Filmy

Bo ważne jest by przeżywać przygodę razem z bohaterem. Nasze zestawienie najlepszych filmów przygodowych

Paweł Winiarski
Bo ważne jest by przeżywać przygodę razem z bohaterem. Nasze zestawienie najlepszych filmów przygodowych
8

Jednym z głównych kryteriów przy wyborze filmu jest dla mnie to, czy będę się na nim dobrze bawił. Jeśli patrzeć na szufladki i kategorie, filmy przygodowe są wtedy idealne. Oto nasze zestawienie najlepszych filmów przygodowych w historii kina.

Filmy przygodowe to dość specyficzna kategoria, bo często lądują w niej filmy, które śmiało można również zaliczyć do innych gatunków, chociażby science-fiction czy fantasy. Wybranie kilku najlepszych nie było łatwe, starałem się więc przypomnieć sobie które podobały mi się najbardziej i do których wciąż chętnie wracam. Oto nasze zestawienie najlepszych filmów przygodowych, które po prostu trzeba obejrzeć.

Szukając konkretnej definicji filmu przygodowego miałem niezły ubaw, dlatego napiszę raczej jak ja widzę tę kategorię. Przygoda jest niezwykłym wydarzeniem, dlatego i film przygodowy musi opowiadać o niezwykłych sytuacjach, których próżno szukać w naszym codziennym życiu. I tak naprawdę nie ma znaczenia, czy opowiada o czasach przeszłych, przyszłych albo dzieje się w wymyślonym świecie. Ma obfitować w ciekawą opowieść fabularną, sporo akcji i muszę czuć, że bohater lub bohaterowie przeżywają coś niesamowitego. Patrząc na filmy przygodowe przez takie okulary wybrałem następujące pozycje.

Zobacz też: Poznajcie najlepsze filmy na HBO Go

Goonies – dzieciaki na tropie skarbu piratów

Jeden z hitów mojej młodości i film, do którego regularnie wracam. A że jest cały czas chętnie puszczany w polskich telewizjach, jest do tego wiele okazji. To prosta w zamyśle, za to świetnie poprowadzona, ciekawa i zabawna opowieść o grupce dzieciaków, które odnajdują mapę prowadzącą do skarbu piratów. Niby trudno w to uwierzyć, ale przyjaciele postanawiają postawić wszystko na jedną kartę i sprawdzić, czy dokument mówi prawdę. Polecam ten film z całego serca każdemu. W mojej opinii to idealny przykład świetnego filmu przygodowego.

Zobacz też: Najlepsze filmy w 2018 roku

Park Jurajski to film przygodowy, który zabierze widzów do krainy dinozaurów

Park Jurajski widziałem pierwszy raz w kinie, w okolicach jego premiery i chyba nie byłem gotowy na to, co działo się na ekranie. Absolutnie miażdżące jak na tamte czasy efekty specjalne (1993 rok), które wciąż wyglądają bardzo dobrze. Do tego niesamowita opowieść o milionerze, który postanowił przywrócić dinozaury, wyciągając ich DNA z komara zalanego bursztynem. Jak pomyślał, tak zrobił - stworzył osobliwy park rozrywki. Niestety nie był on tak bezpieczny jak przypuszczał. Brutalny, ale wciągający - zdecydowanie wart obejrzenia.

Poszukiwacze zaginionej Arki Przymierza

Steven Spielberg, Gorge Lucas, Indiana Jones. Podobno najbardziej dochodowy film 1981 roku, ja pamiętam go jednak jako niesamowitą przygodę. Bohater wyrusza do Egiptu celem znalezienia Arki Przymierza. Jakby tego było mało, łowca przygód musi pokrzyżować plany nazistów, którzy również chcą położyć swoje łapy na tej ozdobnej skrzyni. Świetne kino i zdecydowanie jeden z najlepszych filmów przygodowych w historii kina.

Zobacz też: Recenzja filmu Detektyw Pikachu!

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia – początek kultowej serii

Niesamowite widowisko, które podczas premiery w 2001 roku wgniatało w fotel i było jeszcze lepsze niż wyobrażenia fantastycznego świata podczas lektury dzieł Tolkiena. 4 Oskary (muzyka, zdjęcia, charakteryzacja i efekty specjalne) na 13 nominacji, 2 nagrody MTV Movie Awards oraz nagroda Hugo. To fantastycznie zrealizowana adaptacja pierwszej części powieści J.R.R Tolkiena Władca Pierścieni. Wyprodukowano jeszcze dwa filmy, równie spektakularne, choć nie ukrywam, że zawsze najlepiej bawię się własnie na Drużynie Pierścienia.

Zobacz też: Najlepsze filmy familijne

Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje – kolejna przygoda w kosmosie

Film znalazł się w moim zestawieniu najlepszych obrazów science-fiction, choć wiele osób podnosi, że to SF nie jest. Gwiezdne Wojny od dawna klasyfikowano również jako fantasy oraz...filmy przygodowe właśnie. Niesamowicie zrealizowana bitwa o Hoth, która w latach 80. i 90. ubiegłego wieku robiła piorunujące wrażenie - dziś też przyjemnie się na nią patrzy. Imperium Kontratakuje to też jednak fantastyczna przygoda, którą ogląda się z zapartym tchem, a niektóre fragmenty filmu stały się kultowe. Oczywiście aby w pełni docenić ten obraz, trzeba zacząć od Nowej Nadziei i skończyć Powrotem Jedi - ale nawet jeśli zobaczycie jedynie V część, będziecie zachwyceni.

Cast Away – poza światem, czyli film przygodowy o życiu o bezludnej wyspie

Grany przez Toma Hanksa Chuck Noland to logistyk pracujący dla firmy kurierskiej FedEx. W związku z wykonywanym zawodem bardzo dużo podróżuje, niestety podczas jednego z lotów samolot rozbija się, a Chuck ląduje na bezludnej wyspie. Przyzwyczajony do znanego nam życia człowiek musi zmierzyć się z siłami natury i samotnością - taki współczesny Robinson Cruzoe. W 2000 roku Hanks zdobył za tę rolę nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora dramatycznego, film doczekał się również dwóch nominacji do Oskarów.

Wehikuł czasu – czas leci, a film nadal warty uwagi

Klasyk z 1960, który pamiętam jeszcze z czasów dziecięcych. Choć to teoretycznie adaptacja powieści Herberta George Wellsa pod tym samym tytułem, pojawia się tu wiele nieścisłości względem oryginału. Rok 1900, pewien angielski wynalazca wybudował wehikuł czasu, który okazuje się działać. Postanawia się odbyć podróż do przyszłości, gdzie świat zmienił się nie do poznania, a ludzie podzielili się na dwa wrogie gatunki. Choć ewidentnie widać, że to bardzo stary film, wciąż ogląda się go wybornie. Świetne przygodowe kino, któremu warto poświęcić niecałe dwie godziny by zobaczyć, jak kiedyś kręciło się filmy. W moim prywatnym rankingu jeden z najlepszych filmów przygodowych i science fiction.

Jak zwykle, jestem bardzo ciekawy co Wy dodalibyście do tej listy i jakie filmy przygodowe są Waszym zdaniem najlepsze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu