Felietony

Najciekawsze pomysły z Intel Business Challenge Europe 2012

Marcin Kamiński
Najciekawsze pomysły z Intel Business Challenge Europe 2012
Reklama

Intel Business Challenge to organizowany od 2005 roku konkurs dla studentów i młodych przedsiębiorców, którzy z pomocą nowych technologii chcą wprowad...

Intel Business Challenge to organizowany od 2005 roku konkurs dla studentów i młodych przedsiębiorców, którzy z pomocą nowych technologii chcą wprowadzić na rynek innowacyjny produkt lub usługę. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, finały europejskiej części konkursu zorganizowano w Sopocie. Przybyły tutaj 24 drużyny z 15 różnych krajów, aby zawalczyć o głosy jury i nagrody finansowe, których łączna wartość to 50,000 dolarów.

Reklama

W roku 2012 do konkursu Intel Business Challenge zgłoszono aż 4,000 pomysłów. Do przedfinałowej 24-ki zakwalifikowały się bardzo odmienne od siebie idee na biznes z wykorzystaniem nowych technologii. Od tak przyziemnych przedmiotów jak nieprzemakalny ręcznik czy woreczki pochłaniające nieprzyjemne zapachy, poprzez automatyczne tagowanie zdjęć czy usługi w chmurze, aż po idee na poprawienie wydajności linii produkcyjnych oraz zaawansowane układy optyczne do analiz chemicznych.

Na finały tegorocznego Intel Business Challenge Europe przybyliśmy do Sopotu, gdzie każda z 24 drużyn prezentowała swój pomysł w czasie 10-minutowego wystąpienia. Następnie jury miało dwie minuty na zadawanie pytań na temat prezentowanego pomysłu. Najczęściej były to dopytywania o model biznesowy oraz szczegóły odnośnie działania technologii.

W tym roku Polskę reprezentował zespół Ejsak Group, pracujący nad rozwiniętą technologią rozpoznawania ruchu i wykorzystania go w kampaniach reklamowych, prostych grach dostępnych dla publiczności w kinie czy głosowania publiczności w trakcie konferencji i innych spotkań. Niestety projekt nie przeszedł do finałowej grupy 9 projektów, prezentowanych w trakcie finałowego dnia imprezy w Sopocie.

Oto najciekawsze naszym zdaniem pomysły prezentowane w czasie finałów Intel Business Challenge Europe 2012, które mogą zmienić nasze codzienne życie:

Imagga z Bułgarii


Projekt Imagga powstał w Bułgarii i powinien zainteresować szczególnie osoby pasjonujące się fotografią oraz firmy posiadające w swoich zbiorach duże kolekcje zdjęć. Dzięki internetowej chmurze analizującej obrazy o wiele prostsze stanie się tagowanie fotografii publikowanych w sieci, co znacznie ułatwi wyszukiwanie ich innym użytkownikom sieci. Oprócz opisania występujących na zdjęciu kolorów wyłapywane są również kształty obiektów. Co to oznacza w praktyce? Ładując do sieci świeżo wykonaną fotografię dzięki Imagga otrzymamy podpowiedzi odpowiednich tagów opisujących to, co na obrazie faktycznie jest widoczne. Rozwiązanie idealnie nie tylko dla amatorów fotografii, lecz także takich firm jak choćby agencje stockingowe, oferujące na sprzedaż fotografie tematyczne, wyszukiwane przez klientów poprzez słowa kluczowe. Dodawanie właściwych tagów za pomocą oprogramowania analizującego zawartość obrazu znacznie skróci proces publikacji zdjęć w sieci oraz zaoszczędzi wiele ręcznej pracy człowieka, a dzięki wykorzystaniu chmury usługa dostępna jest na komputerach PC/Mac, tabletach i smartfonach.

Optimov z Danii


Reklama

Rehabilitacja to nieprzyjemny i żmudny proces. Co nowe technologie mogą zmienić w tym procesie? Pokazała to załoga Optimov z Danii, tworząc wirtualną platformę do ćwiczeń. Telerahibilitacja to zdalne ćwiczenia, których program ułożyć nam może profesjonalista, biorąc pod uwagę obszary ciała wymagające rehabilitacji i bazując na gotowych zestawach. Wykonywane przez nas ruchy obserwowane są przez kamery i sensory, które sprawdzają na żywo poprawność wykonywanych przez nas ruchów. Jeżeli któreś ćwiczenie wykonujemy źle, otrzymamy o tym informację. Aby uatrakcyjnić proces regabilitacji, Optimov wprowadziło również do swojej technologii elementy znane z gier. Dzięki temu żmudne zginanie nogi może zostać zamienione na prostą grę na ekranie komputera, co powinno skłonić do wykonywania regularnych ćwiczeń rehabilitacyjnych szczególnie dzieci i młodzież. W przyszłości za pomocą rozszerzonej rzeczywistości możliwe może stać się wyświetlanie informacji o naszych osiągnięciach w ćwiczeniach w jeszcze bardziej interesujący sposób.

Biosyntia z Danii


Reklama

W tym roku do finału trafiło wiele idei związanych z produkcją i chemią. Przykładem jednej z prezentacji mających największy potencjał na rozwój w przyszłości była Biosyntia. Pomysłem jest nowy sposób wytwarzania produktów chemicznych. Projekt w pierwszej fazie koncentruje się na rynku witamin, które z pomocą fabryki komórek i procesu fermentacji mogą być wytwarzane o wiele szybciej i taniej niż z wykorzystaniem obecnych technologii. Biosyntia zamierza sprzedawać licencję na technologię RIBOSELECT do firm farmaceutycznych, oferując im obniżenie kosztów produkcji z wykorzystaniem prostego sprzętu laboratoryjnego nawet do 90%. Co warte podkreślenia, nowy sposób wytwarzania produktów chemicznych jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

Już dziś około godziny 17 poznamy zwycięzców tegorocznej edycji Intel Business Challenge Europe 2012.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama