Filmy

Jakie są najlepsze filmy wojenne w historii kina?

Paweł Winiarski
Jakie są najlepsze filmy wojenne w historii kina?
101

Filmy wojenne nie są lekkim i przyjemnym kinem. Raczej nie przygotujecie sobie do nich popcornu i nie zaprosicie znajomych na wspólny seans z uśmiechem i żarcikami. Nie znaczy to jednak, że powinniście je omijać - wręcz przeciwnie. Bo choć często sama forma filmu, który musi być przecież przyswajalny, gubi gdzieś pełen realizm, to wiele produkcji z tego gatunku było w stanie pokazać piekło wojny na wielu różnych płaszczyznach. Wybraliśmy dla Was najlepsze filmy wojenne w historii kina.

Dunkierka

Wizualnie mistrzowsko wykonane dzieło Christophera Nolana opowiadające o operacji Dynamo, czyli rozgrywającej się podczas II wojny światowej ewakuacji wojsk brytyjskich do Wielkiej Brytanii. Historię pokazano z trzech perspektyw - lądu, morza i powietrza, w dodatku rozgrywające się w innym czasie. Zmontowano to jednak tak, że widz od początku do końca jest wciągnięty w opowieść. Na zachętę dodam, że film zdobył Oskary za montaż, dźwięk i montaż dźwięku, dodatkowo zarobił ogromne pieniądze wielokrotnie przekraczające budżet produkcyjny.

Czas Apokalipsy

Film Francisa Forda Coppoli z 1979 roku to już prawdziwy klasyk. Przyjrzymy się tu wojnie w Wietnamie, podczas której grany przez Martina Sheena Kapitan Wallard musi odszukać dezertera - pułkownika Kurtza granego przez Marlona Brando. I choć film ma już na karku 40 lat, trudno powiedzieć by się zestarzał - zarówno jeśli chodzi o formę, jak i przekaz.

Furia

Jedna z najlepszych ról Brada Pitta, jeden z najlepszych filmów wojennych. Mamy tu oczywiście charakterystyczny dla dużych, kasowych obrazów tego typu patos - jest też jednak przyjaźń, braterstwo oraz próba poradzenia sobie z trudem wojny. Szczególnie przez niedoświadczonego żołnierza, który w obliczu zagrożenia musi zweryfikować swoje wartości i podejście do świata. Grupa żołnierzy zamknięta w tytułowym czołgu niejednokrotnie przypomni nam czy jest, a czym nie jest człowieczeństwo, które nabiera zupełnie innej wartości gdy na szali jest własne życie. Bardzo często pokazuje po prostu ludzkie dramaty, które dzieją się w małej przestrzeni opancerzonego pojazdu. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym filmem, choć trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o brutalność nie został on ugrzeczniony.

Zobacz też: Najlepsze filmy przygodowe

Szeregowiec Ryan

Steven Spielberg zasłużył sobie na swój status w branży filmowej i Szeregowiec Ryan jest jednym z powodów takiego stanu rzeczy. Film przedstawia lądowanie aliantów w Normandii w 1944 roku, czyli Operację Overlord. Mając w tle ogromny przecież konflikt, grupa żołnierzy podejmuje się trudnego zadania odnalezienia zaginionego towarzysza, spadochroniarza, na którego życiu bardzo zależy dowództwu. Jeden z najlepszych dramatów wojennych, z którym zdecydowanie warto się zapoznać.

Full Metal Jacket

Przytłaczający dramat wojenny, którego pierwsza połowa dzieje się w obozie wojskowym, gdzie młodzi żołnierze przygotowywani są do służby. Tu poznajemy wszystkie okrucieństwa i rygor występujący w tego typu placówkach oraz sposób, w jaki formuje on przyszłych żołnierzy. Druga część filmu to opowiada o Jokerze, korespondencie wojennym, który dołącza do oddziału biorącego udział w walce o miasto Hue.

Zobacz też: Najlepsze filmy dokumentalne 2018 roku

Cienka czerwona linia

Cienka czerwona opowiada o walce amerykańskich żołnierzy pod Guadalcanal podczas II wojny światowej. Podczas gdy wysłany do odbicia wzgórza oddział ponosi ogromne straty, film pokazuje prawdziwe piekło i okrucieństwo wojny. Warto zwrócić tu uwagę na brak jednego głównego bohatera - Cienka czerwona linia stara się pokazać wojnę z perspektywy żołnierzy różnego szczebla, co daje widzowi ciekawy wgląd w opowieść i pozwala choć trochę zrozumieć, że każdy żołnierz widział tę tragedię trochę inaczej.

Wróg u bram

Jude Law wciela się tu w rosyjskiego snajpera Zajcewa toczącego zażarty pojedynek z najlepszym niemieckim strzelcem - Koningiem. Tłem tego starcia jest porażająca swoją brutalnością i odhumanizowaniem bitwa o Stalingrad. W filmie nie czuć patosu - wręcz przeciwnie, oglądamy brudno, brutalną wojnę, co dodatkowo pozwala poczuć się jak uczestnik oglądanych wydarzeń.

To oczywiście nasza lista i jestem więcej niż pewien, że dołożycie do niej wiele Waszym zdaniem najlepszych obrazów. Tych powstało przez lata naprawdę dużo. Nie każdy charakteryzuje się ogromnym rozmachem i budżetem, nie każdy też musi pokazywać skalę konfliktu, posiadać zapierające dech w piersiach efekty specjalne czy bardziej klasyczne efekty pirotechniczne. Można przecież pokazać piekło wojny w zupełnie inny sposób, skupiając się na przykład na psychice żołnierzy i tym, co przeżywają będąc na froncie. Jestem więc bardzo ciekawy Waszych propozycji, które mam nadzieję znajdę w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu