Technologie

Niesamowite! Polacy robią okulary dla niewidomych

Grzegorz Marczak
Niesamowite! Polacy robią okulary dla niewidomych
29

Technologie ubierane to nie tylko gadżety do zakładania na rękę. Polski zespół chce wykorzystać obecnie dostępne technologie takie jak rozpoznawania obrazu i okulary z kamerą aby ułatwić życie osobom niewidzącym i niedowidzącym. Niesamowita inicjatywa tym bardziej, że okular te chcą rozdawać za darmo każdemu kto ma potwierdzany ten rodzaj inwalidztwa.

Projekt nazywa się Parsee i tworzy go 7 osobowy zespół z Polski (organizacja non-profit). Co tak naprawdę będą oferować okulary Parsee? Mówimy tutaj o 4 funkcjach. Rozpoznawanie tekstu umożliwiające czytanie nie tylko napisów z otoczenia ale jak zakładam również gazety itp. Kolejna możliwość to rozpoznawanie twarzy, kształtów i kolorów. Oczywiście po rozpoznaniu tych elementów okulary będą przetwarzać tekst i opis obiektów na audio. Dzięki temu osoba niewidoma będzie miała "podgląd" w świat ją otaczający.

Jak projekt wygląda na dzień dzisiejszy? Zacytuje fragment mojej rozmowy z Radkiem Zajączkowskim:

Stworzyliśmy prototyp okularów, które rozpoznają m.in. tekst i zamieniają na audio, aktualnie rozwijamy pozostałe funkcjonalności. Np. rozpoznawanie kolorów, twarzy, itp.

Wszystko robimy na razie własnym sumptem, korzystając z druku 3D, elektroniki (kamera) i mobilnej appki. Co najważniejsze, prace posuwają się mocno do przodu i w tym celu uruchomiliśmy kampanię na Indiegogo. Chcemy ukończyć wszystkie zapowiadane funkcjonalności, a następnie będziemy rozdawać / wysyłać nasze okulary za darmo (niespotykane na skalę światową). Pieniądze są tu potrzebne tylko i wyłącznie na produkcję, research i development

Od strony technologicznej nie ma tutaj cudów ale na tym właśnie moim zdaniem polegają innowacje, aby z dostępnych i obecnych technologii zrobić coś nowego, wartościowego. Od strony technicznej okulary (drukowane na drukarkach 3d) będą wyposażone w kamerę IP. Całość będzie połączona oczywiście z smartfonem i dedykowaną aplikacją, która będzie odpowiedzialna za rozpoznawanie i przetwarzanie obrazu na audio. Okulary będą też posiadać wbudowaną słuchawkę, która będzie dostarczać dźwięk bezpośrednio do ucha. Jeśli chodzi o połączenie to aplikacja będzie tworzyć hot spot, który będzie używany przez okulary do streamowania zdjęć i odbierania dźwięku z telefonu.

Oczywiście wszystko jest jeszcze w fazie developmentu i zapewne przed tym projektem jest jeszcze sporo wyzwań. Trzeba jednak przyznać, że inicjatywa i pomysł są nie tylko godne uwagi ale należy im również bardzo mocno kibicować. Według WHD aż 314 milionów ludzi na świecie jest niewidzących lub niedowidzących.

Projekt ten jest typu non-profit. Warto to podkreślić bo początkowy koszt stworzenia pary okularów wynosi 300 USD, potem ma być sukcesywnie redukowany wraz z uruchomienie produkcji.

Parsee poszukuje więc pieniędzy za które mogliby dokończyć projekt i rozpocząć produkcję. Na indiegogo trwa już zbiórka, której cele jest zebranie 25 000 USD.

Jak Parsee chce utrzymać projekt przy życiu? W końcu rozdawać będą okulary za darmo. Radek tłumaczy, że stawiają na sponsorów, crowddfunding, cross selling np. z telekomami, NGO itp. Zadanie to może być bardzo trudne, ale jeśli produkt faktycznie się uda zakładam, że znajdą się chętni aby wesprzeć go finansowo i dołączyć swoje loga do ważnej inicjatywy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupstartups