Muzyka

Narzekasz, że w radiu leci na okrągło to samo? Te stacje mają najwięcej unikalnych utworów

Grzegorz Ułan
Narzekasz, że w radiu leci na okrągło to samo? Te stacje mają najwięcej unikalnych utworów
38

Miesiąc temu dzieliłem się z Wami znaleziskiem z Wykopu dotyczącym badania, w którym sprawdzano, kiedy polskie stacje FM puszczają polską muzykę. Okazało się z niego, że głównie w nocy, i tylko dlatego by wypełnić warunki zawarte w ustawie o Radiofonii i Telewizji, według której 33% wszystkich puszczanych piosenek w danym dniu musi być w języku polskim. Ostatnio trafiłem na kolejne ciekawe znalezisko, które jest kolejnym badaniem, pokazującym co tak naprawdę grają w polskich stacjach FM.

Autor badania wyciągnął stworzonym przez siebie skryptem dane z serwisu Radiospis.pl, pokazujący playlisty polskich stacji z ostatnich 7 dni i zobrazował je w ciekawych wykresach.

Na początek pokazał popularność granych utworów w najbardziej popularnych stacjach FM w Polsce, czyli w radio ESKA, RMF FM, Radio ZET, Jedynka i Trójka. Okazało się, że największe rozróżnienie i największa liczba różnych piosenek występuje w playlistach Jedynki, ESKA za to puszcza jedynie kilku wykonawców.

Najbardziej muzyczną stacją, według następnego wykresu jest radio ESKA, która puszcza najwięcej piosenek w ciągu godziny. Z kolei najmniej muzyki, a najwięcej audycji mówionych mamy w Jedynce.

Przechodzimy już do najciekawszych danych, czyli unikalność utworów w badanych stacjach. Najbardziej zróżnicowana jest tu Jedynka, gdzie na 320 granych utworów, aż 307 było unikalnych. Trochę gorzej jest na Trójce, ale również zadowalająco to się prezentuje. Ciekawa powtarzalność występuję w RMF FM i w radio ZET w badanym okresie puścili dokładnie po tyle samo utworów, większość była powtarzalna. Najgorzej to się przedstawia w radio ESKA, gdzie na 1440 utworów, zaledwie 541 było unikalnych.

ESKA potrafi hit dnia grać po kilka razy w ciągu kilku godzin. W porannym paśmie 9 marca utwór La louze w wykonaniu Shanguy puszczany był aż 12 razy i to na zmianę z kilkoma innymi utworami, granymi mniejszą liczbę razy, ale i tak daje to poczucie, że wiele utworów jest powtarzalnych, co potwierdza tabelka o unikalności granych piosenek w tym radio.

Tak czy inaczej ciekawe dane, może nie są zaskakujące dla większości z Was, ale zapoznanie się z nimi w postaci liczb i wykresów pozwala szerzej spojrzeć na to zagadnienie. Po całość wykresów odsyłam Was do autorskiego wpisu na stronie Łukasza Prokulskiego.

Prezentowane wykresy pochodzą ze źródłowego materiału.

Źródło: Łukasz Prokulski

Photo: Wavebreakmedia/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu