Apple

Nie tylko Android! Project Islandwood uprości portowanie aplikacji z iOS na Windowsa

Tomasz Popielarczyk
Nie tylko Android! Project Islandwood uprości portowanie aplikacji z iOS na Windowsa
30

Trzeba przyznać, że wsparcie, jakiego w ostatnich miesiącach Microsoft udziela deweloperom jest imponujące. Nie robi tego, rzecz jasna, bezinteresownie. Stawką jest bowiem oferta w Windows Store, która dzięki takim rozwiązaniom jak Project Islandwood ma rosnąc w zadowalającym tempie. A przynajmniej...

Trzeba przyznać, że wsparcie, jakiego w ostatnich miesiącach Microsoft udziela deweloperom jest imponujące. Nie robi tego, rzecz jasna, bezinteresownie. Stawką jest bowiem oferta w Windows Store, która dzięki takim rozwiązaniom jak Project Islandwood ma rosnąc w zadowalającym tempie. A przynajmniej takie jest założenie tego ambitnego planu.

Microsoft określa udostępnione właśnie rozwiązanie jako "Windows Bridge for iOS". Nie bez powodu, bo Project Islandwood ma umożliwić przenoszenie aplikacji z AppStore na Windowsa za pomocą kilku prostych kroków. Projekt zaprezentowano po raz pierwszy na tegorocznej konferencji BUILD, a teraz w rozwojowej wersji udostępniono na GitHub, skąd mogą go pobierać i przeglądać deweloperzy. Plany wydania finalnej wersji tego rozwiązania są planowane jeszcze przed końcem bieżącego roku. Przez ten czas mają trwać testy. Microsoft zachęca programistów do zgłaszania uwag, szukania błędów i pomocy w rozwoju.

Microsoft wyraźnie zaznacza, że jego celem nie jest umożliwienie użytkownikom uruchamiania aplikacji z iOS na Windows. Rola nowej technologii sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia deweloperom jak najbardziej sprzyjających warunków do tworzenia aplikacji dla Windowsa. Project Islandwood ma tym samym sprawić, że będą oni mogli po prostu zdecydowaną większość gotowego kodu skopiować. Tym samym ich praca zostanie znacznie ułatwiona i przyśpieszona.

Deweloperzy korzystający z Windows Bridge otrzymają pełny dostęp do API systemowego i  wszystkich funkcji poza piaskownicą. Co więcej, będą mogli spokojnie wykorzystać część kodu Objective C, w którym pisane są aplikacje dla iOS. Tutaj pojawiają się schody, bo Apple powoli kończy wsparciem dla tej technologii i nakłania deweloperów do przejścia na autorski Swift. Można się jednak spodziewać, że w miarę upływu czasu i technologia Microsoftu będzie ewoluowała w taki sposób, aby dostosować się do nowych realiów. Szczególnie, że jest ona udostępniana na licencji MIT.

Project Islandwood dołącza tym samym do projektów Astoria oraz Westminster. Pierwszy z nich służy do przenoszenia aplikacji z Androida (i jest póki co zamknięty - dostęp można uzyskać tylko na zaproszenie), a drugi do portowania webaplikacji. Mamy zatem kompletne trio, które ma przyczynić się do sukcesu Windows Store i uczynić życie deweloperów łatwiejszym. Czy to dostatecznie atrakcyjne warunki, aby posiadacze Windowsów zostali zalani nowymi aplikacjami? Wy mi powiedzcie, programiści.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu