Internet

Nie wierzę, że minęło już 15 lat odkąd działa Wikipedia

Jakub Szczęsny
Nie wierzę, że minęło już 15 lat odkąd działa Wikipedia
9

Ależ ten czas szybko leci. Zalatuje o truizm, ale nie udało mi się znaleźć lepszego zdania na podsumowanie tego, jak szybko Wikipedii stuknęło 15 lat. W trakcie działalności tej internetowej encyklopedii zmieniło się wiele - w Sieci, poza nią - wywarła ona ogromny wpływ jak podchodzimy do dostępu do...

Ależ ten czas szybko leci. Zalatuje o truizm, ale nie udało mi się znaleźć lepszego zdania na podsumowanie tego, jak szybko Wikipedii stuknęło 15 lat. W trakcie działalności tej internetowej encyklopedii zmieniło się wiele - w Sieci, poza nią - wywarła ona ogromny wpływ jak podchodzimy do dostępu do informacji i jak w ogóle z nich korzystamy.

Wikipedia w Polsce narodziła się 26 września 2001 roku, światowa odsłona odrobinę wcześniej, właśnie 15 stycznia. Od tego czasu, jest ona najważniejszym w Internecie miejscem, gdzie możemy wyszukać właściwie wszystko o wszystkim. Na podstawie informacji z Wikipedii studenci piszą swoje prace (i niektórzy wykładowcy nie mają z tym większego problemu - to również źródło), dzieci piszą wypracowania, a tacy ludzie jak ja raz na jakiś czas się "dokształcają". Szczerze, to bardzo lubię wieczorami wertować zasoby Wikipedii i przenosić się z hasła do hasła odbywając rozwijającą, naukową rundkę po Internecie.

Internetowa encyklopedia bardzo szybko stała się symbolem wszechdostępności informacji w Sieci - obecnie jej zasoby liczą sobie 1 152 231 artykułów z przeróżnych dziedzin - od nauk przyrodniczych, aż po najbardziej skomplikowane pojęcia z zakresu filozofii oraz nauk społecznych. Nic zatem dziwnego, że z Wikipedii korzysta się chętnie, szczególnie w szkole - informacje tam umieszczone z powodzeniem mogą posłużyć za materiał wystarczający do skonstruowania zgrabnego wypracowania, choć opieranie się w całości na jej zasobach podczas pisania pracy licencjackiej to według mnie niezbyt dobry pomysł - nie wspominając o wyższych szczeblach kształcenia. Tutaj do głosu dochodzą już biblioteki i typowo specjalistyczne publikacje, których często trzeba szukać bardzo, bardzo długo i z odpowiednią dozą uwagi.

To wyjątkowa okazja do świętowania dla Wikipedii. Encyklopedia przez 15 lat swojego rozwoju dawała dowód, że Internet może być świetnym miejscem do gromadzenia informacji na wzór opasłych tomisk zalegających w domach i przy okazji - może ona być tak samo dobra jak wydania papierowe.

Świętuje też polska Wikipedia

Właściwie świętowanie rozpocznie się w rocznicę powołania do życia polskojęzycznej wersji internetowej encyklopedii, ale celebracja będzie trwać całe dziewięć miesięcy - według tego, co napisano z tej okazji na stronach Wikipedia Polska. Inicjatorzy akcji, twórcy polskiej odsłony Wikipedii zamierzają z tej okazji pokazać ludziom, jak bardzo Wikipedia jest potrzebna i jak często pojawia się ona w naszym codziennym życiu. Z tym nie będzie trudno - z reguły, jeżeli czegoś nie wiemy, chętnie "googlujemy" dane hasło i z dużym prawdopodobieństwem zostaniemy przeniesieni właśnie do Wikipedii.

Polscy twórcy zamierzają się skupić również na pozyskiwaniu nowych wolontariuszy, którzy zechcą wesprzeć to szczególne wydarzenie - Wikipedia Polska czeka na Wasze pomysły odnośnie sposobów świętowania 15 rocznicy powstania tego medium.

Chcę podziękować Wikipedii - dziękuję!

Cieszę się, że jest w Internecie takie miejsce, gdzie mogę poczytać o najróżniejszych rzeczach napisanych w profesjonalny sposób, gdzie w prosty sposób mogę przenieść się do innego, interesującego mnie hasła i gdzie edytować hasła może każdy, kto ma ku temu odpowiednie kompetencje. Wikipedia jest esencją pierwotnej idei Internetu - powszechność, absolutna dostępność, wspólny pożytek. Jedna z najpiękniejszych idei w Sieci ma już 15 lat... jest co świętować!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wikipedia