różnic w żadnej z tych grup. Night Shift nie jest żadną wielką rewolucją — i korzystanie z niego przed snem nic nie zmienia.Warto jednak zaznaczyć, że niebieskie światło może powodować problemy z zasypianiem — i ze względu na to, wszyscy którzy zmagają się z takim problemem, powinni starać się ograniczać korzystanie ze świecących ekranów nim wybiorą się do łóżka.
Grupa która przespała siedem godzin, czyli bliżej zalecanego czasu ośmiu-dziewięciu godzin na dobę, zauważyła niewielką różnicę w jakości snu w zależności od korzystania z telefonu. Osoby, które nie korzystały z telefonu przed snem, doświadczyły lepszej jakości snu w porównaniu z osobami korzystającymi z telefonu normalnie i korzystającymi z trybu Night Shift.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu