Gry

New World - nowa gra od Amazonu, niszczy karty graficzne. I to dosłownie

Kamil Świtalski
16

Od lat mówi się o wyciskających ostatnie soki z kart graficznych grach, że są one w stanie usmażyć podzespoły. Cóż, warto żarty te odłożyć na bok w czasach, kiedy nowa gra od studia Amazonu jest na tyle wymagająca, że rzekomo zniszczyła karty graficzne. I to nie byle jakie.

New World bezlitosne dla kart graficznych

New World to nowy projekt od Amazon Games Orange County (ekipa za nie odpowiedzialna ma na swoim koncie takie tytuły jak Silent Hill: Homecoming, pierwszy sezon Killer Instinct, ostatni Strider — a także cały zestaw produkcji mobilnych np. To-Fu Fury czy Sev Zero), będący przedstawicielem MMORPG. Odsuwana data premiery nie wróżyła projektowi specjalnie dobrze, ale nareszcie w ręce użytkowników oddano wersję beta gry. Myślę, że informujący o problemach z kartami graficznymi użytkownicy woleliby jej nigdy nie odpalić...

Jak wynika z relacji graczy — wersja beta New World dosłownie usmażyła ich karty RTX 3090 od EVGA. O takich historiach czytamy m.in. na oficjalnym forum gry oraz w stale pojawiających się nowych wątkach na Twitterze. Wygląda to dość niepokojąco — według relacji po uruchomieniu gry wentylatory rozkręciły się na maksa, a w pewnym momencie gra zwolniła i komputer się wyłączył. Przy próbie ponownego uruchomienia, komputer potrafił nie wykrywać karty graficznej. Niektórym udało się uporać z problemem, ale kolejne próby okazały się katastrofalne — bo przy kolejnym uruchomieniu karta przestała działać. I tym razem reanimować się jej już nie udało.

Historie te brzmią dość przerażająco. Poszkodowani gracze starają się nagłośnić sprawę by uchronić innych właścicieli tych kart przed powielaniem ich błędów, a w międzyczasie próbują uzyskać zwrot pieniędzy od producenta. Na tę chwilę nie wiadomo z czego wynika problem - natomiast wszystkie problemy o których wiemy, związane są z EVGA 3090 — istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że zawinił tutaj producent w kwestii chłodzenia.

Aktualizacja - oficjalne oświadczenie Amazon Games

Setki tysięcy osób dotychczas wzięło udział w zamkniętej becie New World, łącznie spędzając na tym miliony godzin. Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń, w których gracze korzystający z wysokowydajnych kart graficznych doświadczają awarii sprzętu podczas grania w naszą grę.

New World wykorzystuje standardowe wywołania DirectX dostarczane przez Windows API. Nie zaobserwowaliśmy żadnych oznak powszechnych problemów z RTX 3090 ani w wersji beta, ani podczas naszych wielomiesięcznych testów alfa.

Granie w zamkniętą betę New World jest bezpieczne. Aby jeszcze bardziej uspokoić graczy, wprowadzimy dziś łatkę, która ograniczy liczbę wyświetlanych klatek na sekundę na ekranie menu gry. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, jakie New World otrzymuje od graczy z całego świata i nadal będziemy słuchać ich opinii w trakcie bety i na późniejszych etapach.

- Amazon Games

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu