Wywiady

"Myślę, że pozostaliśmy wierni tym wartościom i celom, które od zawsze przyświecają BlackBerry" - Alec Saunders dla Antyweb

Konrad Kozłowski
6

Za BlackBerry, jak za każdą z platform stoją ludzie. Ludzie, którzy zdecydowali się kontynuować przygodę tej marki na rynku smartfonów ze zbudowaną od zera platformą i urządzeniami. Jedną z tych osób jest Alec Saunders pełniący rolę VP Developer Relations i doskonale rozpoznawalna postać, chociażby...

Za BlackBerry, jak za każdą z platform stoją ludzie. Ludzie, którzy zdecydowali się kontynuować przygodę tej marki na rynku smartfonów ze zbudowaną od zera platformą i urządzeniami. Jedną z tych osób jest Alec Saunders pełniący rolę VP Developer Relations i doskonale rozpoznawalna postać, chociażby ze swoich występów wokalnych ;). Wykorzystując chwilę rozmowy postanowiłem zapytać go o ulubioną funkcję w BlackBerry 10 oraz o to, czym nowe smartfony BB mogą przyciągnąć użytkowników konkurencyjnych platform.

- Pierwsze z pytań, najprawdopodobniej najtrudniejsze, czym BlackBerry 10 może przekonać do siebie użytkowników pozostałych systemów. Która z funkcji systemu BB10 jest według Ciebie najważniejsza?

- Ze swojego doświadczenia uważam, że dość istotną funkcją jest możliwość szybkiego dostępu do twoich informacji za pomocą gestu "Peek". Nie musimy wciskać żadnego przycisku, chociażby "wstecz" by dotrzeć do powiadomień. Gdy zauważę, że dioda powiadomień zaczyna migać, jak dzieje się to właśnie teraz, wystarczy że wykonam gest w górę i w prawo, by zobaczyć nową wiadomość w BBM (BlackBerry Messenger - przyp. red) czy e-mail. Dzięki temu, mogę podjąć decyzję czy zajmę się tym od razu, czy wrócę do poprzednio wykonywanej czynności. Jest to spora różnica w porównaniu do innych platform i uważam ją za bardzo przydatną.

- Czy uważasz, że posiadacze iPhone'ów lub telefonów z Androidem pokochają taki sposobu nawigowania? Jest on diametralnie inny od tego co znają, brakuje tu choćby tradycyjnego przeskakiwania pomiędzy aplikacjami do czego są przyzwyczajeni.

- Nie jestem w stanie powiedzieć czy pokochają oni takie rozwiązanie, ale mogę powiedzieć że ostatnie informacje wskazują na to, że użytkownicy konkurencyjnych platform w Kanadzie stanowią połowę osób, które zamówiły w przedsprzedaży model Z10. To oznacza, że nowościami nie są zainteresowani tylko użytkownicy BlackBerry.

- Model Q10 pozbawiony jest ukochanego przez wielu trackpada, którego miejsce zajął ekran dotykowy. Czy odmienna budowa Q10 nie będzie miała wpływu na to, jak będziemy korzystać z systemu BB10?

- BlackBerry 10 oferuje coś zupełnie nowego, innego od tego czym był system w wersji 7. Mimo to, zachowane zostało to z czego słynęło BlackBerry. Telefony BlackBerry służyły osobom, którym zależało na szybkim załatwieniu wszystkich spraw, dla których nawet te zaoszczędzone 30 sekund pomiędzy czynnościami stanowi różnicę. Myślę, że pozostaliśmy wierni tym wartościom i celom, które od zawsze przyświecają BlackBerry. Model Q10 powstał z myślą o osobach, które potrzebują fizycznej klawiatury, posiada większy ekran niż te które były wcześniej dostępne i myślę, że Q10 naprawdę im się spodoba.

- Lecz użytkownicy modeli Z10 i Q10 nie doświadczą tego samego korzystając ze wszystkich aplikacji ze względu na różnicę w proporcjach ekranów. Jest to też spore wyzwanie przed deweloperami, którzy muszą przygotować swoje aplikacje pod obydwa modele.

- Szerokość ekranu jest jednak dokładnie taka sama, więc w przypadku wielu aplikacji jedyne co trzeba będzie zrobić to wykonać gest w górę i w dół, by zobaczyć więcej treści. Dla przykładu, przystosowanie aplikacji AccuWeather, którą można było zobaczyć podczas prezentacji, zajęło jej autorom jedynie 3 godziny i dokładnie to samo będzie trzeba zrobić z większością pozostałych aplikacji. Nieco inaczej wygląda kwestia gier, które muszą być przygotowywane z myślą o konkretnym urządzeniu.

- Przejdźmy do pytania odnośnie tabletu PlayBook. Czy możesz powiedzieć coś więcej na temat nadchodzącej aktualizacji systemu do wersji BB 10.

- Plan jest dokładnie taki, jak przedstawił to Thorsten podczas oficjalnej premiery systemu i jeszcze w tym roku BB10 będzie dostępny dla PlayBooka.

Polska może pochwalić się sporym gronem aktywnych deweloperów na platformę BlackBerry. Chciałbyś im coś konkretnego przekazać?

- Po prostu pokochacie BlackBerry 10. W zeszłym roku gościliśmy przeogromną ilość polskich deweloperów i nie możemy się doczekać reakcji polskiego rynku na nasz nowy produkt.

- Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

BlackBerryBB10BB