VOD

Ogromny sukces Netfliksa - jego filmy trafią na najważniejszy festiwal filmowy

Konrad Kozłowski
Ogromny sukces Netfliksa - jego filmy trafią na najważniejszy festiwal filmowy
3

Netflix nareszcie doczeka się obecności na festiwalu w Cannes. By tak się stało, spełniony musiał zostać jeden warunek, na który przystała firma Reeda Hastingsa, dlatego wciąż nie możemy mówić o rewolucji. Ale kolejny krok ku niej został już wykonany.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się od roku 1946. To właśnie na tym wydarzeniu przyznawana jest Złota Palma (Palme d'Or), która należy do najważniejszych nagród w przemyśle filmowym. Sama obecność na festiwalu i udział w głównym konkursie jest niezwykle istotna dla filmowców, a przecież Netflix czy Amazon już od pewnego czasu moga pochwalić produkcjami na odpowiednim poziomie. Pewną przekodą są wciąż premiery na platformie internetowej, gdyż wtedy filmy nie są uwzględniane w konkursie. Jestem ciekaw, czy i kiedy taki zapis w regulaminie zostanie zmodyfikowany, a raczej dostosowany do panujących czasów, chciałoby się rzec.

Spod ręki Netfliksa w Cannes pokazane zostaną The Meyerowitz Stories (New and Selected) oraz Okja. Obydwa filmy w pierwszej kolejności trafią do kin, co zapewnia im udział w festiwalu, a jeszcze w tym roku zostaną udostępnione na Netfliksie. Pierwszy z nich opowiada o dorosłym rodzeństwie usiłującym uwolnić się spod wpływu starzejącego się ojca. Na ekranie zobaczymy między innymi Adama Sandlera, Bena Stillera, Dustina Hoffmana, Elizabeth Marvel, Grace Van Patten i Emmę Thompson. Autorem scenariusza jest Noaha Baumbacha, który stanął także za kamerą. Do grona producentów, oprócz Netfliksa, należą IAC Films, Scott Rudin, Baumbach, Lila Yacoub i Eli Bush.

Drugi z wymienionych tytułów, Okja, to opowieść o młodej dziewczynie (An Seo Hyun), która zrobi wszystko, by powstrzymać potężną międzynarodową korporację przed porwaniem jej najlepszego przyjaciela — ogromnego zwierzęcia o imieniu Okja. W filmie wystąpili An Seo Hyun, Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal, Paul Dano, Giancarlo Esposito, Steven Yeun, Lily Collins,  evon Bostick, Daniel Henshall, Shirley Henderson, Hee Bong Byun, Je Moon Yoon, Woo Sik Choi. Za reżyserię odpowiada Joon-ho Bonga. Przy tej produkcji Netflix współpracowął z następującymi studiami: Plan B Entertainment, Lewis Pictures i Kate Street Picture Company.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

filmyNetflixkinocannes