Wywiady

Gamers LIVE – polska telewizja dla graczy za 4 miliony złotych [wywiad]

PK
Paweł Książek
46

Ma wystartować jeszcze w tym roku i będzie skierowana do graczy na całym świecie. W Warszawie powstaje Gamers LIVE, czyli telewizja, która będzie nadawać 24/7. Pomysłodawcy na realizację projektu pozyskali cztery miliony złotych w konkursie BBI Seed Fund i "Pulsu Biznesu". Internetowa telewizja p...

Ma wystartować jeszcze w tym roku i będzie skierowana do graczy na całym świecie. W Warszawie powstaje Gamers LIVE, czyli telewizja, która będzie nadawać 24/7. Pomysłodawcy na realizację projektu pozyskali cztery miliony złotych w konkursie BBI Seed Fund i "Pulsu Biznesu".

Maciej KrupowiesInternetowa telewizja pozyskała największą kwotę spośród pięciu zwycięzców. Głównym tematem Gamers LIVE będzie e-sport, więc można spodziewać się wielu ciekawych wywiadów, transmisji meczów czy programów, które będą prowadzone w języku angielskim.

Rąbka tajemnicy na temat projektu uchyla Maciej Krupowies, współwłaściciel i główny menedżer Gamers LIVE.

Na projekt Gamers LIVE udało Wam się pozyskać cztery miliony złotych. Czym urzekliście jury konkursu?

Zgadza się. Konkurencja (11 projektów w półfinale) wydawała się nie do pobicia, jednak na salę, w której odbywała się prezentacja weszliśmy z podniesionymi głowami. Wiedzieliśmy, że mamy ten element innowacyjności, który był bardzo poszukiwany. Jednocześnie solidny model biznesowy był podstawą do tego, że... no cóż, udało się.

Skąd wziął się pomysł na wystartowanie w konkursie i stworzenie telewizji?

Pomysł na stworzenie telewizji ewoluował z tego, co chcieliśmy zrobić, a nie do końca nam się udało - głównie ze względu na wysokie nakłady kapitałowe. W Ministry of Win, jak pewnie niektórzy dobrze pamiętają, miało się pojawić mnóstwo kamer i live contentu. Live content w postaci streamów graczy był, jeżeli chodzi o inne elementy, to zaraz po starcie projektu zobaczyliśmy w tym duży potencjał. Nie chcieliśmy zrobić czegoś amatorsko. Jeżeli chodzi o pomysł na wystartowanie w konkursie, to po prostu dobrze się złożyło, ponieważ już od lipca 2012 roku pracowaliśmy nad koncepcją telewizji i show "Gamers LIVE".

Czyli Gamers Live będzie czymś w stylu telewizji, transmitującej poczynania graczy z Ministry of Win?

Gamers LIVE będzie całodobową telewizją poświęconą sportom elektronicznym oraz grom ogółem. Będzie określony czas antenowy z świeżym materiałem, który będzie każdego dnia też rebroadcastowany na inne strefy czasowe. Gamers LIVE to również wspomniane show, które będzie jednym z ważniejszych elementów startowych telewizji.

Chyba będzie to pierwsza na świecie telewizja tego typu. Stoicie przed trudnym zadaniem. Ile osób odpowiedzialnych jest za Gamers LIVE?

Czy trudne? Jeżeli jest coś, czego w zasadzie nie ma nigdzie indziej na świecie, to nawet lepiej. Można wtedy wyznaczać nowe standardy. Aktualnie zespół, który będzie pracował przy Gamers LIVE liczy 10 osób, co oczywiście ulegnie dużej zmianie wraz ze startem telewizji.

Możesz zdradzić jakieś nazwiska? Ilu Polaków, a ile osób spoza naszego kraju będzie tworzyć telewizję?

Nie możemy zdradzić nazwisk, jeszcze nie teraz, aczkolwiek są to osoby z bardzo dużym doświadczeniem, nawet z takich telewizji jak NBC. Zależy o czym dokładnie mówimy, osoby które będą stały za obsługą techniczną będą na pewno głównie z naszego kraju, jeżeli chodzi o redakcję, prowadzących czy komentatorów musimy patrzeć na międzynarodowy target, co za tym idzie muszą to być osoby, które nie tylko potrafią się odnaleźć w tego typu formacie, ale również muszą być native speakerami. Ważnym jest to, że chcemy stworzyć amerykańską jakość, a bez ludzi narzędzia są tylko narzędziami.

gamerslive3

Co ciekawe, będziecie nadawać z Polski. Nie braliście pod uwagę innej lokalizacji?

Nigdy. Sam dom, w którym ma miejsce projekt "Ministry of Win" jest idealny do tych celów. Jesteśmy w sercu Europy. Kolejną kwestią są koszty.

Właśnie, koszty. Cztery miliony złotych to z jednej strony spora suma, ale czy na stworzenie profesjonalnej telewizji wystarczająca?

Nie od razu Rzym zbudowano. Pieniądze są tylko pieniędzmi, nie ma sensu o nich rozmawiać. Studio można zbudować za milion złotych i za 10 milionów złotych. Ważny jest plan rozwoju i efekty.

Po jakim czasie telewizja ma zacząć zarabiać na siebie?

Publiczną informacją jest, że do konkursu szukano projektów, które są zdolne osiągnąć BEP w czasie 12 miesięcy od startu projektu.

A start projektu przewidziany jest na kiedy?

When It's done. Ciężko powiedzieć, chcemy wypuścić gotowy produkt. Ja osobiście mam nadzieję na drugi kwartał tego roku.

Przejdźmy do samej ramówki. Jakie programy będzie można zobaczyć w Gamers LIVE?

Póki co jest to tajemnica. Rozwijamy poszczególne koncepcje, czas pokaże.

To może zdradzisz ile będzie e-sportu w Gamers LIVE?

E-sport będzie główną częścią naszej telewizji.

Czyli można spodziewać się wielu ciekawych wywiadów? Będziecie zapraszać do studia graczy, mieszkających poza Polską czy to raczej nierealne i nieopłacalne dla samego zawodnika czy organizacji?

W dzisiejszych czasach technologia poszła tak daleko do przodu, że wcale nie musimy mieć gości u siebie w studiu, aby przeprowadzić z nimi wywiad.

gamerslive2

Planujecie jakieś programy w języku polskim czy wszystkie będą prowadzone tylko w języku angielskim?

Na ten moment nie planujemy programów w języku polskim, które będą transmitowane w telewizji, w tym wypadku bardziej myślimy nad contentem offline'owym - jest to niewykluczone.

Co z Ministry of Win, czyli domem dla graczy? Nadal każdy będzie mógł w nim zamieszkać czy idziecie w kierunku tylko wybranych drużyn?

Na sezon pierwszy planujemy zaproszenie dwóch drużyn League of Legends, które zamieszkają w naszym domu. Drugi sezon jest jeszcze zbyt daleko, żeby o nim myśleć.

Dzięki za rozmowę i powodzenia w tworzeniu telewizji!

Dzięki, trzymajcie kciuki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

e-sport