Świat

Nadchodzi Windows Phone 7 czyli mobilna nadzieja Microsoftu

Grzegorz Marczak
Nadchodzi Windows Phone 7 czyli mobilna nadzieja Microsoftu
10

Premiera nowego systemu mobilnego Microsoftu zbliża się bardzo szybko. Według informacji z sieci już na początku października MS ma zaprezentować nam gotowy system wraz z sprzętem na którym będzie działał. Moim zdaniem jest to dla Microsoft jedna z ważniejszych premier w tym roku. Firma chce ponowni...

Premiera nowego systemu mobilnego Microsoftu zbliża się bardzo szybko. Według informacji z sieci już na początku października MS ma zaprezentować nam gotowy system wraz z sprzętem na którym będzie działał. Moim zdaniem jest to dla Microsoft jedna z ważniejszych premier w tym roku. Firma chce ponownie stanąć w szranki z Google i Apple a patrząc na ich nowy system mobilny trzeba przyznać, że ma na to duże szanse.

Nie wiem czy mieliście wcześniej "przyjemność" korzystania z sprzętu z systemem windows mobile? Moje doświadczenia do tej pory były jak najbardziej negatywne. System zwalniał, zawieszał się - nie radził sobie z zwalnianiem pamięci po otwartych aplikacjach, na dodatek interfejs użytkownika był nadmiernie skomplikowany. W porównaniu do obecnego Androida czy iOS z pewnością nie dorównywał konkurentom.

Dobry system mobilny pozwoli Microsoftowi rosnąć w obszarze mobilny wraz z wzrostem udziału smartphonów w całym rynku. Szansy tej nie dawał jednak moim zdaniem stary OS dlatego też tak ważna dla MS będzie premiera windows phone 7.

Co ciekawe system zebrał bardzo dobre recenzje u osób, które miały okazję się z nim zapoznać. Przede wszystkim bardzo ciekawie rozwiązany jest interfejs użytkownika, który jest zupełnie czymś innym w porównaniu do tego co oferuje Apple i Google. Zamiast panelu z dostępnymi aplikacjami (choć tak też pewnie można ustawić system) główny desktop windows phone to przede wszystkim zestaw informacji o telefonach, wiadomościach, mailach, aktywnościach znajomych w serwisach społecznościowych itp. Microsoft stara się więc w nieco inny sposób zdefiniować to jak konsumenci korzystają z telefonów - stawia na komunikację i różne jej formy i to ma być głównym pomysłem nowego OS-a.


Pierwsze spoty Widnows Phone 7

Nowy mobilny OS Microsoftu jest też podobno szybki i bezproblemowy jeśli chodzi o czas reakcji systemu (co w poprzedniej wersji było moim zdaniem problemem)

Pytanie jednak czy to wystarczy? iOS, Android to konkurenci którzy już teraz mają mocną pozycję, mogą pochwalić się tysiącami aplikacji i sporą liczbą sprzedanych telefonów. Microsoft w dużej części zaczyna od początku. Wprawdzie developerzy dostali już jakiś czas temu specyfikację systemu po to aby dostosować aplikacje ale nie wydaje się aby wraz z premierą MS sklep był pełen ciekawego oprogramowania.


Ciekawe porównanie windows phone 7 do iphona

MS będzie więc gonić konkurencję - zastanawiam się tylko czy Windows Phone 7 wystarczy? Na pewno jest w nim sporo ciekawych rozwiązań, z pewnością wyróżnia się interfejsem od konkurentów. Można powiedzieć, że szykuje się solidny system operacyjny dla smartphonów choć nie pozbawiony tych samych wad przez, które kiedyś był wyśmiewany iPhone (brak copy/paste, brak obsługi Flash i HTML5 itp.).

Sam system to jednak nie wszystko - i tutaj pojawiają się ciekawe plotki na temat Noki, która ponoć rozważa użycie windows phone 7 w swoich produktach. Tego typu mariaż byłby z pewnością czymś czego MS potrzebuje. Nokia jest nadal liderem jeśli chodzi o systemy mobilne (mowa o całym rynku telefonii komórkowej) i nadal mocnym gracze jeśli chodzi o sprzedaż smartphonów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows Phone 7