Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Google

Na Androidzie 5.1 otworzysz wiele okien na ekranie

JS
Jakub Szczęsny
57

Funkcja obsługi wielu okien na jednym ekranie kojarzy się jednoznacznie z serią Galaxy Note, gdzie urządzenia wyposażone w rysik oferują wyświetlanie aplikacji w oknach na wzór m. in. Windows. Takie rozwiązanie jest całkiem przydatne w trakcie pracy na kilku aplikacjach na raz. Niewykluczone, że owa...

Funkcja obsługi wielu okien na jednym ekranie kojarzy się jednoznacznie z serią Galaxy Note, gdzie urządzenia wyposażone w rysik oferują wyświetlanie aplikacji w oknach na wzór m. in. Windows. Takie rozwiązanie jest całkiem przydatne w trakcie pracy na kilku aplikacjach na raz. Niewykluczone, że owa funkcjonalność zostanie oddana także smartfonom otraz tabletom nienależącym do serii Samsunga - po oficjalnym opublikowaniu Androida 5.1 znaleziono odwołania do takiej właśnie funkcji.

Nie mamy jednak żadnych informacji na temat tego, jak będzie owa funkcja działać na urządzeniach wyposażonych w Androida 5.1. Niewiadomą jest także to, kiedy będziemy mogli cieszyć się z zastosowania funkcji multi-window w nowym Androidzie. Wcześniej, w 2014 roku zaprezentowano wideo przedstawiające koncepcję zastosowania obsługi wielu okien m. in. w aplikacjach WhatsApp, Snapchat, Twitter i YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=Be6SroGhm5U&feature=player_detailpage

To może oznaczać, że Android wraz z mniejszymi tabletami być może będzie chciał zaatakować rynek szturmowany na razie przez Windows 8.1. Małe tablety typu Asus Transformer T100 oprócz faktu, iż są urządzeniami naprawdę mobilnymi, to w dodatku nadają się do pracy - mimo ich niewielkiego rozmiaru. Tym samym Android może chcieć wyrwać Microsoftowi jeden z argumentów za okienkowym rozwiązaniem - wiele krytyki na Androida spada właśnie przez fakt, iż praca na kilku aplikacjach na raz - ze względu na jego specyfikę jest utrudniona. Możliwość otwarcia kilku aplikacji w oknach zapewne ten argument rozmyje.

Więcej szczegółów zapewne poznamy już 28 maja tego roku. Na dorocznej konferencji i/O, Google zwykł prezentować m. in. nowe wersje swojego mobilnego systemu operacyjnego - na poprzedniej został zaprezentowany Android L, który potem stał się oczywiście Androidem Lollipop 5.0.

Grafika: 1, 2

Źródło: Phonearena / PhanDroid

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu