Bezpieczeństwo w sieci

Na ile hakerzy wyceniają Twoje konto na Netfliksie? Cóż... jest tanio

Jakub Szczęsny
Na ile hakerzy wyceniają Twoje konto na Netfliksie? Cóż... jest tanio
3

W związku z ekspansją Netfliksa na niemal cały świat, rośnie również zainteresowanie usługą streamingową. Dla cyberprzestępców jest to natomiast bardzo ciekawa okazja do zarobku - zwłaszcza, że użytkownicy często nie są zbyt ostrożni, jeśli chodzi o ochronę swoich danych.

W miejscach, gdzie można nabyć takie konta ceny są... nieco kontrowersyjne. Ćwierć dolara za dostęp do Netfliksa zapłacą ci, którzy nie zamierzają płacić pełnej ceny i liczą na to, że ktoś taką opłatę uiści za nich. Proceder jest bardzo prosty i jak zwykle bazuje na ogromnej niefrasobliwości osób subskrybujących usługę Netflix.

Symantec ujawnił bardzo prostą metodę działania cyberprzestępców. Wszystko opiera się na przygotowaniu odpowiednio spreparowanej, fałszywej strony webowej Netfliksa, z której na komputer ofiary pobiera się trojan o nazwie "Infostealer". Infostealer zbiera odpowiednie informacje z komputera, które następnie służą cyberprzestępcom - skala procederu musi być całkiem spora, skoro zainteresował się nią Symantec. Cena również wskazuje, że hurtowa sprzedaż takich informacji to genialny interes.

Symantec oczywiście zaleca sprawdzanie źródeł, skąd pobierane są aplikacje do obsługi Netflixa i rzecz jasna wskazuje na to, że właściwie jedynym najbardziej zaufanym źródłem jest strona internetowa usługodawcy, to akurat żadne zaskoczenie. Do apelu przyłączamy się również my - Netflix w Polsce to sprawa jeszcze bardzo świeża i wielu użytkowników nie do końca może wiedzieć czego szuka.

W takich usługach jak Netflix bardzo ważna jest ostrożność

Cyberprzestępcy trudniący się sprzedażą nielegalnych kont w usłudze Netflix udostępniają swoim klientom bazy, w których na bieżąco aktualizują je o nowo zdobyte, oraz usuwają z nich te, które już nie działają. Polecamy sprawdzić ostatnią aktywność na Waszym koncie. Jeżeli nie jesteście pewni, czy Wasze konto jest zagrożone - przede wszystkim wykonajcie skanowanie, które pomoże wskazać ewentualne cyberzagrożenia. Nawet, jeżeli Wasz komputer nie jest zainfekowany i wszystko wydaje się Wam w porządku - dla spokoju zmieńcie hasło do usługi streamingowej. Warto wiedzieć również, że nielegalne jest także nabywanie takich kont. Na polskich forach również można znaleźć "atrakcyjne oferty" dożywotnich kont "Premium" w usłudze Netflix i z całą pewnością pochodzę one z nielegalnych źródeł. W tym wypadku oferujący wycenia je na 15 złotych - to odrobinę więcej niż w przypadkach wskazywanej przez Symantec, ale i tak cały czas mniej, niż w stosunku do standardowej ceny. Nieobeznany z Siecią użytkownik może dać się skusić na taką "cudowną ofertę".

W takich przypadkach trzeba pamiętać o jednym - rozwadze. Większość podobnych spraw dotyczy nie braku bezpieczeństwa oprogramowania, lecz niefrasobliwości użytkowników, którzy dają się złapać w sidła cyberprzestępców. Podstawowe środki ostrożności w zupełności wystarczą, by nie dopuścić do kradzieży naszych danych.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

NetflixBezpieczeństwo