Niemiecka firma AV-Test GmbH zdecydowała się przetestować 12 programów do obsługi połączeń VPN na komputerach osobistych. Mierzone były m. in. takie wartości jak prędkość tak realizowanego połączenia oraz ogólny poziom bezpieczeństwa oferowany przez dane rozwiązanie. Konkurencja była całkiem mocna, ale udało się wyłonić zdecydowanego zwycięzcę. Kto może pochwalić się najlepszym wynikiem?
Niezależny ranking programów VPN. Sprawdź, który jest najlepszy
Firma po raz pierwszy przyjrzała się VPN-om w ten sposób. W badaniu wzięło udział 12 rozwiązań, które przebadano szczegółowo. Testerzy oceniali m. in. takie kompetencje jak funkcjonalność, wydajność, prywatność, użyteczność i inne. Wszystkie wzięte pod uwagę programy były proste do początkowego skonfigurowania, pod tym względem na piątkę spisały się właściwie wszystkie programy.
Hotspot Shield na szczycie rankingu. Oto zwycięzca w kategorii rozwiązań VPN
W trakcie testów wyłoniono zwycięzcę: Hotspot Shield okazał się być najlepszy spośród wybranych rozwiązań. Twórca testu nazwał go "wyjątkowym w porównaniu do innych przetestowanych produktów". Zwrócono uwagę również na konkurenta: Private Internet Access został pochwalony za rozszerzone wsparcie, które stoi na bardzo wysokim poziomie. Dla niektórych to może być spora niespodzianka, ale Avast także pojawił się na wysokim miejscu w rankingu: testerzy na plus w Avast SecureLine zapisali wsparcie dla wielu języków.
Twórca Hotspot Shielda wypowiedział się pozytywnie na temat rankingu (co nie jest dziwne - przecież program wygrał zestawienie) - Anchorfree ocenił test jako ogólnie dobrze skonstruowany, aczkolwiek zabrakło w nim oceny samych firm, które stoją za danym rozwiązaniem. Jako argument za takim podejściem podano fakt, iż użytkownicy wybierając VPN-a zawierzają również swoje dane firmie, która powinna charakteryzować się najwyższymi możliwymi standardami bezpieczeństwa. Według założyciela firmy, Davida Gorodiańskiego ważne jest także to, w jakim kraju działa konkretne przedsiębiorstwo. Chyba nikt nie chciałby korzystać z VPN-a, za którym stoi firma np. z Korei Północnej, prawda? Wpływy rządów, służb na konkretną firmę mogą kompletnie położyć zaufanie konsumentów - popatrzcie tylko, co stało się w ostatnim czasie z Kasperskym.
Twórcy skupili się nie tylko na bezpieczeństwie, ale i na użyteczności programów
Badano nie tylko przyjazność danego rozwiązania w kontekście bezpieczeństwa. Właściwie wszystkie programy całkiem nieźle poradziły sobie z kwestiami bezpieczeństwa - różnice zasadzały się m. in. w osiąganych prędkościach pobierania / wysyłania plików, opóźnieniach, wydajności streamingu, torrentów, itp. AV-TEST zadał sobie sporo trudu w różnych scenariuszach użytkowania. Nawet najbezpieczniejszy VPN będzie kompletnie bezużyteczny, jeżeli w trakcie jego działania korzystanie z sieci będzie właściwie niemożliwe lub utrudnione, prawda?
Stwierdzenie o zwycięzcy rankingu pochodzi bezpośrednio z rozdziału opisującego ogólny wynik testów. W kontekście wszystkich przeprowadzonych prób, najlepsze rezultaty osiągnął Hotspot Shield. Sprawdźcie osiągi innych programów pod tym adresem, gdzie znajduje się pełna, obszerna wersja rankingu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu