Apple

Najpopularniejsze smartfony kwartału i król ostatniego roku. Ten rozkład sił naprawdę mnie zaskoczył

Kamil Świtalski
Najpopularniejsze smartfony kwartału i król ostatniego roku. Ten rozkład sił naprawdę mnie zaskoczył
25

iPhone Xr — to podobno właśnie ten smartfon jest najpopularniejszym w ostatnim roku. Ale lista cieszących się największym wzięciem modeli w trzecim kwartale 2019 zaskakuje!

Rynek smartfonów zalany został modelami już niezależnie od półki cenowej. Nie ważne czy mowa o smartfonach do pięciuset złotych, do tysiąca złotych, do dwóch tysięcy czy takich których ceny oscylują w okolicach pięciu tysięcy złotych: można wybierać i przebierać. I każdy ma szansę tam znaleźć coś dla siebie: o odpowiednich parametrach, designie, a jeżeli ma odrobinę szczęścia to nawet też firmy którą lubi. Doniesienia o cieszących się największą popularnością modelach zawsze brzmią dla mnie niewiarygodnie — tak jak poniższa lista od Counterport Research.

Zobacz też: Face ID dostanie bana? USA zastanawia się, co robić z rozpoznawaniem twarzy

Według Counterpoint Research Pulse Market, iPhone XR był najlepiej sprzedającym się modelem na świecie w trzecim kwartale 2019 roku, zdobywając 3% udziału w rynku. A tak naprawdę, za wyjątkiem kwartału wprowadzenia na rynek we wrześniu 2018 r., IPhone XR jest najlepiej sprzedającym się modelem na świecie w każdym kwartale od ostatniego kwartału 2018 r. Sam XR przyczynił się do ponad jednej czwartej całkowitej sprzedaży Apple w tym kwartale, co czyni go najlepiej sprzedającym się modelem dla Apple we wszystkich regionach. Apple skorygowało również cenę iPhone'a XR w Chinach i na kilku innych rynkach, co pomogło utrzymać silny popyt w tym kwartale. iPhone 11 zadebiutował również w pierwszej dziesiątce w pierwszym kwartale.

Nie powiem — jestem naprawdę zaskoczony, bo jeżeli miałbym typować najlepiej sprzedające się smartfony globanie, to prawdopodobnie byłoby to coś ze średniej półki. Ceny iPhone XR, przynajmniej jak na polskie standardy, do tanich nie należały i nawet obecnie — nie należą (rozpoczynają się od 3149 PLN.

Zobacz też: Zaskakujący smartfon, który polubisz. Wszystko o OnePlus 8

Lista najpopularniejszych smartfonów w trzecim kwartale 2019:

  1. Apple iPhone XR (3% udziału w rynku)
  2. Samsung Galaxy A10 (2.6% udziału w rynku)
  3. Samsung Galaxy A50 (1.9% udziału w rynku)
  4. Oppo A9 (1.6% udziału w rynku)
  5. Apple iPhone 11 (1.6% udziału w rynku)
  6. Oppo A5s (1.5% udziału w rynku)
  7. Samsung Galaxy A20 (1.4% udziału w rynku)
  8. Oppo A5 (1.3% udziału w rynku)
  9. Xiaomi Redmi 7a (1.2% udziału w rynku)
  10. Huawei P30 (1.1% udziału w rynku).

Jestem szczerze zaskoczony tak... szybkim wskoczeniem na listę iPhone 11 — ale z drugiej strony, nie powinienem. Widać że tańsze modele smartfonów Apple cieszą się niesłabnącą popularnością. Najwyraźniej nie tylko iPhone'a użytkownicy wolą tańszego — bo zabrakło tutaj Samsungów z najwyższej półki — użytkownicy chętniej sięgają po tańsze średniaki. Jednak zamiast odpowiednika iPhone Xr / iPhone 11, czyli Samsunga Galaxy S10e, wolą A10, A50 oraz A20. No nic, może nadchodzącemu Note 10 Lite uda się trochę tę listę odczarować.

Zobacz też: Zjecie mnie. Ale rynek smartfonowy nigdy nie był ciekawszy niż teraz

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu