Technologie ubierane to nie tylko gadżety do zakładania na rękę. Polski zespół chce wykorzystać obecnie dostępne technologie takie jak rozpoznawania obrazu i okulary z kamerą aby ułatwić życie osobom niewidzącym i niedowidzącym. Niesamowita inicjatywa tym bardziej, że okular te chcą rozdawać za darmo każdemu kto ma potwierdzany ten rodzaj inwalidztwa.
Projekt nazywa się Parsee i tworzy go 7 osobowy zespół z Polski (organizacja non-profit). Co tak naprawdę będą oferować okulary Parsee? Mówimy tutaj o 4 funkcjach. Rozpoznawanie tekstu umożliwiające czytanie nie tylko napisów z otoczenia ale jak zakładam również gazety itp. Kolejna możliwość to rozpoznawanie twarzy, kształtów i kolorów. Oczywiście po rozpoznaniu tych elementów okulary będą przetwarzać tekst i opis obiektów na audio. Dzięki temu osoba niewidoma będzie miała "podgląd" w świat ją otaczający.
Jak projekt wygląda na dzień dzisiejszy? Zacytuje fragment mojej rozmowy z Radkiem Zajączkowskim:
Stworzyliśmy prototyp okularów, które rozpoznają m.in. tekst i zamieniają na audio, aktualnie rozwijamy pozostałe funkcjonalności. Np. rozpoznawanie kolorów, twarzy, itp.
Wszystko robimy na razie własnym sumptem, korzystając z druku 3D, elektroniki (kamera) i mobilnej appki. Co najważniejsze, prace posuwają się mocno do przodu i w tym celu uruchomiliśmy kampanię na Indiegogo. Chcemy ukończyć wszystkie zapowiadane funkcjonalności, a następnie będziemy rozdawać / wysyłać nasze okulary za darmo (niespotykane na skalę światową). Pieniądze są tu potrzebne tylko i wyłącznie na produkcję, research i development
Od strony technologicznej nie ma tutaj cudów ale na tym właśnie moim zdaniem polegają innowacje, aby z dostępnych i obecnych technologii zrobić coś nowego, wartościowego. Od strony technicznej okulary (drukowane na drukarkach 3d) będą wyposażone w kamerę IP. Całość będzie połączona oczywiście z smartfonem i dedykowaną aplikacją, która będzie odpowiedzialna za rozpoznawanie i przetwarzanie obrazu na audio. Okulary będą też posiadać wbudowaną słuchawkę, która będzie dostarczać dźwięk bezpośrednio do ucha. Jeśli chodzi o połączenie to aplikacja będzie tworzyć hot spot, który będzie używany przez okulary do streamowania zdjęć i odbierania dźwięku z telefonu.
Oczywiście wszystko jest jeszcze w fazie developmentu i zapewne przed tym projektem jest jeszcze sporo wyzwań. Trzeba jednak przyznać, że inicjatywa i pomysł są nie tylko godne uwagi ale należy im również bardzo mocno kibicować. Według WHD aż 314 milionów ludzi na świecie jest niewidzących lub niedowidzących.
Projekt ten jest typu non-profit. Warto to podkreślić bo początkowy koszt stworzenia pary okularów wynosi 300 USD, potem ma być sukcesywnie redukowany wraz z uruchomienie produkcji.
Parsee poszukuje więc pieniędzy za które mogliby dokończyć projekt i rozpocząć produkcję. Na indiegogo trwa już zbiórka, której cele jest zebranie 25 000 USD.
Jak Parsee chce utrzymać projekt przy życiu? W końcu rozdawać będą okulary za darmo. Radek tłumaczy, że stawiają na sponsorów, crowddfunding, cross selling np. z telekomami, NGO itp. Zadanie to może być bardzo trudne, ale jeśli produkt faktycznie się uda zakładam, że znajdą się chętni aby wesprzeć go finansowo i dołączyć swoje loga do ważnej inicjatywy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu