Felietony

Nexusów nie będzie - no i co z tego?

RK
Rafał Kurczyński

Fan mobilnych okienek, technologii internetowych o...

42

Nokii nie będzie! - krzyczeliśmy, gdy okazało się, że Microsoft ma zamiar przejąć legendarną markę, narzekając, że to znacznie pogorszy sprzedaż i wsparcie dzisiejszych słuchawek. Wczoraj świat obiegła informacja, że Google prawdopodobnie zamierza porzucić swoje dwie marki - Nexus i Google Edition,...

Nokii nie będzie! - krzyczeliśmy, gdy okazało się, że Microsoft ma zamiar przejąć legendarną markę, narzekając, że to znacznie pogorszy sprzedaż i wsparcie dzisiejszych słuchawek. Wczoraj świat obiegła informacja, że Google prawdopodobnie zamierza porzucić swoje dwie marki - Nexus i Google Edition, na rzecz projektu Android Silver.

Projekt Silver dokładniej opisywał wam Tomasz, dlatego też skupię się wszystkim tym, co wynikło po pierwszych informacjach na temat śmierci Nexusów.

Zacznijmy więc od krótkiego przedstawienia Androida Silver. Jest to projekt, który ma na celu zastąpienie dotychczasowej serii Nexus oraz Google Edition, choć bliżej mu do tego drugiego. Telefony klasyfikujące się do uzyskania certyfikatu Android Silver, muszą posiadać w miarę czysty system operacyjny ze śladową ilością autorskich rozwiązań (coś na wzór Motoroli X i G), których jednak będziemy mogli się pozbyć. Oprócz tego, każdy znany producent sprzętu mobilnego będzie mógł nominować do projektu własne urządzenie, a jego zaletą będzie fakt szybkich aktualizacji oprogramowania, zaraz po wydaniu nowych wersji AOSP -  jak na Nexusach.

Jak to nie będzie Nexusa?

Społeczność Androida zawrzała, krzycząc, że seria Nexus nie może zniknąć, ponieważ jest symbolem systemu sygnowanego logiem zielonego robocika. Osoby posiadające telefony z czystym systemem prawdopodobnie zapomnieli, że komórki takie jak Nexus 4 czy 5 posiadają jeszcze od roku do dwóch zapewnianego wsparcia technicznego, przez co najnowsze wydania Androida zawitają na nim równo z Androidem Silver - o ile te nie dostaną jako pierwsze nowego certyfikatu.

Z tego też powodu nie warto denerwować się i panicznie sprzedawać swoje Nexusy, ponieważ nawet jeżeli stracicie możliwość instalowania najnowszego oprogramowania od Google, to i tak zawsze pozostanie wam wsparcie z forum XDA.

Google ma gigantyczne aspiracje

Jakby nie patrzeć, nowy projekt jest armatą Google, wymierzoną bezpośrednio w iPhone, ponieważ król wyszukiwarek internetowych pragnie tego, aby jego największy konkurent jeszcze bardziej podupadł w statystykach.

Jeżeli projekt Silver poradzi sobie dobrze, będzie on idealnym dopełnieniem Chromebooków i Chromeboxów, które jak wiadomo zdobywają coraz więcej użytkowników oraz funkcji, ponieważ Google otwiera się na prośby swojej społeczności, za co należy się mu szacunek. Przy dobrych wiatrach, Google zdobędzie jeszcze większe wpływy na ogólnoświatowym rynku, co zapewnić może sobą za pomocą Androida KitKat i dalszych optymalizacji oprogramowania do słabych specyfikacji sprzętowych, jednak pytanie brzmi - co z high-endami?

Tutaj niestety od przynajmniej dwóch lat widzimy stagnację, którą przerwać postanowiło Apple, wprowadzając do iPhone 5S procesor 64-bitowy. Niestety, na chwilę obecną jest to dopiero przygotowanie sobie predyspozycji sprzętowych do nadchodzącej rewolucji w oprogramowaniu Apple, która już niedługo zawita w naszych kieszeniach.

Android Silver to nie Nexus i nie można go tak odbierać

Pewne jest to, że odmiennie do Nexusa, rocznie Google będzie pozwalać na wykonanie więcej niż jednego urządzenia z certyfikatem Silver, dzięki czemu dostaniemy ciekawy wybór, który najprawdopodobniej będzie podzielony na urządzenia z wysokiej i średniej półki, będąc konstrukcją ekskluzywną, bądź atrakcyjną cenowo - jak Nexus 4.

Wiele osób myśli, że jeżeli seria Nexus zniknie, to nowe telefony z certyfikatami "najlepszych urządzeń z Androidem" ją zastąpią, co byłoby błędnym kołem w wykonaniu korporacji z  Mountain View, ponieważ większy wybór równa się większej ekspansji terenu.

Wielką niewiadomą wśród ludzi jest teraz to, czy kupować telefony z marki Nexus czy nie - podpowiedzieć wam? Tak. To bardzo dobry sprzęt za małe pieniądze, który nadal będzie wspierany (niczym Lumie po zniknięciu mobilnego działu Nokii), a jego cena się obniży, przez co kupno telefonu po jakimś czasie będzie bardziej opłacalne jak jego sprzedaż - kupić dobrego smartfona to bardzo dobry interes, gorzej jest go sprzedać za bezcen, nie adekwatny do jego możliwości.

Co dalej?

Ciekawi mnie to, jak wyglądać będą pierwszą telefony nominowane do "Android Silver" jednak pewne jest, że jeżeli społeczność XDA upora się z portem Sailfish OS na Nexusa 4 i 5, który będzie funkcjonował w stu procentach poprawnie, to stanę przed ciężkim wyborem pomiędzy Lumią 920, a Nexusem. Oprócz tego, bardzo mocno zainteresowałem się Moto X i Moto G - to dwa bardzo dobre telefony za niską cenę, czas pokaże, co będzie z nimi dalej. Za co uwielbiacie swoje Nexusy oraz, czy kupicie telefony objęte projektem Silver?

Grafika: 91mobiles; Cnet;

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile