Najlepiej sprzedające się Nokie, to Nokie najtańsze. I właśnie linia X ma być odpowiedzią ze strony fińskiego producenta na potrzeby klientów, bo nie ...
Najlepiej sprzedające się Nokie, to Nokie najtańsze. I właśnie linia X ma być odpowiedzią ze strony fińskiego producenta na potrzeby klientów, bo nie każdy przecież może opróżnić swoje konto bankowe dla flagowca. W związku z tym postanowiłem zadać kilka pytań Yannickowi Debaupte, który w Nokii odpowiada m.in. za współpracę z programistami i rozwój ekosystemu - jak to jest z tą "Nokią z Androidem". Jeśli więc chcesz pisać aplikacje na Windowsa, albo Nokię X to powinieneś przeczytać ten wywiad.
Karol Kopańko: Pracuje Pan w Nokii od 2004 roku, czyli od czasu, kiedy fińska firma była na szczycie. Sytuacja na rynku trochę się zmieniła. Jak Pan ocenia zmiany, które zaszły w branży oraz działania podjęte w związku z tym przez Nokię ?
Yannick Debaupte, Nokia’s European Ecosystem and Developer Director: Obecnie system Windows Phone jest najszybciej rozwijającą się platformą na świecie. Rodzina Lumia od wprowadzenia na rynek zyskała ponad 10% udział na kilku znaczących rynkach. Ten trend jest szczególnie zauważalny w Polsce. Zgodnie z danymi IDC, w trzecim kwartale ubiegłego roku Windows Phone potwierdził swoją pozycję jednego z najbardziej popularnych systemów operacyjnych i ze 156% rocznym wzrostem stał się najszybciej rozwijającą się platformą mobilną. Na 24 rynkach smartfony z Windows Phone sprzedały się lepiej niż te korzystające z systemu iOS. Windows Phone jest drugim pod względem popularności systemem na 14 rynkach i posiada 10% udział na 8 rynkach.
By dostosować się do zmieniającej się sytuacji na rynku, wprowadziliśmy do sprzedaży rodzinę smartfonów Nokia X. Ten krok wynika z zapotrzebowania na urządzenia przystępne cenowo, które łączą w sobie design Nokii, praktyczne aplikacje Android oraz pakiet usług Nokii i Microsoft.
Nokia X pracuje w oparciu o system Android. Czy nowa oferta zmieni krajobraz rynku urządzeń mobilnych?
Biorąc pod uwagę niezwykle szybki rozwój niedrogich smartfonów, wierzymy, że teraz jest najlepszy czas, by przedstawić konsumentom zróżnicowaną ofertę tego typu urządzeń. Wraz z wprowadzeniem do sprzedaży urządzeń z linii Nokia X daliśmy użytkownikom systemu Android możliwość wyboru urządzenia, które wyróżnia się designem oraz jakością, z której znana jest Nokia. Jednocześnie nasz produkt to także bogaty pakiet usług dostarczany przez firmę Microsoft.
Jak Nokia zamierza zachęcić deweloperów do tworzenia aplikacji dla nowego urządzenia z systemem Android ?
Możliwości dla deweloperów są ogromne. Szacujemy, że ok. 75% aplikacji stworzonych na system Android będzie działać na platformie Nokia X bez żadnych zmian w API. Około 25% wymaga niewielkich zmian, a to oznacza, że bardzo szybko można je przeportować do Nokia Store. To z kolei otwiera deweloperom dodatkowy kanał sprzedaży.
Wprowadzacie także ciekawy model rozliczeń...
Płacenie za aplikacje jest jedną z kluczowych barier dla konsumentów. Zapewniamy programistom dostęp do zdecydowanie większej liczby konsumentów poprzez wprowadzenie modelu freemium. Aplikacje są dostępne bezpłatnie, ale korzystanie z zaawansowanych funkcji wymaga wykupienia wersji premium, co pozwala na wypróbowanie aplikacji przed jej zakupem.
Zachęcamy programistów, by poszerzali grono swoich konsumentów poprzez jedno z najlepszych narzędzi Nokia In-App Purchase (NIAP). NIAP w połączeniu z siecią podpisanych z operatorami umów gwarantuje deweloperom, że klient chętniej kupi aplikację tą metodą niż płacąc kartą kredytową. NIAP ułatwia sprzedaż dodatkowych usług do aplikacji lub pozwala korzystać z istniejących rozwiązań, by zwiększyć przychody.
Mając umowy z ponad 160 operatorami w 60 krajach zapewniamy developerom dostęp do szerokiego grona użytkowników, jednocześnie pozwalając im na podnoszenie zysków. Przeciętnie programiści obserwują 5-ciokrotny wzrost przychodów oraz 10-ciokrotny wzrost liczby kupionych aplikacji dzięki podpisanym z operatorami umowami w porównaniu do tych, za które trzeba płacić kartą kredytową.
Jak Nokia wspiera programistów zarówno w trakcie pracy nad aplikacjami, jak i od strony biznesowej?
Poza SDK-ami i API, które są dostępne na naszym portalu dla deweloperów, zachęcamy programistów do uczestnictwa w naszym programie DVLUP.
Jest to program informacyjny i motywacyjny stworzony dla deweloperów Nokia wykorzystujący m.in. zasady grywalizacji. Autorzy aplikacji nagradzani są punktami doświadczenia (tzw. Experience Points , XP) za stworzenie nowych aplikacji lub zrealizowanie określonych celów ilościowych związanych z istniejącymi aplikacjami. Dodatkowo mogą brać udział w konkurach na aplikacje tematyczne. Osoby korzystające z naszych programów zauważają pozytywny wpływ na rozwój swojego biznesu w postaci nawet 20-krotnego wzrostu zysków i 40-krotnego zwiększenia liczby pobrań. Program DVLUP – dedykowany trzem platformom: Windows Phone, Nokia X i Asha - jest dostępny w 50 krajach, w tym w Polsce.
Dzięki współpracy z firmą Microsoft stworzyliśmy Appcampus - wyjątkowy program, który wspiera programistów, którzy chcą rozpocząć pracę nad aplikacjami dla Windows Phone oferując im granty finansowe (od 20 000 do 70 000 euro). W Polsce również mamy kilka przykładów firm, które wzięły udział w tym programie, m.in. BLStream Oy, SOLID PATTERNS S.C. ZUZANNA STAŃSKA MOISEUM, BackStab Game Studio.
Co ważne mamy też lokalne zespoły, m.in. w Warszawie, które pomagają programistom na każdym etapie prac - od koncepcji po wprowadzenie do sprzedaży.
Nokia X będzie pozbawiona usług Google’a. Co użytkownicy dostaną zamiast tego?
Rozwiązania Nokia takie, jak Fastlane, HERE Maps i Nokia Store, wraz z dostępem do szerokiej gamy aplikacji Android. By zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo usług, zachęcamy konsumentów do korzystania z Nokia Store. Aplikacje można również pobierać ze sklepów partnerskich , np. Aptoide, 1Mobile Market, Mobango, Yandex bądź instalować je z innego nośnika, np. karty pamięci lub komputera.
Co z linią Asha?
Jesteśmy zadowoleni z wyników sprzedaży i chcemy wprowadzać to rozwiązanie na kolejnych rynkach.
Czym chcecie wyróżnić Nokię X na rynku?
Rodzina Nokia X, która oferuje użytkownikom m.in. wszystkie zalety usług Microsoft i Nokia, to silna konkurencja dla innych produktów opartych na systemie Android z niższej półki. Nokia X po raz pierwszy pozwala na korzystanie użytkownikom Android z usług Microsoft - Skype, Outlook.com czy OneDrive, zapewniając płynne przejście na smartfony Nokia Lumia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu