Motoryzacja

Nie uwierzycie jakie nowe auto najchętniej kupują Polacy, ja jestem w szoku

Kamil Pieczonka
Nie uwierzycie jakie nowe auto najchętniej kupują Polacy, ja jestem w szoku
88

W rankingach sprzedaży nowych samochodów od wielu lat bryluje Skoda, która podbiła nasz rynek modelami Octavia i Fabia. Warto jednak wiedzieć, że większość zakupów nowych aut dokonywana jest przez firmy. Gdy przyjrzymy się wyborom klientów indywidualnych to ranking przedstawia się całkiem inaczej.

Jakie auta kupowaliśmy przez ostatnie 6 lat?

Właściciel kanału zeroo videoo przygotował bardzo ciekawą animację, która pokazuje zakupy nowych samochodów przez klientów indywidualnych w Polsce. Pozwala ona zaobserwować jak zmieniały się preferencje naszych rodaków w kwestii zakupu nowych samochodów na przestrzeni kolejnych lat. Tak przystępne podanie tych informacji pozwala na dokonanie kilku bardzo ciekawych obserwacji. Jak chociażby tej, że w tym roku niekwestionowanym liderem jest Dacia Duster, która sprzedała się w liczbie ponad 8000 sztuk. Druga w rankingu Toyota Yaris trafiła do 5400 odbiorców, a Skoda Fabia do 4500. Zobaczcie zresztą sami.

To co zwraca uwagę już na pierwszy rzut oka to fakt, że klienci indywidualni w Polsce kupują przede wszyskim małe auta z segmentu B. Przez wszystkie lata na podium rankingu znajdziemy takie modele jak Opel Corsa, Skoda Fabia czy Toyota Yaris. Segment C też jest popularny, ale na podium w ostatnich latach zdołał załapać się tylko Opel Astra. Co ciekawe sporą popularnością cieszą się również SUVy, szczególnie Kia Sportage czy Hyundai Tucson. Jednak prawdziwym hitem sprzedażowym jest Dacia Duster. Już od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością, ale w tym roku przebiła wszystkich i to bardzo wyraźnie.

W gruncie rzeczy trudno się temu dziwić, Duster po ostatnim liftingu wyładniał, w najtańszej wersji dostępny jest za nieco ponad 41 000 PLN, a do tego oferuje ogromną przestrzeń bagażową. Co więcej wersję z napędem na 4 koła i silnikiem benzynowym o mocy 130 KM można kupić już za nieco ponad 66 000 PLN. Tyle w ostatnim czasie kosztują auta z segmentu B popularnych marek. Wśród odbiorców indywidualnych liczy się przede wszystkim cena i funkcjonalność, a to przekłada się na takie, a nie inne wyniki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu