Startups

Najlepsze startupy 2009 w Polsce - mamy się czym chwalić!

Grzegorz Marczak
Najlepsze startupy 2009 w Polsce - mamy się czym chwalić!
61

Stworzyłem listę (dość subiektywną choć starałem się zweryfikować moją opinię z opiniami innych) najlepszych według mnie startupów roku 2009. Nie trzymałem się co prawda rygorystycznie daty powstania serwisu ale wydaje mi się, że większość z nich swój oficjalny debiut miała właśnie w tym roku. Poniż...

Stworzyłem listę (dość subiektywną choć starałem się zweryfikować moją opinię z opiniami innych) najlepszych według mnie startupów roku 2009. Nie trzymałem się co prawda rygorystycznie daty powstania serwisu ale wydaje mi się, że większość z nich swój oficjalny debiut miała właśnie w tym roku. Poniższe serwisy charakteryzują się pasją autorów do tego co robią, dobrą jakością wykonania, odwaga w atakowaniu kategorii pełnych konkurencji, chęć zrobienia czegoś lepiej, popularnością w Polsce i na świecie czy też po prostu dobrze zrealizowanym pomysłem. Nie oznacza to, że jest to lista najbardziej popularnych startupów, czy też najlepiej zarabiających. Moim zdaniem jest to zestawienie, które pokazuje że w Polsce oprócz malkontentów są też ludzie, którzy zamiast narzekać potrafią robić dobre produkty.

Tak jak napisałem w temacie - uważam, że mamy się czym chwalić a rok 2009 i poniższe zestawienie jest chyba na to najlepszym dowodem. Oczywiście zawsze może być lepiej i więcej i tego bym wszystkim i sobie życzył na nadchodzący rok.

Najlepsze startupy roku 2009 (kolejność przypadkowa):

Filestube.com - nasz rodzynek jeśli chodzi o podbój świata. Wyszukiwarka plików, która pomaga nam przeszukać przepastną otchłań internetu. Szukać możemy zarówno filmów, muzyki, nagrań video itp. Serwis bardzo szybko zyskał popularność w skali światowej i jako jedna z nielicznych polskich produkcji może pochwalić się liczbą 26 milionów unilalnych użytkowników miesięcznie i 52 pozycją wśród stron internetowych na świecie.

Codility.com - Aplikacja służy do zdalnej, automatycznej oceny poziomu umiejętności programistów w procesie rekrutacji. Pomysł i wykonanie został doceniony podczas konkursu SeedCamp, w którym Codility zajęło pierwsze miejsce wraz z sześcioma innymi serwisami.

AdTaily.com - platforma reklamowa z której może skorzystać każdy wydawca treści czyli nie tylko bloger ale również osoby prowadzące serwisy internetowe czy też zwykłe prywatne strony www. Pomysł oraz zaangażowanie autorów doprowadziły do szybkiej akwizycji platformy - nowym właścicielem AdTaily stała się Agora S.A.

Humanway - to serwis wspomagający proces rekrutacji. W czym jest problem wiedzą wszyscy którzy choć raz rekrutowali do swojej firmy nowego pracownika. Humanway został jednym z zwycięzców edycji mini Seedcamp, odbywającej się w Warszawie.

JakElvis.pl - karaoke online w którym każdy może spróbować swoich sił i uwiecznić swoje nagranie. Serwis szybko zyskał nie tylko popularność ale również uwagę dużych mediów co w efekcie zaowocowało przejęciem go przez Onet.pl

listonic.pl - Przede wszystkim jest to prosta lista zakupów dedykowana urządzeniom mobilnym. Działa na praktycznie wszystkich telefonach wyposażonych w system Symbian, Windows Mobile czy też na iPhonach.

Filmaster.pl - to serwis społecznościowy przeznaczony dla miłośników kina. Można na nim prowadzić filmowego bloga, oceniać filmy i dyskutować z innymi użytkownikami. Bonusem są spersonalizowane rekomendacje.

Animili.pl - pierwszy i chyba najbardziej zapamiętany startup z projektu Startup School. Animili to gra internetowa, w której każdy użytkownik wychowuje swojego wirtualnego zwierzaka. Strona umożliwia opiekę nad pupilkiem, a także nawiązanie nowych znajomości.

Siepomaga.pl - łączy w jednym miejscu ludzi chcących wspierać potrzebujących z organizacjami pozarządowymi, których misją jest niesienie pomocy. SiePomaga współpracuje tylko ze sprawdzonymi Fundacjami i Stowarzyszeniami Rejestrowymi posiadającymi status Organizacji Pożytku Publicznego.

gametrade.pl - Serwis służy do łatwej i szybkiej wymiany gier między użytkownikami, dodatkowo mamy możliwość wystawienia swojej gry na sprzedaż czy też kupienia gry od innego gracza.

peryskop.pl jest to (uproszczając) agregator opinii o produktach. Oprócz samej agregacji mam też dość rozbudowana wyszukiwarkę produktów oraz możliwość porównania parametrów interesujących nas rzeczy

szerlok.pl - nowy serwis z ogłoszeniami lokalnym. Szerlok jest dość charakterystyczny – przede wszystkim ma bardzo dobrą domenę ( w tych czasach to prawdziwy skarb) oraz jest bardzo prosty w obsłudze i ma moim zdaniem bardzo dobry design.

pstro.pl to wyszukiwarka lokalna czyli serwis pomagający nam znaleźć w naszym mieście (i co ważne w naszej dzielnicy) firmy usługowe, handlowe, instytucje oraz inne podmioty.

ShareTheMusic.com możliwość słuchania muzyki którą posiadają inni użytkownicy serwisu. Osoby posiadające na swoim dysku określony utwór muzyczny mogą go nadawać w danym momencie tylko jednemu odbiorcy, a utwór nie może być zwielokrotniany poprzez zapis na dysk innego użytkownika – dzięki temu respektowane są prawa autorów, wykonawców i producentów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup